„Z naszego turystycznego podwórka” –  listopad  2016

            Listopad upłynął nam pod znakiem przygotowań do X jubileuszowego Zlotu szkolnych drużyn turystycznych z naszego regionu. Spotykaliśmy się , by uczyć się zlotowych  piosenek i wykonać wszystkie wymagane od drużyn szkolnych zadania.

            19 listopada 2016 uczestniczyliśmy w dwudniowym Zlocie pod hasłem „ Moja mała Ojczyzna jest ciekawa” w lubuskich Bobrownikach i Otyniu. Przez dwa dni wspólnie

z innymi drużynami : z Czerwieńska, Ochli , Zielonej Góry, Niwisk i Otynia bawiliśmy się , zwiedzaliśmy, poznawaliśmy naszą małą Ojczyznę, poprawialiśmy tężyznę fizyczną, kondycję , trenowaliśmy potrzebne turyście umiejętności. Wzięliśmy udział w konkursie fotograficznym.

            Drużyna z SP- 1 na Zlocie przebywała pod opieką nauczycieli: Pani Alicji Katrycz, Jolanty Szumilas oraz Bożeny Waszczyk. Jak zawsze dopisała nam listopadowa pogoda.

            Fotorelacja  z turystycznej imprezy poniżej:

 

_________________________________

 

W zielonogórskiej Mediatece - grudzień 2016

 

            W grudniu 2016r. wzięliśmy udział w wycieczce do zielonogórskiej Mediateki. Tam uczestniczyliśmy w uroczystym wernisażu, na którym zaprezentowano prace naszych kolegów ze świetlicy i innych szkolnych agend. Był to ekslibris biblioteki szkolnej SP-1.       Potem zwiedziliśmy Mediatekę, Palmiarnię. Ciekawie o swojej pracy i ofercie placówki opowiedziały nam pracujące tam panie. Następnie udaliśmy się na zielonogórską Starówkę. Zakupy w „ Słodkiej Krainie”- poprawiły wszystkim samopoczucie w tę zimową porę. Wycieczkę prowadziły Panie: Jolanta Szumilas, Bożena Waszczyk.

            Fotorelacja poniżej. Dziękujemy autorom zdjęć za udostępnianie ich organizatorom turystycznych wyjść.

_________________________________

 

 

  Ferie z drezyną

 

            Na akcję ph. „ Ferie z drezyną” zaprosił nas Pan Mieczysław Bonisławski prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Zielonej Górze. Z klasą 3e i jej wychowawcą Panią Iwoną Panek oraz nauczycielem koła turystycznego SP-1 Panią Bożeną Waszczyk wybraliśmy się na to spotkanie.

            Tam poznawaliśmy historię kolejki szprotawskiej oraz z Radiem Zachód staraliśmy się zachęcić uczniów naszej szkoły do jej poznawania i wspólnych zabaw w tym miejscu podczas ferii zimowych. W Skansenie kolejowym ćwiczyliśmy też tężyznę fizyczną na uruchomionej w ten dzień drezynie. Fotorelacja poniżej.

 

_________________________________

 

„Śladami historii” wycieczka do w Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza  oraz  lubuskiej Świdnicy

 

            W sobotę 11 marca 2017r. z kołem turystycznym „Miłośników kolejki szprotawskiej” byliśmy w Świdnicy Lubuskiej. Zwiedzaliśmy tam Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza, które mieści się w zabytkowym pałacu Kietliczów z roku 1602. Obejrzeliśmy wystawy z epoki brązu oraz początku epoki żelaza.

            Koleżanki przymierzały starą biżuterię i stroje. Kolegów zainteresowała stara broń. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, czym zajmuje się archeolog. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści z epok prezentowanych w Muzeum.

            Wycieczka mi się podobała, mam nadzieję na kolejne. Edward Rogowski klasa 4c. 

 

 

 

_________________________________

 

 

W październiku i listopadzie 2016r. odbyły się dwie turystyczne imprezy. W pierwszej wzięli udział turyści i nasi sympatycy z klas 2-6. Była to dość liczna grupa - bo licząca aż 24 uczniów. Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem. Byliśmy na wystawie pt. „ Powrót do natury” w Centrum Edukacji Przyrodniczej. Samo Centrum zaprezentowało-oprócz tych czasowych ekspozycji - również inne ciekawe wystawy. Pieszo przeszliśmy też zabytkową częścią Miasta- poznając jej historię.

            Na kolejną turystyczną imprezę zaprosiliśmy uczniów klas 4-6 - tych najaktywniejszych spośród turystów i ich sympatyków. Był to dwudniowy Zlot szkolnych drużyn z lubuskiego ph. „Moja mała Ojczyzna jest ciekawa”. W programie Zlotu było ognisko, wspólne pląsy, zabawy , śpiewanie, pieczenie kiełbasek, biegi patrolowe, spacery

 z przewodnikiem do zabytkowego mostu w Stanach i po Otyniu. Konkurs pięknej polszczyzny i pisania dla naszych uczniów przeprowadziła Pani Alicja Katrycz.

Informację przygotowała Bożena Waszczyk

 

 

 

 

 

 

Szlakiem kolejki- nasze Zlotowe zadanie nr 1.

 

            Chciałabym opowiedzieć o wycieczce Miłośników Kolejki Szprotawskiej , która odbyła się w maju 2016r.

            W wyprawie udział brali uczniowie klas 1-6 wraz z opiekunem Panią Bożeną Waszczyk.

            Celem wycieczki była tzw. „Zielona strzała”, czyli popularna trasa rowerowa,

w której miejscu niegdyś biegły tory kolejki. Naszym zadaniem było odnaleźć tablice informujące o dawnych zakładach pracy znajdujących się w okolicach torów, do których prowadziły bocznice kolejowe i z nich dowiedzieć się - jakie to zakłady obsługiwała ta kolej w Zielonej Górze . W trakcie spaceru odnaleźliśmy tylko cztery z nich . Z odszukaniem piątej mieliśmy problem. Jej poszukiwania odłożyliśmy na wrzesień.

            Po wycieczce trochę bawiliśmy się na placu zabaw, gdzie otrzymaliśmy drobne upominki.

            Wycieczka bardzo mi się podobała, z powodu świetnej zabawy, fajnej atmosfery

i wiedzy, którą zdobyłam podczas wyprawy. Mam nadzieję , że będzie więcej takich wycieczek.

 

Autor tekstu - Julia Pilipczuk z klasy 6e ( wychowawca Pan Damian Kociszewski )

 

 

Szlakiem kolejki szprotawskiej  2016 - Prezentacja.

  

            W maju  2016 z grupą najbardziej zaangażowanych turystów SP- 1 - Miłośników Kolejki Szprotawskiej - wyruszyliśmy jej zielonogórskim odcinkiem w poszukiwaniu informacji o zielonogórskich zakładach przemysłowych, które ona obsługiwała. Pomocne

w tropieniu śladów historii okazały się - rozmieszczone wzdłuż dawnej linii kolejowej,

a obecnie trasy rowerowej  tzw. Zielonej strzały – tablice informacyjne. W maju 2016r. na szlaku udało się nam odszukać 4. z nich. Kolejną 5. odkryliśmy później. Było to nasze pierwsze  Zlotowe zadanie.

 

Jednym z opisanych zakładów,  do którego wiodła bocznica kolejowa była :

  

Handlowa Spółdzielnia Pracy "DOMET" z siedzibą w Zielonej Górze przy ul. Kożuchowskiej 20a, została założona w 1990 roku na bazie Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni Samopomoc Chłopska. 

   Jako firma wielobranżowa specjalizuje się w sprzedaży detalicznej i hurtowej artykułów gospodarstwa domowego producentów krajowych oraz importowanych. Oferta handlowa firmy obejmuje kilka tysięcy pozycji i przeznaczona jest dla sklepów, firm i gastronomii.

   Hurtownia prowadzi sprzedaż stacjonarną - jak i poprzez swoich przedstawicieli w terenie.

   Marki i firmy, z którymi współpracują to : Plast-Team, Branq, Emalia Olkusz, Silesia Rybnik, Krośnieńskie Huty Szkła, Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” S.A. Kolastyna, C-Thru, STR8, Jan Niezbędny, Grosik, Bros, Biopon, Happy  i wiele innych.

 

ZEFAM -   W budynkach przemysłowych przy ulicy Sienkiewicza po II wojnie św. powstały Państwowe Zakłady Wyrobów Drzewnych , które w 1962 r. przyjęły nazwę Zielonogórskich Fabryk Mebli a następnie - nazwę Zielonogórskich Fabryk Mebli „Zefam”. Produkcja

w zakładzie została zakończona w 2000 r.

 

Browar - Budowę zielonogórskiego browaru rozpoczęto w 1872 roku, funkcjonował pod nazwą Bergschloss Brauerei. Do ważniejszych wydarzeń należy zakupienie browaru w 1883 roku przez mistrza piwowarskiego z Bremy - Carla Ludwiga Wilhelma Brandta, dzięki czemu warzone tutaj piwo zaczęło trafiać na eksport. W czasie II wojny światowej budynki nie uległy zniszczeniu, więc dość szybko rozpoczęto ponowną produkcję. Firma funkcjonowała jako Browar w Zielonej Górze, potem Zakłady Piwowarskie, a w latach 90-tych utworzono Browary Zachodnie LUBUSZ.

W 1999 roku zakład zakończył działalność. Pofabryczne obiekty zostały częściowo zaadaptowane na hurtownie i budynki administracyjne, a część fabryki - a raczej jej ruiny - jeszcze stoją.

Zielonogórski browar (ówcześnie Bergschloßbrauerei u.Malzfabrik C.L.Wilh.Brandt A.G. przy Freystädter Chaussee, obecnie  ul. Kożuchowska). Widok od strony płd.-zach. (z lewej strony fragment Freystädter Chaussee). W dali z prawej widoczna wieża ciśnień przy obecnej .ul.Kordiana.  Lata 1927- 1945 .

 

Oraz widok obecny- fragment:

 

 

Winiarnia. Produkcję wina na skalę przemysłową rozpoczęto w Zielonej Górze w latach 20-tych XIX wieku, a zakończono wraz z upadkiem Lubuskiej Wytwórni Win w 1999r.

            Po II wojnie światowej wytwarzano w niej soki i wina owocowe na bazie krajowego surowca- jabłek, czarnej porzeczki, wiśni itp. Obecnie w siedzibie byłej winiarni na ulicy Moniuszki mieszczą się : lokal gastronomiczny i galeria sztuki.

Polska Wełna

Zielona Góra - Dawne Zakłady Przemysłu Wełnianego „Polska Wełna”

Obecnie Galeria Handlowa Focus Mal w Zielonej Górze

            Pierwszą przędzalnię wełny w Zielonej Górze wybudował w 1816 r. Schädel na terenie obecnego kompleksu handlowego. W 1870 r. Förster rozbudował zakład jednak już w 1875 r. ogłosił upadłość. W 1890 r. przejął je R. Wolff. W 1915 r. połączyła się ona z sąsiednimi zakładami włókienniczymi dotychczasowych angielskich właścicieli Oldroyd’a i Blakeley’a, których własność została znacjonalizowana po wybuchu I Wojny Światowej. W ten sposób powstała „Niemiecka Manufaktura Wyrobów Wełnianych”. Pięć lat później podjęto budowę nowoczesnego kompleksu fabrycznego, mającego skupić wszystkie wydziały produkcji na jednym terenie. Zakłady oddano do użytku w 1926 roku. W jego skład weszła wykańczalnia tkanin, kotłownia oraz budynek wielofunkcyjny mieszczący m. in. tkalnię, przygotowalnię, pomieszczenia biurowe, pokoje socjalne, magazyny               ( 1924-26, rozbudowano w 1937 r.) - to obiekty obecnie zaadaptowany na galerię handlową „Focus Mall”. Przylega do niego nieco wyższy budynek z charakterystycznymi wieżami (mieszczący dawną przędzalnię).

Spółka pod nazwą „Niemiecka Manufaktura Wyrobów Wełnianych” w Zielonej Górze należała do największych               i najnowocześniejszych zakładów tego typu nie tylko na terenie Niemiec, ale i tej części Europy. Zakład zapewniał pełny proces przetwórstwa od surowca poczynając a na produkcie finalnym tj. tkaninie wełnianej kończąc. Jego kolejne etapy przebiegały w przędzalni, tkalni, farbiarni i wykończalni. Powstawały tu tkaniny czesan­kowe, czesankowo-zgrzebne, sukienkowe, ubraniowe, płaszczowe i koce. Wykonywano je z wełny importowanej                     w większości z Anglii, Ameryki i Indii. Połowa wyprodukowanych tu tkanin trafiała z powrotem do Anglii i Ameryki oraz do Da­nii, Szwecji, Norwegii, Turcji, Chin i innych krajów Europy.

            Po zakończeniu działań wojennych, w dawnych budynkach fabryki w poło­wie 1946 roku ponownie uruchomiono produkcję. Pod nową nazwą Zakładów Przemysłu Wełnianego „Polska Wełna”, fabryka działała aż do upadłości zakładu w 1999 roku. W 2005 r. część obiektów adaptowano na galerie handlowo-rozrywkową.

                                                                       Opracowanie Bożena Waszczyk z udziałem  Miłośników Kolejki Szprotawskiej z SP-1 w Zielonej Górze.

 

            Informujemy, że 25.11- 26.11.2016r. odbędzie się X jubileuszowy Zlot turystów - Miłośników  Zielonogórsko- Szprotawskiej Kolejki pod hasłem „ Moja mała Ojczyzna jest ciekawa”.

            W tym roku będziemy gościć w obiektach oświatowych – w szkole i przedszkolu    w Bobrownikach. W programie Zlotu: Ognisko, wspólne śpiewanie, gawęda zaproszonego gościa, harcerska gra terenowa w lesie, zwiedzanie Otynia z przewodnikiem, wyprawa do mostu kolejowego nad Odrą w Stanach

( najdłuższy metalowy most kolejowy w Europie z 1905 roku ) , bieg patrolowy, nocny spacer po Otyniu , konkurs fotograficzny, spotkanie z Panią Wójt, zabawy integracyjne.

         Naszą szkołę będzie reprezentować 10- osobowa drużyna złożona z aktywnych społecznie uczniów SP-1.

            Zlot jest współfinansowany przez Miasto Zielona Góra.

 

                                                                                     Do miłego zobaczenia na Zlocie

 

 

 

________________________________________________________

 

Oto relacje z wycieczki naszych uczniów –  cykl zielonogórskie parki: Park Piastowski.

            23 września 2016r. byliśmy z kółkiem turystycznym na wycieczce rekreacyjno-wypoczynkowej w Parku Piastowskim. Na początku ćwiczyliśmy na siłowni, było na niej 10 sprzętów. Kiedy skończyliśmy ćwiczyć poszliśmy zrobić sobie zdjęcia na „schodach do nieba” – czyli Amfiteatru. Tam też znaleźliśmy bachusika. Spędziliśmy miłe chwile na placu zabaw. Odszukaliśmy 3 pomniki przyrody: lipę, która ma cztery pnie, buka o wysokości prawie 4 metrów i jeszcze jednego buka o objętości ponad 3 metrów.

            Na końcu zaszliśmy do naleśnikarni i lodziarni. Uważam tę wycieczkę za bardzo udaną.

            Ps. Nie mogę doczekać się następnej wycieczki. Edek Rogowski klasa 3c

  

            23.09.2016r. wyszliśmy ze szkoły o godz. 14.00. Wycieczka trwała do 16.45. Jej tematem był Park Piastowski. Wysłuchaliśmy informacji o nim. Potem udaliśmy się na siłownię w Parku. Było około 10 sposobów na ćwiczenia. Następnie wybraliśmy się na tzw. „schody do nieba” w Amfiteatrze Anny German. Bawiliśmy się na placu zabaw.   Odszukaliśmy 3 pomniki przyrody: 2 buki i lipę. Wycieczkę zakończyliśmy jedząc pyszne naleśniki i lody wykonane z naturalnych produktów. Najbardziej podobała mi się siłownia, bo mogłem na niej poćwiczyć.

 

. Michał Malczyk klasa 5c

 

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny- 2016/2017. W trakcie - zapisy do koła turystycznego. Zapraszamy wszystkich chętnych.

            A my- turyści SP- 1 i nasi sympatycy mamy już za sobą, pierwszą w tym roku, pieszą wycieczkę. Żeby poprawić kondycję wybraliśmy się do Parku Piastowskiego. Trochę ćwiczyliśmy w parkowej siłowni oraz na placu zabaw. Zapoznaliśmy się z historią tego miejsca, ciekawymi obiektami ( Amfiteatr im. Anny German,  Kuria Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ) , odszukaliśmy 3 pomniki przyrody ( buk pospolity- odmiana purpurowa, 377 cm wysokości, buk pospolity,  odmiana zwisająca- obwód 370 cm, lipa długoogonkowa zrośnięta z czterech pni ). Przypomnieliśmy sobie regulamin obowiązujący w Parku. Dużo spacerowaliśmy, cieszyliśmy się piękną pogodą  pierwszego dnia - kalendarzowej jesieni.

            Na koniec turystycznego spotkania sprawdziliśmy „ofertę gastronomiczną” tej okolicy. Były więc lody w pobliskiej lodziarni - wykonane z naturalnych produktów oraz naleśniki. Apetyt wszystkim dopisywał.

Kolejne wycieczki i akcje przed nami. W planach :

1. Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze- ekspozycje stałe i czasowe- październik 2016r.

2. Wycieczka autokarowa, jednodniowa ( październik 2016r. )  – 2 propozycje:

a) Park Mużakowski,  Mużaków Geopark.

b) Paradyż, Boryszyn, Łagów.

Te wycieczki są płatne  i odbędą się po zebraniu grupy – minimum 30 chętnych. Szczegóły oferty - u prowadzących koło turystyczne nauczycieli.

3. Dwudniowy Zlot szkolnych drużyn PTKraj w Otyniu – listopad 2016r.

4. Akcje charytatywne, obywatelskie, spotkania z ludźmi środowiska, prowadzenie zakładki Koło turystyczne  na stronie internetowej SP- 1  i inne zadania wynikające z bieżących potrzeb– cały rok 2016/2017

5. Zimowisko w Domu Wczasów Dziecięcych w Bukowcu i szkółka narciarska - ferie zimowe styczeń/luty 2017 r.- oferta u nauczycieli prowadzących koło. 

6. Wycieczka do Zielonogórskiej Mediateki- „ Czytamy dzieciom”. Zwiedzanie Palmiarni

i ciekawych obiektów na trasie wycieczki- marzec 2017r.

7. Zielonogórskie parki , ich historia , ciekawe przyrodnicze i architektoniczne obiekty – kwiecień/ maj 2017r. ( 10 - do wyboru )

8. Prace społeczne na rzecz Kolejki Zielonogórsko Szprotawskiej- cały rok , wg potrzeb.

9. Ogród Botaniczny- historia i teraźniejszość Ogrodu, przyrodnicze okazy, aktualne

ekspozycje – czerwiec 2017r. 

10. Inne propozycje - mile widziane. 

Prowadzący koło turystyczne nauczyciele : Bożena Waszczyk, Jolanta Szumilas

 

 

Nasze turystyczne imprezy.

Pani Bożena Waszczyk w ramach Koła Młodego Turysty wybrała się na wycieczkę do „Mediateki” w Palmiarnii Zielonogórskiej oraz do Parku Piastowskiego. Poniżej zamieszczamy kilka sprawozdań, napisanych przez turystów.

 

Dnia 12.10.2015 r. wybraliśmy się do Palmiarnii przy ul. Podgórnej. Najpierw poszliśmy na 1 piętro, aby obejrzeć wystawę pt.: „SP 1 wczoraj i dziś”. Później weszliśmy do Mediateki, a tam graliśmy w gry i czytaliśmy książki. Pani Bożenka zaprosiła nas na przemówienie pana dyrektora naszej szkoły Adama Szymczaka. Było super!”

Wiktoria Wojcieszak kl.3a

 ________________________________________________________________________________________

„Dnia 29.10.2015 r. koło turystyczne wybrało się do Parku Piastowskiego. Wycieczka odbywała się w godzinach 13:00-15:00. Naszym zadaniem było odszukać drzewa pod ochroną. Gdy już pochodziliśmy tu i ówdzie, pani Bożenka zaproponowała nam krótką przerwę na placu zabaw, która bardzo się nam podobała. Podczas wycieczki zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, np. Amfiteatr im. A. German, studnię czy mini siłownię. Dowiedzieliśmy się, że Park Piastowski znajduje się na Wzgórzach Piastowskich, że jest w nim ponad 100 gatunków drzew. W Parku są 2-3 drzewa pod ochroną. Tyle udało się nam naliczyć. Na koniec poszliśmy na lody. Park Piastowski to świetne mieszkanko dla wiewiórek.”

Sebastian Grzywacz kl. 3a

 

       

 

 ________________________________________________________________________________________

 

ZLOT DLA DZIECI

  

W dniach 13 - 14 listopada 2015 r. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze zorganizowało tradycyjny zlot dla dzieci ze szkół z miejscowości, przez które przechodziła kolej zielonogórsko - szprotawska. To była już dziewiąta edycja Zlotu, a jego bazą tym razem była szkoła w Czerwieńsku, w miasteczku kolejarzy, w którym w zeszłym roku Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej postawił zabytkowy parowóz T3 "Wiesiek".

W imprezie uczestniczyło ponad 60 dzieci z pięciu szkół: SP Ochla, SP Chotków oraz SP1, SP14 z Zielonej Góry oraz dwie drużyny gospodarzy - SP Czerwieńsk. Komandorem Zlotu była pani Bożena Waszczyk, a jej zastępcą pani Jolanta Szumilas, zielonogórskie nauczycielki. W rolę gospodyni bazy zlotowej wspaniale wcieliła się długoletnia nauczycielka PSP w Czerwieńsku, pani Hanna Borowczyk. Zespół opiekunów grup, organizatorów i wolontariuszy liczył ogółem blisko 25 osób.

Dzieci wzięły udział w dyskotece z karaoke, pokazie mody (kolejarskiej i wojskowej), ekscytującym nocnym zwiedzaniu skansenu fortyfikacyjnego nad samą Odrą, konferencji prasowej z burmistrzem Czerwieńska, pokazie pracy maszynisty parowozu połączonym ze studiowaniem konstrukcji i wyposażenia parowozu T3, odbyły historyczny bieg patrolowy. Na koniec zapłonęło ognisko. Uczestnicy nie tylko odkryli  fortyfikacje, które znajdowały się w nadodrzańskich wałach tuż pod Zieloną Górą, ale przekonali się jak ciekawym miastem, z jak ciekawymi mieszkańcami jest Czerwieńsk. Poznali jego władze, dowiedzieli się  o perspektywach rekreacyjnych, jakie tu czekają na mieszkańców całego regionu (nowy zalew, pikniki fortyfikacyjne), zrozumieli jak wojsko i kolej stają się czynnikami miastotwórczymi. Konstruowanie pytań a następnie rozmowy z burmistrzem i radnymi w sali sesyjnej (w ratuszu) były wspaniałą lekcją demokracji, pokazująca na czym polega samorządność i patriotyzm lokalny. Niepowtarzalną lekcją historii techniki był pokaz pracy maszynisty parowozu i dogłębne studiowanie kompletnego (całkowicie wyposażonego) parowozu, z wejściem do jego wnętrza i wcieleniem się w maszynistę. Dyskoteka z karaoke, pokaz mody kolejarzy i żołnierzy, ognisko z pieczeniem kiełbasek i fascynujący bieg patrolowy, w którym wzięło udział kilku regionalistów z Czerwieńska (którzy przygotowali liczne niespodzianki dla uczestników) dopełniły te wspaniałe 1,5 dnia, oddziałując zarówno na emocje jak i wyobraźnię i kreatywność wszystkich dzieci.

Dzieci wyjechały z Czerwieńska z symulatorami transportu kolejowego (po jednym na każdą ze szkół), zaproszeniami do Teatru i Filharmonii oraz biletami do zielonogórskiego Muzeum, muzeum wojskowego w Drzonowie i muzeum archeologicznego w Świdnicy. Wizyty w tych miejscach czekają uczestników już niedługo, w Mikołajki. Sponsorami Zlotu, tradycyjnie i od lat były: PKS Zielona Góra, Teatr Lubuski, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Filharmonia Zielonogórska, Muzeum w Drzonowie, Muzeum w Świdnicy, Wydawnictwo "Sygnatura". Wydarzenie wsparło finansowo Miasto Zielona Góra. Uczestnicy i organizatorzy bardzo serdecznie dziękują sponsorom, miastu oraz bardzo gościnnym i otwartym dla gości gospodarzom - panu Dyrektorowi i Nauczycielom oraz rodzicom dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czerwieńsku, władzom miasta Czerwieńsk, działaczom regionalistom, kolejarzom, emerytom oraz Sekcji Przyjaciół Fortyfikacji w Czerwieńsku. Specjalne podziękowanie należy się wolontariuszom  i dyrekcji Liceum w Czerwieńsku oraz I LO w Zielonej Górze, Uniwersytetowi Zielonogórskiemu i firmie Ogrodnictwo z Krosna Odrzańskiego - za pomoc sprzętową. Do zobaczenia za rok, na jubileuszowym, dziesiątym Zlocie w Zielonej Górze... !  

Opr. Mieczysław J. Bonisławski

 

 

 

 

 

Bez nazwy