Renata Łado
Szkoła Podstawowa Nr 1
Zielona Góra

pobierz arkusz scenariusza

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Klasa II

RODEK TEMATYCZNY: Przygotowania do zimy

TEMAT DNIA: Przygotowania zwierząt do zimy

CZAS ZAJĘĆ: 135 min

CEL ZAJĘĆ:

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW:

FORMY PRACY: w grupach, indywidualna, zbiorowa.

METODY PRACY: dyskusja, praca z tekstem, ćwiczenia praktyczne.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst z podręcznika “Czytam cz. 1” ( pakiet podręczników “Mój Świat”, Wydawnictwo Szkolne PWN) , ilustracje przedstawiające wybrane zwierzęta, albumy, leksykony czasopisma o zwierzętach, komplet ćwiczeń dla każdego ucznia i dla grup, wzorcowe wyrazy, identyfikatory, magnetofon.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

N – działania nauczyciela U – działania uczniów

N. wita uczniów: tych, którzy zjedli śniadanie, którzy zjedli już obiad, którzy są w dobrym humorze, którzy mają dziś kanapkę itp.

N. czyta tekst z podręcznika “Czytam”, s.57

N. proponuje zgadywankę – układankę jako podpowiedź tematu zajęć i formy pracy.

I grupa – żółta – jeż

II grupa – zielona – niedźwiedź

III grupa – niebieska – wiewiórka

IV grupa – różowa – sarna

V grupa – fioletowa – bocian

VI grupa – pomarańczowa – żaba

N. przydziela role poszczególnym osobom w grupie.

 

jedynki – zapisują, odczytują

dwójki – pilnują czasu

trójki – organizują wystawę książek, przyczepiają wyrazy

czwórki – łącznicy między grupą a nauczycielem

 

 

PRACA W GRUPACH

N. poleca znaleźć w zgromadzonych w klasie albumach, książkach, leksykonach, encyklopediach itp. informacje o wyglądzie, sposobie życia oraz przygotowaniach do zimy zwierzęcia przypisanego danej grupie.

- U odczytują sporządzone notatki lub fragmenty z materiałów źródłowych.

RUCH PRZY MUZYCE

N. poleca usiąść w kręgu, przypomina o przydzielonych rolach poszczególnym osobom w grupie oraz wyjaśnia zadania do wykonania .

ZABAWA RUCHOWA

N. pokazuje sylwetki zwierząt, ustala, że pusta kartka oznacza zajęcie swojego miejsca w klasie.

U – naśladują ruchem bądź wydawanym dźwiękiem odpowiednie zwierzę.

Analiza ortograficzna wyrazów.

Pisanie z pamięci.

N. zadaje pracę domową.

Ułóż 3 zdania z wybranymi wyrazami zapisanymi w klasie.

EWALUACJA – PODSUMOWANI

N. pyta uczniów czego się nauczyli na dzisiejszych zajęciach i co nowego się dowiedzieli, jaki moment zajęć był najciekawszy.

N. rozdaje koła i poleca, aby narysowali schemat swojej twarzy, która wyrażałaby odczucia po przebytych zajęciach (wzory narysowane na tablicy).