Scenariusz

zajęć logorytmicznych

dla klas I

 

 

Temat: „Jesienią w lesie”

 

Termin: listopad 2006

 

Uczestnicy: uczniowie klas I

 

Miejsce: galeria „Za drzwiami”

 

Funkcje: profilaktyczno – doskonaląca; terapeutyczno – korekcyjna; wychowawcza;

                 uspołeczniająca

Cele: uwrażliwienie dzieci i zwrócenie ich uwagi na zjawiska wspólne dla muzyki

            i mowy tj. rytm, tempo, wysokość dźwięku (melodię), akcent, frazowanie

i artykulację; kształtowanie koncentracji uwagi, poczucia rytmu, nauka rytmicznego mówienia.

 

Środki dydaktyczne: keybord, magnetofon, płyty CD, koce, wizytówki dla każdego

                                    dziecka

Czas zajęć: 45 minut

 

Przebieg zajęć:

 

1. Powitanie – improwizacja muzyczno – ruchowa; zapoznanie uczniów z sygnałami 

    muzycznymi, które obowiązywać będą podczas trwania zajęć.

2. Zabawa dźwiękonaśladowcza – dzieci naśladują szum drzew – ręce w górze, ciągle         

     wymawiają głoskę SZ

3. Zabawa z zastosowaniem tekstu – dzieci chodzą po sali w różnych kierunkach

    mówiąc tekst:

Spadły z drzewa liście trzy

Czerwony, brązowy , żółty

Czerwony – stop: brązowy – przysiad, żółty – wyprost

4.Zabawa ruchowa przy muzyce – dzieci ruchem przedstawiają  wirujące, spadające   

    liście.

5. Ćwiczenie kształtujące koncentrację uwagi z zastosowaniem elementów kinezjologii

     edukacyjnej – dzieci odnajdują swoje pary i stają naprzeciwko siebie – wykonują    

     ćwiczenia naprzemienne z jednoczesnym wymawianiem  słów: czerwony, brązowy,

     żółty dzieląc je na sylaby.

6.  Nauka piosenki „Posypały się  listeczki”

 

Posypały się listeczki dookoła.

To już jesień te listeczki z wiatrem woła.

 

Lecą liście, lecą z klonu i kasztana.

Będą z liści bukieciki złote dla nas.

 

Nazbieramy, postawimy na stoliku,

Będzie radość z tych pachnących bukiecikó

7. Zabawa dżwiękonaśladowcza  w parach – improwizacje dzieci

 

„Wrony”

 

Siadły wrony na parkanie

zaczynają narzekanie: kra, kra, kra

            kro, kro, kro

kre, kre, kre

kru, kru, kru

kry, kry,kry

 

8. Zabawa słowno – rytmiczno – ruchowa  „Mucha i wąż” – dzieci biegają po obwodzie      

    koła, mówią rytmicznie tekst naśladując muchę i węża:

 

Mucha bzyczy: bzy, bzy, bzy (2 razy)

A wąż syczy :ssssssssssssssss  (przysiad)

 

9. Relaks. Rozsypka. Leżenie na plecach – wyciszenie

 

Leżysz na błękitnej chmurce,

Twoje ciało miękko na niej spoczywa.

Leżysz i łagodnie płyniesz z chmurką.

Oddychasz spokojnie. Rozluźniasz się . Płyniesz.

Przeciągasz się.

 

 

10. Zakończenie zajęć –– Misiaczki -  podziękowania  – każdy z każdym.

 

Opracowały: Alicja Hanisz – logopeda; Joanna Soszyńska - nauczycielka muzyki