Renata Łado
Szkoła Podstawowa Nr 1
Zielona Góra

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Klasa III

 

TEMAT CYKLU: Dbamy o nasze środowisko.

TEMAT DNIA: Wiemy jak walczyć ze śmieciami.

CELE ZAJĘĆ:

 

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA:

FORMA PRACY: w grupach, indywidualna, zbiorowa.

METODY PRACY: dyskusja, rozwiązywanie problemów, ćwiczenia praktyczne, gry i zabawy.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje, zestawy do przeprowadzania doświadczeń, różne odpady w czarnym worku, magnetofon.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

N – działania nauczyciela U – działania uczniów

N – wita uczniów: tych, którzy zjedli śniadanie, którzy zjedli dziś obiad, którzy wrzucili papierek do kosza itp.

U – siedzą w kręgu i ci, którzy poczują się powitani machają do kolegów ręką.

N – włącza muzykę z odgłosami natury.

U – słuchają.

N – po pewnym czasie bierze czarny worek idzie w stronę dzieci hałasując. Komentuje słyszane dźwięki. Mówi, że w lesie panowała harmonia i równowaga, aż do momentu gdy zjawił się człowiek, który narobił wiele hałasu

i szkód. Pozostawił po sobie tylko to (wysypuje zawartość worka).

U – stwierdzają, że są to pozostawione przez człowieka śmieci: puszki, torby spożywcze, ogryzki , kapsle, butelki plastikowe i szklane, papiery, kartoniki, itp.

Uzupełniają listę innymi odpadami produkowanymi przez człowieka np. odzież, przeterminowane lekarstwa, sprzęt domowy, baterie, stara odzież, meble, oleje, zużyte maszyny i urządzenia, metale, itp.

N – stawia uczniom problem, dotyczący tego w jaki sposób można zaradzić stertom śmieci. Proponuje udział w “burzy mózgów”.

U – podają różne propozycje rozwiązania problemu, np.:

N – U – Spośród propozycji podanych przez uczniów nauczyciel wybiera jedną, dotyczącą segregowania odpadów i wspólnie z uczniami wyszukuje kryteriów selekcjonowania odpadów, poczynając od przyniesionego czarnego worka.

JAK SEGREGUJEMY ODPADY ?

Odpady użytkowe – szkoda je wyrzucać na wysypisko, bo można wykorzystać, np. szkło, tworzywa sztuczne, makulatura.

Odpady gospodarstwa domowego – np. resztki jedzenia.

Odpady niebezpieczne – należy je likwidować fachowo, gdyż zagrażają zdrowiu ludzi, roślin i zwierząt np. lekarstwa, termometry, baterie.

DO JAKICH POJEMNIKÓW WYRZUCAMY POSEGREGOWANE ODPADY ?

Pojemniki zielone – odpady gospodarstwa domowego.

Pojemniki białe – tworzywa sztuczne.

Pojemniki niebieskie – szkło.

Pojemniki żółte – makulatura.

Pojemniki pomarańczowe – baterie, akumulatory samochodowe.

Pojemniki fioletowe – tekstylia, np. stare ubrania, tkaniny, koce.

Granatowe kontenery – odpady wielkogabarytowe, np. meble, lodówki, telewizory.

RUCH PRZY MUZYCE

N – włącza muzykę.

U – poruszają się w rytm muzyki, gdy milknie stają na baczność.

N – pokazuje kolor pojemnika, wskazane osoby podają przykłady składanych odpadów.

PRACA W GRUPACH

U – losują kolorowe kartoniki, zgodnie z kolorami pojemników (zielony, biały, niebieski, żółty, fioletowy, pomarańczowy). Kolory tworzą grupy.

Nauczyciel wyznacza czas. Każda z grup otrzymuje kartkę odpowiedniego koloru oraz zestaw fiszek z nazwami lub ilustracjami odpadów. Uczniowie przyklejają na kartce swojego koloru nazwy i ilustracje odpadów. Po zakończonej pracy odczytują, ewentualnie nanoszą poprawki, zawieszają na tablicy.

N – podkreśla jak wiele odpadów wytwarza człowiek. Następnie informuje, że przeciętny mieszkaniec Zielonej Góry produkuje nie mniej niż 29 kg śmieci na miesiąc. W oparciu o te dane proponuje uczniom zadanie matematyczne.

Zadanie dla grup:

Przeciętny mieszkaniec miasta Zielona Góra produkuje w ciągu miesiąca 29 kg śmieci. Oblicz ile śmieci produkuje mieszkaniec tego miasta w ciągu roku. Ile w ciągu roku produkuje 4 - osobowa rodzina?

Co jeszcze można obliczyć?

U – rozwiązują zadanie.

N – jakie zagrożenia wiążą się z taką ilością produkowanych śmieci. Co grozi człowiekowi i przyrodzie? Jakie są to zagrożenia?

U – na kartkach wypisują zagrożenia np. choroby i wymieranie roślin i zwierząt, pożary lasów, skażenie wody, powietrza i gleby, dym, pył, odór, rozmnażanie pasożytów: muchy, komary, szczury, choroby.

DOŚWIADCZENIE

N – proponuje przeprowadzenie kilku doświadczeń oraz zachęca do bacznego ich obserwowania i wyciągania wniosków. Po każdym doświadczeniu uczniowie wymieniają zagrożenia jakie niosą za sobą niepożądane zachowania.

N – podpala kawałek plastiku.

U – obserwują wydzielanie się gazu o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu

(gazy trujące).

N – pali papier i szmaty.

U – obserwują wydzielający się dym, pył, tlenek węgla i dwutlenek węgla.

N – pokazuje działanie butelki jako soczewki, która pod wpływem intensywnego słońca wywołuje ogień.

N – wlewa tłustą substancję do wody.

U – obserwują tłustą maź utrzymującą się na powierzchni wody.

N – prezentuje szczątki organiczne, np. obierki z jabłek zamknięte w słoiku, otwiera słoik.

U – odczuwają silny odór, gazy gnilne, które sprzyjają rozwojowi gryzoni.

PRACA PLASTYCZNA

U – korzystając z różnych materiałów wykonują prace w grupach w formie plakatu pt. “Wiemy jak walczyć ze śmieciami” oraz ciekawy komentarz.

N – przygotowuje wystawkę wykonanych prac.

EWALUACJA – PODSUMOWANIE

N – proponuje, aby uczniowie zastanowili się jaki los może czekać ludzi jeżeli będą zanieczyszczać środowisko i spróbowali ułożyć hasła, rymowanki lub krótkie wierszyki zachęcające do ochrony środowiska.

U – układają hasła, rymowanki lub wierszyki.

N – poleca, aby na kolorowych kołach, które losowali wcześniej narysowali schemat swojej twarzy, która wyrażałaby odczucia po przebytych lekcjach

(wzory narysowane na tablicy).

 

ZADOWOLONA

NIEZADOWOLONA

OBOJĘTNA

 

 

 

 
Nasz adres: ul. St. Wyszyńskiego 17
65-536 Zielona Góra, tel/fax: 0 prefix 68 3264886
sp1zg@onet.pl