Sejm ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

      Dnia 22 grudnia 2015 r. podczas 6. posiedzenia Sejmu RP została przyjęta uchwała sejmowa ustanawiająca rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W ten sposób proklamacja patronatu Sienkiewiczowskiego nastąpiła w obu izbach parlamentu polskiego.

     Zgodnie z projektem rozpatrzonym przez Komisję Kultury i Środków Przekazu w przypadającą w tym roku – 170. rocznicę urodzin oraz 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza Sejm uczci jego pamięć poprzez ustanowienie go patronem 2016 r. 

           

 

W ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego oraz dla uczczenia  naszego patrona , we wtorek 22 listopada odbyło się w naszej szkole Czytanie Dzieł Sienkiewicza. Zaproszeni Goście-p. Tomasz Sroczyński i p. Paweł Wysocki, na co dzień urzędnicy Rady Miasta, zaprezentowali młodszym uczniom „Bajkę” a starszym fragment „Quo vadis”.

 

_________________________________

Gry i zabawy małego Henia

Uczestnicząc w Roku Sienkiewiczowskim uczniowie edukacji wczesnoszkolnej naszej szkoły poznali w miesiącu czerwcu i wrześniu zabawy w jakie bawił się nasz patron wraz ze swoimi kolegami kiedy był małym chłopcem. Panie Ula Barczyszyn i Angelika Świątczak przeniosły się w czasie i odszukały ciekawe zabawy z przed lat.  Następnie wychowawczynie  dostały propozycje zabaw, które dominowały w latach życia małego Henia i wykorzystały je na zajęciach wychowania fizycznego lub podczas imprez klasowych. Naszym uczniom najbardziej przypadły do gustu zabawa w kapsle, zgaduj zgadula, ciuciubabka i w chłopka. Dziękujemy za wspólną zabawę i zachęcamy do miłego spędzania wolnego czasu nie przed komputerem, ale na wesołej, wspólnej zabawie, gdzie wystarczą tylko chęci i wyobraźnia.

                                                             koordynator   Angelika Świątczak

 

 

_________________________________

  23 listopada 2016  w Galerii SP- 1 „Za Drzwiami” miała miejsce  kolejna wystawa  w ramach Roku Sienkiewicza i pierwsza - inaugurująca cykl wystaw i aktywności kulturalnej naszych podopiecznych w roku szkolnym 2016/2017. Tym razem ilustracje do utworów Henryka Sienkiewicza przygotowali uczniowie klas 4-6. Na wystawie można obejrzeć nagrodzone i wyróżnione prace oraz te, które są wykonane przez dzieci ze świetlicy szkolnej.
       
Na uroczystym otwarciu ekspozycji gościliśmy Pana dyr. SP- 1 Adama Szymczaka, Pana Mirosława Musiała- reprezentującego ZOK w Zielonej Górze, Panią Joannę Hanć artystę -plastyka , rodziców , nauczycieli i uczniów.
          „Bajkę” H. Sienkiewicza zaprezentowała nam Pani Sylwia Grabowicz- nauczycielka SP 1. Uczniowie wysłuchali jej z wielkim zainteresowaniem. Przesłanie autora utworu o dobroci -  wzruszyło wszystkich. Galerię wzbogaciły ponadto złote myśli , sentencje -  patrona Szkoły oraz mozaiki - w wykonane pod opieką Pani Joanny Hanć- artysty plastyka i Pana Roberta Tomaka- nauczyciela plastyki  SP-1. Wystawa będzie czynna do 6 grudnia 2016 r.

Informację przygotowała Bożena Waszczyk

_________________________________

Aby przybliżyć dzieciom koloryt czasów, w których tworzył Sienkiewicz, całości przygrywała muzyka z epoki, a całe spotkanie językiem staropolskim prowadziły nasze uczennice-Julka i Martynka z 6e, przebrane w piękne barokowe suknie.  Na zakończenie uświadomiono dzieciom, jak zmieniał się świat, w czasie gdy żył Henryk Sienkiewicz, bowiem na te lata przypadało wiele ciekawych wydarzeń,m.in.: zarejestrowano najstarsze nagranie ludzkiego głosu, urodził się Albert Einstein, Charli Chaplin, Agata Christie, wybuchła I wojna światowa, zatonął Titanic, uszyto pierwsze Levisy oraz wynaleziono coca-colę…

Po spotkaniu uczniowie kontynuowali omawianie dzieł patrona na lekcjach języka polskiego, natomiast Julka i Martynka udały się jeszcze do zaprzyjaźnionego Przedszkola nr8, gdzie zaprezentowały przedszkolakom Sienkiewiczowską bajkę o wróżkach.

Przygotowali: Beata Rusińska, Małgorzata LipińskaPaulinia Olichwer, Joanna Soszyńska, Andrzej Janowiak

 

 

      1 grudnia 2016 r najmłodsi uczniowie naszej szkoły  obejrzeli inscenizację „Bajki” H. Sienkiewicza w wykonaniu nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej : A. Ilkowskiej,
J. Kiersnowskiej, A. Świątczak, U. Barczyszyn  i K. Gwizdek. Małym widzom występ  bardzo podobał się  i zgodne stwierdzili, że najważniejsze w  życiu jest dobro.

 

 

W każdy listopadowy  piątek na gazetce szkolnej, na parterze szkoły ukazywały się ciekawostki z życia naszego patrona szkoły. A więc : Sienkiewicz – podróżnik,

 Sienkiewicz- dziennikarz oraz pisarz i społecznik. Natomiast w klasach odbywały się konkursy i prezentacje związane z umieszczanymi informacjami. Zadbały o to opiekunki Małego Samorządu  J. Kiersnowka i B. Rzeszuto.

 

 

 

 ________________________________________________________________________________________

 

Nauczyciele wychowania fizycznego składają podziękowania wszystkim uczniom, którzy podjęli się wykonania zadania dodatkowego na przełomie października i listopada. Polegało ono na stworzeniu prezentacji multimedialej pt. „Henryk Sienkiewicz i jego sportowa podróż dookoła świata”. Najciekawsze prace przedstawiamy popniżej, a wszystkich uczestników nagradzamy oceną z wychowania fizycznego i pochwałą.

 

            Koordynator Karolina Macuda

Henryk Sienkiewicz i jego sportowa podróż dookoła świata - Polska

Podróże Henryka Sienkiewicza

Sportowe podróże Henryka Sirnkiewicza

Henryk Sienkiewicz i jego sportowa podróż dookoła świata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henryk Sienkiewicz pozostawił po sobie  wiele śladów swojej twórczości i działalności. W ramach realizacji działań związanych z obchodami Roku Sienkiewiczowskiego postanowiliśmy  umieścić jego podobiznę na terenie Naszej Szkoły i przyległego do niej Osiedla Słonecznego. W malowaniu wzięły udział klasy 6c (w czerwcu) i 4b (listopad). Szablon zaś wykonał p. Robert Tomak – nasz artysta – plastyk.

 

 

Koordynator działań Robert Tomak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„W afrykańskich klimatach” - czyli świętujemy Dzień Patrona Szkoły”

 

            We wtorek 24. 05.2016r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznychi pokonkursowych ph. „W afrykańskich klimatach, czyli ilustracje do książki  „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza”.

            Corocznie na początku maja obchodzimy Dzień Patrona SP-1 w Zielonej Górze, którym jest  znakomity, polski pisarz Henryk Sienkiewicz. W tym roku - w ten szczególny sposób uczciliśmy nie tylko Dzień Patrona Szkoły, ale także fakt, że Sejm i Senat RP podjęły w grudniu 2015r. uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

            Komisarzami wystawy byli Alicja Katrycz, Robert Tomak , Bożena Waszczyk – nauczyciele SP-1. Prace przygotowali uczniowie klas 1-3 ze świetlicy szkolnej pod opieką  Pani Alicji Katrycz i Bożeny Waszczyk oraz uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pod opieką swoich nauczycieli . Nagrodzono 5 prac,  15 otrzymało wyróżnienia. Na wernisażu gościliśmy autorów i uczniów zainteresowanych tematyką wystawy,  nauczycieli oraz  rodziców. Zaproszonych  gości przywitali : Staś Tarkowski  ( Edward Rogowski z klasy 3c) oraz Nel Rawlison ( Nel Kilian z klasy 3b ). Wszystkim obecnym na wernisażu  Pan Dyrektor Adam Szymczak oraz Pani Agata Pilipczuk zaprezentowali wybrany fragment z lektury pt. „W pustyni i w puszczy”- ten który był najczęściej przedstawiany  w uczniowskich pracach plastycznych i najbardziej wśród nich popularny .

            Ouiz ze znajomości treści książki przygotowała Pani Alicja Katrycz. Za każdą prawidłową odpowiedź dzieci otrzymywały drobne upominki- zakładki do książek i inne niespodzianki. Prace uczniów i wspaniałe dekoracje można podziwiać w szkolnej galerii „Za Drzwiami” do 20  czerwca 2016 r. Zapraszamy. 

 

                                                                                           Opracowanie informacji:

                                                                                              Bożena Waszczyk

 

 

 

Bieg Sienkiewiczowski

Wraz z nastaniem nowego roku szkolnego, nasi uczniowie rozpoczęli przygotowania do udziału w długodystansowym Biegu Sienkiewiczowskim, który jest jedną z imprez mających na celu uczczenie patrona naszej szkoły, Henryka Sienkiewicza. W dniach 16.09 oraz 19.09 na terenie Wzgórz Piastowskich odbył się bieg patrolowy, zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego (Karolina Macuda, Beata Zabłocka oraz Damian Kociszewski). W blasku słońca i w towarzystwie leśnych ptaków, uczniowie pokonywali dystans 600m, aby z uśmiechem na twarzy przekroczyć linię mety. Zadaniem klas było pokonanie odcinka w jak najkrótszym czasie oraz prawidłowe rozwiązanie zadań rozmieszczonych na trasie biegu, związanych z patronem Szkoły.

Udział w tym przedsięwzięciu wzięła prawie cała społeczność szkolna, czyli ponad 600 uczniów oraz nauczyciele. Dzieciom dopisała forma więc rywalizacja trwała do ostatnich chwil a jej wyniki dowiodły, że nawet najmłodsi konkurowali w czasówkach z najstarszymi uczniami. Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców udało nam się nagrodzić pierwsze, drugie i trzecie miejsca w każdym roczniku. Nagrodą za I miejsce było wyjście na lody do San Remo, za pozostałe miejsca - słodycze dla całej klasy.

Wyniki poszczególnych klas

KLASY I

 

IA

KLASY IV

I – 4C

II – 4B

III – 4E

IV – 4A

V - 4D

KLASY II

I – 2f

II – 2D

III – 2G

IV – 2E

V – 2B

VI – 2A

VII - 2C

KLASY V

 

I – 5B

II – 5C

III – 5A

IV - 5D

KLASY III

I – 3E

II – 3B

III – 3C

IV – 3D

V – 3A

VI - 3F

KLASY VI

I – 6E

II – 6F

III – 6C

IV – 6D

V – 6B

VI - 6A

 

 

________________________________________________________

    29 kwietnia 2016r. został rozstrzygnięty konkurs dla uczniów klas szóstych zorganizowany przez nauczycieli zajęć komputerowych. Spośród 50 prac stworzonych w programie Power Point wybrano najlepsze:

I miejsce – zajęła Maja Fórmanowicz klasa 6a

II miejsce – zajęła Paulina Szczeszek klasa 6c

III miejsce – zajęła Wiktoria Dziuda  klasa 6b

pobierz prezentacje

I miejsce – zajęła Maja Fórmanowicz klasa 6aHenryk Sienkiewicz- czyli Maja

II miejsce – zajęła Paulina Szczeszek klasa 6c

 Gratulujemy i dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

Organizatorzy: Aneta Gałęzewska-Grysak Andrzej Janowiak

    ________________________________________________________________________________________

Dnia 5 maja 2016 roku wolontariuszki „ Szkolnego Koła Wolontariatu” i „ Akademii Małego Zucha” pełniły honorową wartę przy tablicy upamiętniającej patrona szkoły Henryka Sienkiewicza. Dodatkowo w świetlicy szkolnej wywieszona została gazetka informacyjna o życiu i twórczości naszego patrona. Pieczę nad wydarzeniem sprawowały p. Jolanta Wojtas i Anna Mizdrak.

 

 ________________________________________________________________________________________

   

   Konkurs ortograficzny ,,O pióro Henryka Sienkiewicza’’

       5 maja 2016 r. , w Dniu Patrona odbył się w naszej szkole coroczny Konkurs ortograficzny ,,O pióro Henryka Sienkiewicza’’ dla uczniów klas IV – VI. Uczniowie pisali tekst dyktanda w trzech kategoriach wiekowych: dla uczniów klas IV, V i VI. Teksty pochodziły z różnych utworów Henryka Sienkiewicza.

Wyniki konkursu

Klasy IV

I  miejsce                Adam Piznal 4c

II miejsce                Nadia Jagoda 4a

III miejsce               Mateusz Zbyrak 4a i Tymoteusz Bykowski 4c

Wyróżnienie           Wiktoria Bezdel 4a

Klasy V

I miejsce                 Antonina Arkit 5b

II miejsce                Patrycja Stamirowska 5c

III miejsce               Maciej Kowalski 5f

Klasy VI

I miejsce                 Julia Frost 6c

II miejsce                Milena Kołodziejska 6d

III miejsce              Wiktoria Nowicka 6d

       Uczniowie, którzy zdobyli  I miejsce, otrzymają nagrody: pióra ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

   ________________________________________________________________________________________

Głośne czytanie utworów Henryka Sienkiewicza 

      W maju 2016 r. z okazji obchodów Roku Sienkiewiczowskiego w naszej  odbyło się głośne czytanie utworów Henryka Sienkiewicza. W każdy piątek, na pierwszej lekcji członkowie Dużego Samorządu Uczniowskiego czytali przez szkolny radiowęzeł nowele naszego patrona: ,, Janko Muzykant’’ oraz ,,Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela’’. W ten sposób mogliśmy poznać kolejne utwory Henryka Sienkiewicza.

   ________________________________

 

 

Bez nazwy