5 czerwca uczniowie oddziału przedszkolnego uczestniczyli w warsztatach „Uczymy się pomagać” zorganizowanych na Uniwersytecie Zielonogórskim w ramach Festiwalu Nauki.

Uczelnia przygotowała w tym dniu wiele ciekawych projektów, warsztatów, wystaw i wykładów.

Była to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się osiągnięciom nauki z bliska.

  Uczniowie zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz doskonalili umiejętność opatrywania różnego rodzaju ran.

Studenci wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu z dużym zaangażowaniem przekazali  nam wiele wskazówek i rad, jak należy zachowywać się w sytuacjach zagrożenia życia. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik warsztatów otrzymał książeczkę z zadaniami i łamigłówkami logicznymi.

p. Małgosia i p. Ula

 

_________________________________

 

 

WYCIECZKA DO JANOWCA

„OD ZIERENKA DO BOCHENKA”

 

Uczniowie oddziału przedszkolnego 29 maja pojechały na wycieczkę do Karczmy Taberskiej w Janowcu. Gospodyni Karczmy bardzo obrazowo przedstawiła dzieciom cykl pt. "Od ziarenka do bochenka", a następnie zaprosiła wszystkie dzieci do piekarni na tyłach Karczmy, gdzie każdy osobiście, samodzielnie wyrabiał swoje ciasto i formował swój bochenek chleba. Dzieci zwiedziły także eko-park w Kolesinie oraz wesoło bawiły się przy muzyce ludowej poznając miejscowy folklor. Gorące, pachnące chlebki dzieci zabrały ze sobą do szkoły. To była wspaniała lekcja.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

p. Małgosia i p. Ula

 

 

_________________________________

 

 

   9 maja - dzień patrona szkoły H. Sienkiewicza -

czytanie fragmentów „W pustyni i w puszczy” przez uczniów klasy II  g

We wtorek gościliśmy uczniów klasy IIg wraz z ich panią Małgosią Antkiewicz. Okazją do spotkania był dzień urodzin patrona naszej szkoły. Uczniowie przeczytali nam fragmenty powieści „W pustyni i w puszczy” a pani Małgosia zaprezentowała nam kilka ciekawostek z życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.

  p. Małgosia i p. Ula

 

 

_________________________________

 

                        Spotkanie z pisarką Agnieszką Ginko

12 maja najmłodsi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Bibliotekę przy ul. Ptasiej z pisarką Agnieszką Ginko - autorką książeczek dla dzieci. Autorka przybliżyła dzieciom kilka przygód bohaterów serii „Tutlandia” czytając wybrane fragmenty.

Słuchanie bajki w wykonaniu samego autora było fantastycznym doświadczeniem dla dzieci.

Na zakończenie spotkania dzieci mogły zakupić wybraną część przygód Tutka i Tutki w Tutlandii.

 p. Małgosia i p. Ula

 

 

 

_________________________________

 

 

 Warsztaty -  "TRA-TA-TA muzyka GRA!"

27 kwietnia odbyło się kolejne już spotkanie z Krainą Eksperymentów tym razem pod głośnym tytułem "TRA-TA-TA muzyka GRA!".

Podczas zajęć królował dźwięk, graliśmy na cudacznych fletach, rurach i  kieliszkach....Samodzielnie przy pomocy patyczków, papieru i gumki wykonaliśmy swój własny instrument.

Na zakończenie zajęć wspólnie wywnioskowaliśmy, że - dźwięk jest wszędzie!

 

 

_________________________________

 

       ”Bieg po kropelkę”

5 kwietnia uczniowie oddziału przedszkolnego uczestniczyli w akcji organizowanej przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” ph. „Bieg po krew”. Celem imprezy było m in.:

·         upowszechnianie sportu i rekreacji wśród dzieci i młodzieży,

·         popularyzacja biegania jako jednej z form aktywnego wypoczynku,

·         promocja krwiodawstwa jako formy ratowania życia,

·         propagowanie zdrowego stylu życia.

Zadaniem dzieci był udział w biegu na dystansie 100 m. Bieg ten w kategorii przedszkola wygrał nasz kolega Kajetan i zdobył puchar oraz drobne nagrody. Każdy uczestnik również był zwycięzcą - wziął udział w tak szlachetnej akcji - otrzymał medal w kształcie piernikowego serca oraz pamiątkowy dyplom. Po zakończonym biegu w gmachu szkoły został zaprezentowany nam film o krwiodawstwie a na boisku szkolnym panie masowały nasze dłonie, malowały twarze.

Należy również wspomnieć o dwóch mamach, które aktywnie włączyły się do akcji „Bieg po krew” i przebiegły dystans 1,6 km. alejkami Parku Tysiąclecia. Brawo!

p. Małgosia i p. Ula 

_________________________________

 

 

”KARTKA DLA BASI”

Zbliżające się Święta Wielkanocne stały się doskonałą okazją do wykonania kartek świątecznych dla najbliższych. Najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego pod czujny okiem Pań wykonali szereg kartek z różnymi motywami świątecznymi. Wykonane karteczki zostały przekazane na kiermasz, z którego dochód przeznaczony został na leczenie koleżanki z II klasy – Basi.

Bardzo dziękujemy z duże zaangażowanie Pani Anity, która rozprowadziła  nasze „dzieła” na Uniwersytecie Zielonogórskim.

 p. Małgosia i p. Ula

 

 

_________________________________

 

Warsztaty „Historia mierzenia czasu”

29 marca odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wybraliśmy się tam na zajęcia ph. „Podróże w dawne czasy”.

Podczas zajęć pani opowiedziała nam czym jest czas, w jaki sposób widać, że upływa i jak można go zmierzyć. Pokazała również  dużą tarczę zegarową, wytłumaczyła  jak chodzi zegarek, a następnie sami nastawialiśmy zegarki.

Po krótkiej prezentacji multimedialnej zobaczyliśmy stare zegary ze zbiorów Muzeum oraz inne przyrządy służące do mierzenia czasu. Spotkanie zakończyło  się warsztatem plastycznym, podczas którego wykonaliśmy swoje własne,  kolorowe zegarki.

p. Małgosia i p. Ula

 

_________________________________

 

 

  Warsztaty: „Równowaga? – To dziecinnie proste!   

                                

W środę 23.02 odbyły się kolejne zajęcia warsztatowo-pokazowe z Krainą Eksperymentów pt. „Równowaga? – To dziecinnie proste!”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się czym jest równowaga, próbowały utrzymać równowagę na magicznym talerzu, karmiły puszkowego potworka fasolkami - tak aby  mógł utrzymać równowagę, wykonały korkowego Minionka, który mimo jednej nogi doskonale utrzymywał równowagę, balansował na piku, stole, palcach, głowie, czole, nosie.

 

 

_____________________________

 

Dzień Dziewczynek                  

8 marca każda dziewczynka otrzymała odznaczenie „Super dziewczyna” oraz upominek w postaci słodkiego lizaka z „Krainy słodkości”. Chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia a Xawier wręczył wszystkim dziewczynkom tulipanka.

O swoich Paniach chłopcy też nie zapomnieli.

Bardzo Wam dziękujemy chłopaki!!! To był wspaniały dzień…

 

 

_____________________________

 

Walentynki" - serduszka przyjaźni                         

14 lutego wszystkie dzieci ubrały się na czerwono i tym samym zapoczątkowały dzień miłych wrażeń. Najmłodsi uczniowie szkoły przygotowali dla swoich starszych kolegów „serduszka przyjaźni”.

Ponadto dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, wykonały walentynkowe obrazki dla najbliższych.

Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę i pysznego lizaka w kształcie serduszka.


_____________________________

        "Karnawałowy bal przebierańców"

Karnawał to czas balów i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe.

W dniu 15 lutego w naszej klasie odbył się bal karnawałowy. Wszystkie dzieci już od rana były podekscytowane czekającą ich zabawą. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca przez cały dzień.

 

_____________________________

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie  dni, które wzbudzają ogromne emocje –  to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym.

Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają.

W piątek 20 stycznia Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, tańce.

Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występ. Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek.

                                                                                                                                                  p. Małgosia i p. Ula

 

_____________________________

 

Najmłodszych spotkała dziś wspaniała „LODOWA PRZYGODA” – pokaz zadziwiających eksperymentów naukowych przygotowanych przez Krainę Eksperymentów .

Pani dr Małgorzata Zubaszewska przywiozła dzieciom tajemniczą przesyłkę, w której   znajdował się zaczarowany materiał – suchy lód !!!

Podczas zajęć dzieci samodzielnie przeprowadziły eksperymenty, poznały i pracowały z podstawowymi przyrządami chemika jak: pipety, próbówki, barwniki i inne. Czarowały lód, kolorowały za pomocą barwników i dymiły lodem ile się tylko dało !!! Zdziwieniom i zachwytom nie było końca, a opowieści o dymiącym czarodziejskim lodzie trwały długo po pokazie !!!                                                                                                                                     p. Małgosia

 

_____________________________

 

ŚWIĄTECZNY CZAS…

Grudzień to miesiąc pełen magii. Świąteczna atmosfera snuła się w naszej klasie niczym delikatna mgiełka i wprawiała  wszystkich w uroczysty, pełen oczekiwania nastrój. Jest to miesiąc, w którym staramy się krok po kroku, wprowadzić  dzieci w świat naszych świątecznych tradycji i stworzyć im pole do różnorodnych działań, tak by mogły, jak najbardziej aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach do Świąt.

Dlatego też pod czujnym okiem Pań przygotowaliśmy różnorodne kartki świąteczne, wykonaliśmy stroiki na świąteczny stół oraz świąteczne ozdoby – łańcuch choinkowy i renifera. 

Już nie możemy doczekać się Świąt Bożego Narodzenia…

_____________________________

 

 

   ODWIEDZINY MIKOŁAJA

 

We wtorek 6 grudnia wszystkie dzieci z utęsknieniem czekały na niezwykłego gościa - Mikołaja.  
Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Mimo braku białego puchu, jak co roku św. Mikołaj przybył do dzieci w asyście Renifera. Zanim Św. Mikołaj rozdał dzieciom prezenty Reniferek ( mama Zosi ) przeczytał najmłodszym opowieść o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci były zachwycone spotkaniem. W podziękowaniu przygotowały wiersz i piosenki, które Św. Mikołajowi wpadły w ucho oraz laurkę i album z pracami dzieci.

Dziękujemy Ci Mikołaju za to, że o nas pamiętałeś!!!

                                                                                                          p. Małgosia i p. Ula

 

          

_____________________________

 

 

 ANDRZEJKI

Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy.

                                                                                                         p. Małgosia i p. Ula

 

 

_____________________________

 

             „DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI”                        

W poniedziałek 21 listopada każdy z nas pamiętał, by uśmiechać się do innych, by być życzliwym i  uprzejmym. Przypominały o tym żółte uśmiechnięte buźki, które każdy w tym dniu otrzymał.

Przesłanie akcji, w którą włączyli się uczniowie całej szkoły  jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

 

________________________________________________________

JESIEŃ WIERSZEM, PIOSENKĄ, PRZYSŁOWIEM MALOWANA”             

23 listopada 2016r. najmłodsi uczniowie szkoły przygotowały dla Rodziców jesienne przedstawienie. Obok wierszy i piosenek dzieci przygotowały scenkę pt. „Rzepka”, gdzie narratorem była Mama Hani oraz przysłowia o jesieni. Cały montaż słowno-muzyczny prowadziła Zosia. W oczach Rodziców i Pań wypadliśmy wspaniale.  Brawo!!!

Na zakończenie spotkania Rodzice otrzymali „album jesiennych prac” wykonany przez każdego ucznia.

                                                                                                                          p. Małgosia i p. Ula

________________________________________________________

       WARSZTATY „H2O ROZSZYFRUJMY TO!!!”

24 Listopada odbyły się w klasie „O” kolejne eksperymenty, tym razem rozmawialiśmy i doświadczaliśmy z wodą. Zapoznaliśmy  się z tajemnym  (naukowym) hasłem na wodę,  stworzyliśmy własną chrupiącą i smakowitą cząsteczkę wody, sprawdziliśmy  co pływa, a co tonie, dowiedzieliśmy  się jak działają naczynia połączone.

Na zakończenie spotkania czekała Na nas główna atrakcja  - kolorowe wybuchy wulkaniczne.

Było super!!!  Czekamy na kolejne spotkania z fizyką!!!

 

 

________________________________________________________

 

                     „DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA”

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

Z tek okazji dzieci przyniosły do szkoły swoje misie, a Panie przygotowały zabawy, piosenki i słodki poczęstunek – oczywiście z misiem w roli głównej : Kremisie i Lubisie. Tego dnia w szkole było pysznie i przytulnie.

 

 

 

 

 

________________________________________________________

 

„Zwierzaki – cudaki z owoców i warzyw”.

Jesień to czas, kiedy w sadach i ogrodach dojrzewają owoce i warzywa. Są one nie tylko smaczne i zdrowe, ale posiadają interesujące kształty i przepiękne barwy. Dlatego właśnie w październiku dzieci z oddziału przedszkolnego pod czujnym okiem Rodziców przygotowały  „Zwierzaki – cudaki z owoców i warzyw”. Prace przyniesione przez dzieci były niezwykle interesujące i oryginalne. Ekspozycja  prac cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli.

Celem wystawy było zachęcenie dzieci do częstszego spożywania owoców i warzyw oraz rozwijanie ich kreatywności i inwencji twórczej.

Każdy uczestnik otrzymał symboliczną nagrodę. Dziękuję bardzo  dzieciom za udział w zabawie, a rodzicom za zaangażowanie, pomoc w wykonaniu prac.                                                                                                                                      

p. Małgosia                                                                                                                                                               

 

________________________________________________________

 „Kraina eksperymentów”

20 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach z cyklu „Kraina eksperymentów”. Temat spotkania brzmiał:

„Powietrzne figle i psoty”.

Prowadzące spotkanie panie przygotowały wiele doświadczeń, które pozwoliły dzieciom odpowiedzieć na pytania dotyczące powietrza:

·         co to jest powietrze?,

     ·          czy można je zobaczyć?,

·         czy można je dotknąć?,

·         w jakim jest kolorze?,

·         czy można z nim się bawić?.

 

Zabawy badawcze pozwoliły nam uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania.

Lekcja ta była ciekawa i wzbogaciła uczniów o nowe wiadomości ze świata fizyki.

 

________________________________________________________

 

„Dzień Chłopaka”

30 września w naszej klasie zrobiło się bardzo uroczyście, a wszystko to za sprawą święta naszych Chłopaków. Dziewczynki wspólnie z p. Małgosią i p. Ulą wręczyły chłopcom medale i słodkie, kolorowe lizaki. Po życzeniach przyszedł czas na wspólną zabawę. Nasi wspaniali koledzy byli bardzo zadowoleni z niespodzianki

 

 

________________________________________________________

„Spotkanie z językiem migowym”               

 

29 września dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziła pani – specjalista języka migowego – p. Katarzyna Kochan. Język migowy  to język naturalny służący do porozumiewania się bez używania narządu słuchu.

W czasie zajęć dzieci miały możliwość zapoznania się ze wszystkimi literami alfabetu przedstawionymi za pomocą języka migowego. Każdy mógł gestami ręki powiedzieć swoje imię – było to trudne zadanie. Jednak dla utrwalenia tej umiejętności dzieci otrzymały na karteczce zapisane swoje imię i „układ” paluszków. Karteczki te są widoczne na krzesełkach dzieci.  Potrafimy też przywitać się i pożegnać w języku migowym

  Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję przybliżającą nas do różnych sposobów porozumiewania się.

________________________________________________________

Kolorowa jesień”                                 

Jesień to piękna pora roku – daje nam wiele owoców i ciekawych „skarbów”. Takim skarbem jest jarzębina – wyczarowaliśmy z niej przepiękne korale i korony. W czasie zajęć byliśmy bardzo skupieni, by praca z igłą i nitką nikomu nie zrobiła krzywdy. Efekty naszej pracy były wspaniałe. Zobaczcie sami…

 

 

 

 

 

Bez nazwy