Renata Łado

Szkoła Podstawowa nr 1
Ul. Wyszyńskiego 17
65 – 536 Zielona Góra
tel. 326 – 48 – 86

pobierz arkusz scenariusza

SCENARIUSZ IMPREZY KLASOWEJ DLA RODZICÓW

Opracowany na podstawie pakietu podręczników “ Mój Świat”, Wydawnictwo: PWN.

Temat: Podsumowanie pierwszego semestru nauki klasy pierwszej (nauczanie zintegrowane).

Prezentacja osiągnięć dzieci jest w odczuciu rodziców oceniana jako bardzo atrakcyjna. Szczególnie gdy możliwość występu dziecka wiąże się z początkiem jego kariery szkolnej. Może to budować satysfakcję dziecka i wzmacniać jego związek ze szkołą. Rodzicom umożliwia rozeznanie w treściach programowych, możliwościach innych dzieci i poziomie klasy. Należy jednak pamiętać o udziale wszystkich dzieci, gdyż każde z nich miało swój udział w osiągnięciach klasy. Teksty piosenek i wierszy można dopasować indywidualnie w oparciu o własny program.

Cele: - rozwijanie umiejętności w zakresie prawidłowego przekazu treści poetyckich

i piosenek,

- prezentacja zdobytych umiejętności przed rodzicami.
Metody: zadań praktycznych, inscenizacja, recytacja, śpiew, taniec, wspólna zabawa.
Formy : grupowa – zróżnicowana, indywidualna, zbiorowa.
Środki : magnetofon, odtwarzacz CD, płyty i kasety z muzyką i piosenkami,
parasolki, instrumenty perkusyjne, elementy do dekoracji sali.
Termin uroczystości: pierwsze zebranie rodziców w drugim semestrze.

PRACE PRZYGOTOWAWCZE

- przygotowanie dekoracji sali (przygotowują dzieci pod nadzorem nauczyciela),
- przygotowanie prac plastycznych uczniów na tablicy (podział tablicy na tyle kratek ile jest uczniów – rysunek 
  kolorową kredą opatrzony podpisem),
- przygotowanie wazoników z kwiatami na stoły,
- ustawienie stołów i krzeseł
- dla rodziców (po prawej stronie klasy, połączone w jeden duży stół, po lewej dla dzieci),
- przygotowanie nakrycia stołów,

  1. Ustawienie uczniów

 

 

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI

NAUCZYCIEL

Serdecznie witam przybyłych Rodziców na uroczystym zebraniu podsumowującym pracę Waszych pociech w pierwszym semestrze. To czego nauczyli się zaprezentują dzisiaj sami.

Zapraszamy.

UCZEŃ 1

Zaszumiały drzewa przed szkołą “Witaj pierwsza klaso”. Nie tak dawno szkoła otwierała dla nas gościnnie drzwi. Przejęci i ciekawi wraz z rodzicami szliśmy poznać szkołę i naszą panią.

UCZEŃ 2

Wiersz pt. “Asy z pierwszej klasy” – inne dzieci pokazują rysunki.

Na rysunkach pierwsza klasa
Malowała dzisiaj Asa.
As Kazika był kudłaty,
A Justynki w czarne łaty.
As Marylki był niebieski,
Zamiast nóg miał cztery kreski.
As Michała stał przed budą,
Szyję długą miał i chudą,
As Tomasza przez podwórko
Gnał co sił za żółtą kurką.

WSZYSCY

Piosenka pt. “Piosenka pierwszoklasisty” – ilustrowana ruchem.

Już skończyły się wakacje,                    Już skończyły się wakacje,
Z drzew opada żółty liść.                       Z drzew opada żółty liść.
Jesień zmienia dekoracje,                       Jesień zmienia dekoracje,
Bo do szkoły czas już iść.                      Bo do szkoły czas już iść.


Idą dawne przedszkolaki,                      Każdy może dziś policzyć,
Nie starszaki, a uczniaki.                       Ile kartek jest w zeszycie,
Każdy ma tornister nowy,                    Ile kredek jest w piórniku,
A w nim papier kolorowy                     Ile pochwał ma w dzienniczku.
I kartonów cały blok,                            Kto rachunki dobrze zna,
Bo się zaczął nowy rok.                        Ten p
odniesie palce dwa.

UCZEŃ 3

Poznajemy pierwsze litery i cyfry. Ładnie rysujemy. Razem z panią chodzimy na wycieczki. Obserwujemy otaczający nas świat. Potrafimy bezpiecznie poruszać się.

UCZEŃ 4 i 5

Wiersz pt. “Uliczne sygnały” – z prezentacją kolorów sygnalizacji (koła w trzech kolorach) – pokazują grupy uczniów.

Uliczne sygnały zna duży i mały.
Uliczne sygnały trzeba dobrze znać!
Gdy światło zielone na drugą idź stronę,
Lecz kiedy jest czerwone – wtedy musisz stać!

Jezdnia nie jest do spacerów,
Do zabawy także nie.
Ciężarówki, sto rowerów
i tramwaje spieszą się.
Nie bądź gapą, nie bądź gapą,
Gapa może skończyć źle!

WSZYSCY

Piosenka pt. “Kolorowe kredki”.
Kolorowe kredki w pudełeczku noszę.                       Kolorowe kredki w pudełeczku noszę.
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie.                           Kolorowe kredki bardzo lubią mnie.
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,                          Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,
Namalują wszystko to co chcę.                                   Namalują wszystko to co chcę.


Namalują domek. I na płocie kota.                              Kiedy jestem smutny, zawsze mnie pocieszą,
I wesołe słonko na pochmurne dni.                           Siadamy przy stole, i one, i ja
.
A gdy w kosmos lecieć przyjdzie mi ochota,            Malują cudaki, małpkę taką śmieszną,
Prawdziwą rakietę namalują mi.                                   Słonia na huśtawce i w rakiecie lwa.
                                                                                        
                                                                                         Kolorowe kredki...

Wiersz pt. “Gdy czerwone światło widzę” – ilustrowany ruchem.

Gdy czerwone światło widzę
nie przechodzę przez ulicę,
lecz spokojnie czekam dalej,
aż zielone się zapali.
Spojrzę w lew
o, w prawo, w lewo
i przez jezdnię pójdę żwawo.

UCZEŃ 6

Lubimy zabawy ruchowe. Umiemy zgodnie bawić się, grać i ćwiczyć.

WSZYSCY

Piosenka pt. “Piosenka gimnastyczna” – uczniowie gimnastykują się.

Lew głośno ryczy, trąbi słoń.                             Słoń głośno trąbi, ryczą lwy
Słuchaj orkiestry, plecy skłoń!                           Może chcą ćwiczyć tak jak wy?
Czubkami palców dotknij stóp,                          Więc teraz rozłóż ręce w bok,
teraz się już wyprostuj znów.                              Zrób szybko jeden długi krok!

Musi się starać kto chce być mocny.                Musi się starać...
Jeśli się zmęczysz, trochę odpocznij!
A teraz odchyl głowę w tył!
Ćwicz, jeśli chcesz mieć dużo sił!

UCZEŃ 7

Jesień rozrzuca kolorowe liście, a my piszemy dyktanda, rozwiązujemy zadania.

WSZYSCY

Piosenka pt. “Żegnaj lato”.
Bledną płatki kwiatom,                                     Jesień idzie z mżawką,
wiatr kasztany gubi,                                          niesie nam szarugi.
żegnaj, złote lato!                                             Witaj szkolna ławko!
Któż by cię nie lubił? (bis)                                Któż by cię nie lubił? (bis)

Listek polnej koniczyny                                     Listek polnej...
daj nam na pamiątkę.
Niech przypomni w czasie zimy
wodę, las i łąkę.

UCZEŃ 8

Wiersz pt. “Żegnaj lato”
Skończyło się lato
słoneczne i gorące.
Żegnajcie lasy zielone
i łąki pachnące.
Zacznie się jesień ponura
pełna deszczu i słoty.
Z dywanem barwnych liści,
w kolorach czerwono – zielono – złotych.

WSZYSCY

Piosenka pt. “Panny parasolki” – układ taneczny z parasolkami.

Słonko się ukryło za kapturek chmury,
pada deszcz, kapie deszcz, dzień jest szary, bury.

Po ulicach, z mokrą głową, tańczą panny parasolki.
Już wesoło, kolorowo, chociaż kapie deszcz.
La, la, la, la, la, la, chociaż pada deszcz.

Moja parasolka ma niebieski wzorek,
twoja też śliczna jest, niby muchomorek.

Po ulicach... (bis)

UCZEŃ 9

Chcę tu dodać, że uczyć się chcemy i bardzo się staramy, ale nie zawsze bez pomocy rodziców radę sobie damy.

UCZEŃ 10

Wiersz pt. “Mój przyjaciel Tatuś”.
Chociaż dużo pracy masz,
zawsze znajdziesz dla mnie czas.
Chodzimy na rower i wrotki,
zbieramy dla mamy stokrotki.
A kiedy byłam mała,
nosiłeś mnie na barana.

WSZYSCY

Piosenka pt. “Moja Mama”.

Rano wstaje moja mama, jeszcze drzemie słońce.
A mnie budzą dwa słoneczka wesołe, gorące. (bis)
W oczach mamy te słoneczka żarzą się od rana.
Przez dzień cały bez ustanku spoglądają na nas. (bis)
Gdy wieczorem słońce zajdzie, uśnie las i rzeka.
Jeszcze nad mą śpiącą głową lśnią te dwa słoneczka. (bis)
A........a........a..........a..........
Jeszcze nad mą śpiącą głową………

UCZEŃ 11

Wiersz pt. “Mama” – z podkładem muzycznym (piosenka V. Willas pt. “Matka”)

Gdy patrzysz na mnie
to świat się śmieje.
Gdy mówisz do mnie,
to słowik śpiewa.
Gdy dla mnie śpiewasz,
to słucha mewa.
Gdy opowiadasz mi bajeczki,
to tata kupuje mi laleczki.
Gdy kładziesz nie spać,
to przestaję się bać.

UCZEŃ 12

Już za oknem śnieg prószy, idzie zima, a piosenka zimowa o tym przypomina.

WSZYSCY

Piosenka pt. “Prośba do chmury” – ilustrowana ruchem, refren – grają instrumenty perkusyjne.

 

 

Szara chmuro, śnieżna chmuro,                             I bałwana ulepimy,
nasyp śniegu na metr z górą.                                 bez bałwana nie ma zimy.
Hop, hop, dana, dana,                                          Hop, hop, dana, dana,
hop, hop, hop.                                                      hop, hop, hop.

Syp dzień cały aż do zmierzchu,                            Nasyp śniegu po kolana,
będziemy się bawić w śnieżki!                               będzie sanna murowana,
Hop, hop, dana, dana,                                          Hop, hop, dana, dana,
hop , hop, hop.                                                     hop, hop, hop.

UCZEŃ 13

Wiersz pt. “Rzeka”.

Rzeko, rzeczko błękitna,
kiedyś mrucząca, szumiąca.
Dziś jesteś taka inna,
przykryła cię tafla błyszcząca.

Śniegową pierzynką otulona,
lodową koronką ozdobiona.
Jesteś piękna i cicha,
lecz na zimowy czas uwięziona.

UCZEŃ 14

Hura! Idą święta, czy Mikołaj o nas pamięta?

WSZYSCY

Piosenka pt. “Idzie Mikołaj” – ilustrowana ruchem.

Za oknami zimno, za oknami mróz,
pod balkonem stoi Mikołaja wóz,
kiedy przyjdzie tu, kiedy przyjdzie tu,
kiedy prezent mi przyniesie?

Człap, człap, człap, człap idzie już.
Święty Mikołaj jest tuż, tuż.
La, la, la, la, la, la, la, la, la, la, la,
Święty Mikołaj coś każdemu da.

Do każdego dziecka chciałby nocą przyjść,
więc kto umie pisać niech napisze list.
Niech zapyta Go, kiedy przyjdzie tu,
kiedy prezent mi przyniesie?

Człap, człap ...

UCZEŃ 15

Wspólna Wigilia i kolędy, to już wspomnienia. Święta, święta i po świętach. Znamy już prawie wszystkie literki. Wiemy co to samogłoski i figury geometryczne. Mieliśmy swój bal karnawałowy.

WSZYSCY

Piosenka pt. “Spotkanie z choinką” – grupy uczniów grają na instrumentach perkusyjnych.

Choinko zielona, pachnąca jak las!                    Jeszcze szumią głosy ptaków między gałązkami.
My lubimy ciebie, a ty lubisz nas!                       Teraz stoisz w naszej klasie, a my tak śpiewamy!
Choinko zielona, pachnąca jak las!
My lubimy ciebie, a ty lubisz nas!                        Choinko zielona...

Wczoraj rosłaś na polanie,                                 Powiesimy świecidełka i wydmuszki z jajek,
dzisiaj przyszłaś do nas.                                     żebyś była taka piękna, jakbyś wyszła z bajek.
Jakże miłe to spotkanie, choinko zielona.
Jakże miłe
to spotkanie, choinko zielona.             Choinko zielona ...

Choinko zielona ...

UCZEŃ 16

Gościliśmy w naszej klasie kochane babcie i dziadków. Dla nich przygotowaliśmy wspaniałą uroczystość.

WSZYSCY (podział na chłopców i dziewczynki)
Wiersz pt. “Wszystko dla babci”

Chłopcy:     Po domu chodzi Babcia
                  
w fartuchu, zielonych kapciach.
                   Sprząta, kwiatki podlewa
                   i nigdy się nie gniewa.
                   Nawet gdy stłucze się szklanka,
                  
mówi:

Dziewczynki: “A to niespodzianka,
                       stłukło się, bo było szklane,
                       przynieś szczotkę i już pozamiatane”.

Razem: Za to, że jesteś taka,
            Kupię ci babciu lizaka.

WSZYSCY

Piosenka pt. “Piosenka dla Babci”

Były raz kotki dwa,                 W lesie żył straszny wilk,
jak w znanej piosence.             Stała mała chatka.
Nuci nam o nich wciąż             Bajkę jak srebrną nić
nasza babuleńka.                     snuje znowu babcia.

Tysiąc pieśni babcia zna             Tysiąc pieśni ...
i przecudnych bajek sto.
Babciu, dziś święto Twe,
przyjmij od nas kwiatów kosz.

UCZEŃ 17

Uczymy się w szkole j. niemieckiego. Posłuchajcie co już umiemy.

WSZYSCY

Piosenka pt. “Mein Haus”
Wiersz pt. “Meine Familie”

UCZEŃ 18

Tak oto minęło pierwsze półrocze, a my po feriach z nowymi siłami, chylimy głowy nad podręcznikami. Wszystkim rodzicom dziękujemy za troskę i pomoc. Postaramy się, abyście byli z nas dumni (piękny ukłon).

NAUCZYCIEL

Bardzo dziękujemy za wysłuchanie przygotowanej przez dzieci inscenizacji, a w nagrodę za ich pracę, chciałabym wręczyć dyplomiki.

(Każdy uczeń otrzymuje dyplomik np. za piękne czytanie, za piękne pisanie, dla wspaniałego matematyka, dla wspaniałego sportowca itp.)

Następnie nauczyciel zaprasza rodziców i dzieci do konsumpcji przygotowanych smakołyków.

PODSUMOWANIE

Taniec integracyjny rodziców z dziećmi pt. “Poprzez świat”.
(Dzieci znają taniec – zapraszają rodziców)

WYKAZ WIERSZY I PIOSENEK

Z pakietu podręczników do nauczania zintegrowanego pt. “Mój świat” wydanego przez Wydawnictwo Szkolne PWN.

“Piszę” cz. I Halina Matejuk, Anna Szczepaniuk (wiersze)
Asy z pierwszej klasy...................... s.16
Uliczne sygnały................................s. 34
Gdy czerwone światło widzę............s. 48
Żegnaj lato........................................s. 42
Mój Przyjaciel Tatuś.........................s. 55
Mama................................................s. 59
Rzeka................................................s. 75
Wszystko dla babci...........................s. 79

“Wszystko śpiewa” Halina Matejuk – poradnik dla nauczyciela (piosenki dostępne na płycie CD)
Piosenka pierwszoklasisty
Kolorowe kredki
Piosenka gimnastyczna
Żegnaj lato
Panny parasolki
Moja Mama
Prośba do chmury
Idzie Mikołaj
Spotkanie z choinką
“Eins, zwei, drei” – podręcznik do j. niemieckiego Lucyna Halej, Marta Kozubska, Ewa Krawczyk
Piosenka “Mein Haus” ............................s. 12
Wiersz “Meine Familie“...........................s. 13
“Muzyka w szkole dla klasy I i II“ – materiały metodyczne
Oficyna wydawnicza i fonograficzna – Kielce 1992

Piosenka dla Babci..............................s. 64

UWAGA

Teksty piosenek i wierszy można dopasować indywidualnie w oparciu o własny program.

 

 

Renata Łado