„Poznajemy naszą małą Ojczyznę – Przylep”

W sobotę 7 października 2017r. turyści SP- 1 i zaproszeni uczniowie w dość licznej grupie wzięli udział w  8 godzinnej,  pieszej wycieczce pod hasłem „ Poznajemy naszą małą Ojczyznę”. Tym razem udaliśmy się do Przylepu – od 2015r. dzielnicy naszego miasta.

Na miejsce musieliśmy dojechać autobusem, bo odległość od nas - była dość spora. Na miejscu - zwiedzając tę dzielnicę Zielonej Góry zwaną Nowym Miastem – przeszliśmy

i tak ok.6 km. Tam obejrzeliśmy: neogotycką dzwonnicę, ciekawą- jak na miasto- zabudowę, lotnisko, stadninę koni oraz małą stacyjkę Przylep.

Na lotnisku spędziliśmy najwięcej czasu. O samolotach ciekawie opowiadali nam jego gospodarze. Pozwalali na dokładne obejrzenie wszystkich stojących w hangarze maszyn.

Duże zainteresowanie wzbudziła też stacyjka kolejowa z podnoszonym rampami

i pędzącymi przez stację pociągami. Na wyciecze uczestnicy poznali też historię Przylepu

i jego ciekawe miejsca.

Zapraszamy do udziału w naszym konkursie wiedzy na temat Przylepu. Odpowiedzi na pytania można składać w świetlicy szkolnej do końca października.

Fotorelacja i wrażenia z wycieczki jej uczestników poniżej :

Konkurs wiedzy ph. „Moja mała Ojczyzna jest ciekawa” – Przylep

1. Przylep to wieś czy miasto?

2. W którym roku powstała linia kolejowa z Przylepu do Zielonej Góry.

3. Ile godzin trzeba ćwiczyć, aby nauczyć się jako tako latać samolotami.

4. Wymień zabytki Przylepu.

5. Z którego roku ( wieku ) pochodzi wzmianka o tej miejscowości.

6. Jaki święty jest patronem kościoła w Przylepie.

7. Wymień dwa ciekawe miejsca w Przylepie, które byś polecił turystom.

8. Nad jaką rzeką leży Przylep.

9. Z czego znane jest wzgórze zwane Mystką.

10. Ile winnic posiadał Przylep i ile ocalało do współczesnych czasów.

Wrażeniami z wycieczki podzielili się z nami: Igor Kostura i Daniel Plęs z klasy 3b. Oto ich wypowiedzi:

Na wycieczce do Przylepu podobały mi się samoloty. Można było do nich wchodzić. Czułem się jak prawdziwy pilot. Spacerowaliśmy też po lesie, widzieliśmy konie. Mogliśmy zrobić zakupy w sklepie , wypić soczek w restauracji. Wszystko było fajne. Daniel Plęs 3b

Na wycieczce zwiedzaliśmy lotnisko, oglądaliśmy różne samoloty. Mogliśmy do nich wejść i obejrzeć je dokładnie od środka. Potem poszliśmy na stacyjkę kolejową. Podobały mi się pędzące przez nią pociągi. Na wycieczce było bardzo fajnie. Igor Kostura 3b.

Wycieczkę prowadziły nauczycielki : Bożena Waszczyk, Jolanta Szumilas

Zaproszenie - wycieczka z cyklu "Poznajemy naszą małą ojczyzne"

Koło turystyczne SP- 1 „Miłośników kolei szprotawskiej” 7 października 2017r. ( sobota )  organizuje wycieczkę pod hasłem „ Poznajemy naszą małą Ojczyznę”. Tym razem powędrujemy do Przylepu, poznamy historię tej części miasta, zwiedzimy małą kolejową stacyjkę podmiejską- Przylep, obejrzymy neogotycką wieżę, Stary Młyn, będziemy podziwiać panoramę z Góry Mystka, Złotą Łączę. Jesteśmy w trakcie załatwiania wejścia na lotnisko, by przyjrzeć się z bliska samolotom Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Zbiórka SP 1 (główne wejście ) o godz. 8.30 planowany powrót ok. 14.45. Koszt - to cena biletów na pociąg i autobus, własny prowiant. Szczegóły wycieczki oraz zapisy na nią przyjmowane są w świetlicy szkolnej  lub u Pani J. Szumilas.

W wycieczce biorą udział wyłącznie - wcześniej zapisani uczniowie z klas 3-7.

Prosimy o przekazanie tej informacji w swoich klasach łącznikom turystycznym, zainteresowanym uczniom oraz rodzicom. Dziękujemy B.Waszczyk, J.Szumilas

Bez nazwy