Jolanta Garbowska
Szkoła Podstawowa nr 1
w Zielonej Górze

Konspekt zajęć z edukacji ekologicznej.

 

Scenariusz lekcji.

Temat dnia: Mali strażnicy przyrody.

Poziom nauczania, klasa , liczba jednostek lekcyjnych: Szkoła podstawowa , klasa II, 3x45 minut
Cele: -rozwijanie
zainteresowań przyrodniczych, wrażliwości na piękno przyrody i poszanowania jej,
-uwrażliwianie na przejawy degradacji środowiska i wyzwalanie chęci działań
proekologicznych,
-wyrabianie poczucia
odpowiedzialności za jakość środowiska.
Środki dydaktyczne: ilustracje, krzyżówka, uzupełniani, medale, karty pracy
Metody: rozmowa, przekaz, mapa mentalna, prezentacja, zabawa
Formy: indywidualna,
praca z klasą, praca w grupie

Przebieg zajęć.

Zapoznanie dzieci z tematem zajęć. Rozmowa na temat pracy zaproszonego gościa, na czym ta praca polega i jakich dotyczy działań.
Rozdanie dzieciom krzyżówek, gdzie hasłem jest słowo “ekologia”- praca indywidualna[zał.1]
Wyjaśnienie pojęcia z krzyżówki,
prezentacja fotografii, plansz dotyczących naturalnego piękna środowiska.
Nad przebiegiem zajęć czuwa maskotka - Ekokrokodyl.

Dyskusja na temat przyczyn zagrożenia środowiska:
-dymy z fabryk
-spaliny samochodów
-wycieki ropy
-duże ilości odpadów
-ścieki do rzek
Ukazanie złych działań człowieka na środowisko [Karta pracy,zał
.2].

Podział i omówienie zagrożeń na poszczególnych obszarach:
-woda
-powietrze
-lasy
Wypełnienie karty pracy[zał.3].

Rozmowa na temat najbliższego środowiska dzieci. Zadawanie pytań np. Czy wokół nas,też są przejawy niszczenia przyrody?
Uczniowie podają przykłady:
-łamanie gałęzi
-napisy na drzewach
-niszczenie nożem kory drzew
-zaśmiecanie

Poszukiwanie rozmaitych rozwiązań, aby temu przeciwdziałać. Wymiana doświadczeń zdobytych na podstawie wycieczek, filmów, książek. Podanie propozycji:
-budowa oczyszczalni
-segregacja odpadków
-tabliczki z hasłami o ochronie przyrody
-kary
-organizacje ekologiczne
-konkursy przyrodnicze
-zbiórka makulatury

Karta pracy “Bądź
obrońcą drzewa”[zał.4]

Przedstawienie korzyści płynących z ochrony środowiska-poczęstunek cukierkami z naturalnej żywicy.
Doświadczenie.-
podział uczniów na grupy.
Dzieci otrzymują cukierki w różnych opakowaniach.
I grupa-cukierki w słoiku
II grupa –cukierki w torebkach papierowych
III grupa –cukierki w opakowaniu z tworzywa sztucznego

Poszczególne grupy zgłaszają, do jakiego pojemnika wrzucą swoje opakowania po cukierkach. Rysowanie pojemników o odpowiednich kolorach i podpisanie: makulatura, szkło, tworzywa sztuczne.
Ukazanie korzyści z segregacji odpadków - recykling [wyjaśnienie pojęcia]

Podsumowanie zajęć i utrwalenie zdobytych wiadomości. Każdy uczeń otrzymuje medal Ekokolegi / zał.6/. Propozycja literatury o tematyce z zakresu ochrony środowiska.

Zadanie domowe -“Jak mogę pomóc przyrodzie?”- mapa mentalna /zał. 5/ oraz konkurs plastyczny pt. “Na ratunek Ziemi”.

Na koniec uczniowie otrzymali szablony czapeczek. Każdy odrysował na zielonym brystolu, wyciął i ozdobił emblematami ukazującymi naturalne środowisko. Tak powstały ekoczapeczki.

 

Literatura:

M. Bright - “Dziura ozonowa”, “Samochody zatruwają powietrze”, “Efekt cieplarniany”.

T. Hare - “Ginące środowiska”, “Recykling”.

L. Schwartz - “Wielka księga pytań i odpowiedzi – na ratunek Ziemi”.

W. Kołaski - “Nasze środowisko”.

A. Tylikowska - “Ekosmyki i wielkie sprzątanie”

 

 

 
Nasz adres: ul. St. Wyszyńskiego 17
65-536 Zielona Góra, tel/fax: 0 prefix 68 3264886
sp1zg@onet.pl