WYCIECZKA SZKOLNA DO COTTBUS, 24  maja 2017

W ramach współpracy partnerskiej naszych szkół uczniowie z klas niemieckojęzycznych wraz z nauczycielkami uczestniczyli w dniu 24 maja 2017r. w wyjeździe do szkoły partnerskiej w Cottbus. W tym dniu uczestniczyli w Dniu Sportu w szkole partnerskiej, zwiedzili szkołę oraz odwiedzili Zoo Cottbus. Cały dzień spędzony w Cottbus  stworzył uczniom sporo sytuacji i możliwości komunikacji w języku niemieckim. Pogoda dopisała, było mnóstwo wrażeń, śmiechu i radości.

 Marta Sierachan

 

 

       

 

„Sąsiedzi” polsko-niemiecki obóz

Przylep / Centrum Spotkań Polsko – Niemieckich

W dniach 26 maja - 2 czerwca 2017 roku odbyły się w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie polsko – niemieckie warsztaty językowe pod hasłem „Sąsiedzi”. W obozie brało udział 10 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze oraz 10 uczniów ze szkoły partnerskiej z Cottbus. Uczniowie uczestniczyli codziennie w zajęciach jazdy konnej, zajęciach językowych, zajęciach na basenie oraz grach i zabawach integracyjnych. Zaplanowano również interesujące warsztaty i zajęcia edukacyjne: „W krainie piernika”, „Zajęcia edukacyjne z karmelem”, „Malowanie na szkle”, „Polskie i niemieckie tańce integracyjne" „Szyciowanki” oraz „Moje DECOUPAGE”.

Było mnóstwo wrażeń, radości i niezapomnianych chwil.

 

KOORDYNATOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

 

 

 

 

 

 

WYCIECZKA SZKOLNA DO COTTBUS, 19  maja 2016 

W ramach współpracy partnerskiej naszych szkół uczniowie z klas niemieckojęzycznych wraz z nauczycielkami uczestniczyli w wyjeździe do naszej szkoły partnerskiej w Cottbus. W trakcie wyjazdu byli na spacerze w Parku Branitz, uczestniczyli w zajęciach w szkole partnerskiej oraz odwiedzili Zoo Cottbus. W trakcie wizyty w Zoo razem z dziećmi ze szkoły w Cottbus brali udział w lekcji przyrodniczej prowadzonej przez pracownika zoo, mając możliwość karmienia surykatek i słoni. Cały dzień spędzony w Cottbus  stworzył uczniom sporo sytuacji i możliwości komunikacji w języku niemieckim. Pogoda dopisała, było mnóstwo wrażeń, sporo słodyczy i radości.

                                                                           Marta Sierachan

 

 

„Polsko – niemieckie spotkanie”

Przylep / Centrum Spotkań Polsko – Niemieckich

W dniach 4 – 11 kwietnia i 11 – 18 kwietnia 2016 odbyły się w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie polsko – niemieckie warsztaty językowe pod hasłem „Polsko-niemieckie spotkanie”. W każdym z obozów brało udział 10 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze oraz 10 uczniów ze szkoły partnerskiej z Cottbus. Uczniowie uczestniczyli codziennie w zajęciach jazdy konnej, zajęciach językowych oraz grach i zabawach integracyjnych. Zaplanowano również interesujące warsztaty i zajęcia edukacyjne: „W krainie piernika”, „Zajęcia edukacyjne z karmelem”, „Malowanie na szkle”, „Popularne tańce polskie i niemieckie”, „Szyciowanki” oraz „Moje DECOUPAGE”.

Było mnóstwo wrażeń, radości i niezapomnianych chwil.

 

KOORDYNATOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

więcej...

 

 

Obóz  języka angielskiego w Burgu koło Cottbus

      Od 18 do 22 kwietnia 2016r. grupa uczniów naszej szkoły z klasy V i VI przebywała na obozie języka angielskiego w Niemczech, w Burgu koło Cottbus. pod opieką nauczycielki – pani Marzeny Żołądziejewskiej.

      Pojechali tam na zaproszenie naszej szkoły partnerskiej z Cottbus.  Uczniowie codziennie uczyli się języka angielskiego wraz z kolegami z Niemiec. Lekcje, w których uczestniczyli, były prowadzone w języku angielskim i opowiadały o krajach angielskojęzycznych na różnych kontynentach. Ponadto Niemcy uczyli się też języka polskiego. Popołudnia  uczniowie spędzali zwiedzając przepiękny Szprewald, pływając łodzią po rzece Szprewie oraz grając w kręgle. Wieczorami ćwiczyli swoje role do występu artystycznego w języku angielskim, który odbył się na zakończenie obozu dla dyrektorów szkół i władz oświatowych z Cottbus oraz rodziców.

     Dzięki zajęciom uczniowie doskonalili znajomość języka angielskiego, mogli poznać  nowych kolegów oraz zdobyli nowe doświadczenia, a wyjazd dostarczył niezapomnianych wrażeń.

 Uczestnicy obozu

 

 

 

III Dni Polsko-Niemieckie w klasie 5b

W dniu 15 października 2015 w ramach III Dni Polsko-Niemieckich na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się w naszej szkole, w klasie V b ”Spotkanie z kulturą i językiem niemieckim”, które poprowadziła pani Barbara Krzeszewska – Zmyślony z Centrum Kultury i Języka Niemieckiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Dzieci uczyły się wierszyka „In Hamburg lebten zwei Ameisen…”, prezentowały swoją wiedzę z języka niemieckiego oraz poznały zabytki Drezna i Hamburga. Na koniec spotkania były słodycze i podziękowania.

                                                                            Marta Sierachan

 

WYCIECZKA SZKOLNA DO COTTBUS, 13  maja 2015 

W dniu 13 maja 2015 w ramach współpracy partnerskiej szkół uczniowie z klasy 4b i 4c wraz z nauczycielkami uczestniczyli w wyjeździe do naszej szkoły partnerskiej w Cottbus. W trakcie wyjazdu byli na spacerze w Parku Branitz, uczestniczyli w Dniu Sportu w szkole partnerskiej oraz odwiedzili Zoo Cottbus. W trakcie wizyty w Zoo razem z dziećmi ze szkoły w Cottbus brali udział w lekcji przyrodniczej prowadzonej przez pracownika zoo. Cały dzień spędzony w Cottbus to było jednocześnie mnóstwo sytuacji i możliwości dla uczniów, aby sprawdzić swoje kompetencje językowe w praktyce. Pogoda dopisała, było mnóstwo wrażeń, sporo słodyczy i radości.

                                                                           Marta Sierachan

więcej...

 

Występ uczennic klasy 6a i 4b w Palmiarni Zielonogórskiej 

12 czerwca 2015 roku siedem uczennic naszej Szkoły z klas 6a i 4b pod opieką nauczycielki języka niemieckiego Marty Sierachan wystąpiło w Zielonogórskiej Palmiarni na uroczystości 90-tych urodzin Pana Eckehardta Gaertnera, Honorowego Obywatela naszego miasta.

Uczennice recytowały „Lokomotywę” Juliana Tuwima w języku niemieckim. Wszyscy goście byli pod wrażeniem występu naszych uczennic.

                                                                                    Marta Sierachan

 

 

Polsko – niemieckie spotkanie adwentowe

9-10 grudnia 2014  Cottbus

W dniach 9-10 grudnia 2014 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: panią M.Sierachan i M.Żołądziejewską uczestniczyli w niemiecko-polskim projekcie „Polsko-niemieckie spotkanie adwentowe”. Dla uczniów naszej szkoły były to dwa fantastyczne dni. W programie była wizyta w szkole partnerskiej – udział w zajęciach, warsztaty w fabryce czekolady FELICITAS w Hornow, warsztaty kreatywne w „Niemiecko-polskim Stowarzyszeniu w Cottbus” oraz Jarmark Bożonarodzeniowy. Pogoda dopisała a wyjazd był bardzo udany J.

                                                                                     Marta Sierachan

 

 

Wycieczka szkolna do Berlina

W dniu 26 listopada 2014 r. odbyła się wycieczka szkolna do Berlina, w której uczestniczyli uczniowie klas IV b, Vc i IVc wraz z opiekunami. Zarówno Berlin, jego zabytki jak i Muzeum Techniki / Spectrum zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie. Pogoda dopisała a wycieczka była bardzo udana J.

                                                                                     Marta Sierachan

„Polsko – niemieckie spotkanie”

Przylep / Centrum Spotkań Polsko – Niemieckich

W dniach 21-27września i 27 września - 3 października 2014 odbyły się w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie polsko – niemieckie warsztaty językowe pod hasłem „Polsko-niemieckie spotkanie”. W każdym z obozów brało udział

10 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze oraz 10 uczniów ze szkoły partnerskiej z Cottbus. Uczniowie uczestniczyli codziennie w zajęciach jazdy konnej, zajęciach na basenie, zajęciach językowych oraz grach i zabawach integracyjnych. Zaplanowano również interesujące warsztaty i zajęcia edukacyjne: „W krainie piernika”, „Zajęcia edukacyjne z karmelem”, „Bezpieczne zachowania wobec psów”, „Jak to ze lnem było”, „Malowanie na szkle”, „Popularne tańce polskie i niemieckie”, „Szyciowanki” oraz „Lalka gałganka – bawimy się w teatr”.

Było mnóstwo wrażeń, radości i niezapomnianych chwil.

 

                                                      

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.

Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość.

 

 

 

WYCIECZKA SZKOLNA DO COTTBUS, 28 maja 2014

28 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe do szkoły partnerskiej w Cottbus. Pogoda niestety nie dopisała i deszcz mocno pokrzyżował nasze plany, ale mimo wszystko wyjazd był bardzo udany. Pojechaliśmy kolejką wąskotorową na trasie Branizter Park, Zoo Cottbus und Spreeauenpark, uczestniczyliśmy w grach i zabawach integracyjnych z uczniami ze szkoły partnerskiej, zjedliśmy smaczny obiad i mnóstwo słodyczy.

Marta Sierachan

 ________________________________________________________________________________________

SPOTKANIE W KLASIE III b 

W dniu 22 października 2013 w ramach organizowanych przez Uniwersytet Zielonogórski I Dni Polsko-Niemieckich odbyło się w klasie III b ”Spotkanie z językiem niemieckim poprzez sztukę”, które poprowadziła pani Barbara Krzeszewska - Zmyślony. Dzieci uczyły się wierszyka „Blaetterfall”, prezentowały swoją wiedzę z języka niemieckiego oraz poznały tzw. „technikę czarnej wycinanki” wykonywanej przez panią Erikę Schirmer.
Na koniec spotkania były słodycze i śliczne naklejki prezentujące wycinankę.

                                                                Marta Sierachan, Janina Kiersnowska

 

 

Polsko – niemiecki obóz w Przylepie „MY”

20 - 27.09.2013 i 27.09 - 02.10.2013

W dniach 20-27.09.2013 i 27.09 – 02.10.2013 odbyły się w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie dwa obozy pod hasłem „MY”. Uczestnikami obozu było 10 uczniów z klas niemieckojęzycznych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze oraz 10 uczniów ze szkoły z Zittau. W programie obozów było między innymi: jazda konna, zajęcia na basenie, gry i zabawy integracyjne, zajęcia językowe, wycieczki krajoznawcze oraz warsztaty edukacyjne i artystyczne. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z karmelem w „Krainie Słodkości” – samodzielnie wykonywali lizaki, wzięli także udział w warsztatach „W krainie piernika” – a w Skansenie w Ochli malowali na szkle oraz wykonywali ozdoby ze słomy. W trakcie obozu wzięli także udział w warsztatach „Lalka gałganka – bawimy się w teatr” i „Bezpieczne zachowania wobec psów”.

Było mnóstwo wrażeń, radości i niezapomnianych chwil.

 

                        KOORDYNATOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

 

 

 

Polsko – niemiecki obóz w Przylepie

 1 – 8 lipca 2013

W dniach 1-8 lipca 2013 odbyło się w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie spotkanie pod hasłem „Polsko-niemiecki obóz w Przylepie”. Uczestnikami obozu było 10 uczniów z klas niemieckojęzycznych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze oraz 10 uczniów ze szkoły partnerskiej z Cottbus. W programie obozu było między innymi: jazda konna, zajęcia na basenie, zajęcia językowe, gry i zabawy integracyjne, wycieczki krajoznawcze oraz zajęcia edukacyjne i artystyczne. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z karmelem w „Krainie Słodkości” – samodzielnie wykonywali lizaki, wzięli udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” w Janowcu – a w Skansenie w Ochli wykonali wycinankę ludową oraz wzięli udział w warsztatach „Lalka gałganka – bawimy się w teatr” i „Bezpieczne zachowania wobec psów”.

Było mnóstwo wrażeń, radości i niezapomnianych chwil.

 

                                                      

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.

Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość.


KOORDYNATOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

 

                        KOORDYNATOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

 

 

Polsko-niemieckie seminarium dla nauczycieli:

 „Nauka języka niemieckiego i języka polskiego w rejonie przygranicznym”

 

19 - 21 czerwca 2013, Łagów

 

W dniach 19 – 21 czerwca 2013 odbyło się w Łagowie polsko – niemieckie seminarium dla nauczycieli: „Nauka języka niemieckiego i języka polskiego w rejonie przygranicznym”. Uczestnikami seminarium było 10 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze oraz 10 nauczycieli ze szkoły partnerskiej z Cottbus. W programie seminarium było między innymi: wykłady ekspertów oraz warsztaty dotyczące współpracy polsko - niemieckiej w rejonie przygranicznym.

 

                        KOORDYNATOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

 

                                                      

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.

Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość.


KOORDYNATOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

 

„PRZYJACIELE” polsko – niemiecki obóz
w Przylepie

W dniach 18-24 maja 2013 odbyły się w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie polsko – niemieckie warsztaty językowe pod hasłem „Przyjaciele”. Uczestnikami obozu było 10 uczniów z klas niemieckojęzycznych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze oraz 10 uczniów ze szkoły partnerskiej z Cottbus. W programie obozu było między innymi: jazda konna, zajęcia na basenie, zajęcia językowe, gry i zabawy integracyjne, wycieczki krajoznawcze oraz zajęcia edukacyjne i artystyczne. Uczniowie pracowali także codziennie w grupach polsko-niemieckich nad materiałami  do broszury o projekcie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z karmelem w „Krainie Słodkości” – samodzielnie wykonywali lizaki, brali udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” w Janowcu – samodzielnie wypiekali bułeczki a w Skansenie w Ochli wykonywali wycinankę ludową oraz malowali na szkle.

Było mnóstwo wrażeń, radości i niezapomnianych chwil.

                        KOORDYNATOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

 

                                                      

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.

Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość.


KOORDYNATOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

 

W dniu 8 maja 2013 grupa 29 uczniów naszej szkoły z klas niemieckojęzycznych wraz z opiekunkami: panią M. Sierachan,A. Więcek, M. Żołądziejewską i dyrektorem szkoły panem Adamem Szymczakiem uczestniczyła w Dniu Sportu organizowanym corocznie przez naszą szkołę partnerską w Cottbus. Uczniowie naszej szkoły brali udział razem z dziećmi ze szkoły partnerskiej w konkurencjach sportowych na wesoło. Było bardzo wesoło i nawet pogoda dopisała. Po zakończonych zawodach sportowych na stadionie dzieci udały się na obiad do szkoły. Jednak największą radość sprawiła im tego dnia wizyta w zoo Cottbus. Wyjazd był bardzo udany i sprawił uczniom mnóstwo radości.

Marta Sierachan

 

W dniu 17 kwietnia 2013 klasa 2b z wychowawczynią, panią Janiną Kiersnowską gościła 5 dzieci wraz z opiekunką ze szkoły partnerskiej z Cottbus. Dzieci z Cottbus uczą się w ramach zajęć dodatkowych języka polskiego a uczniowie 2b języka niemieckiego. Uczniowie polscy i niemieccy śpiewali piosenki, pracowali w grupach nad stworzeniem postaci misia Theo oraz wspólnie bawili się. Zarówno dla dzieci polskich jak i niemieckich była to wspaniała przygoda i duże przeżycie.

                                      Janina Kiersnowska, Marta Sierachan

 

16

 

października 2012 roku w ramach konferencji „Dlaczego warto uczyć się języka sąsiada ?” organizowanej przez SP nr 22 odbyły się w naszej szkole polsko-niemieckie warsztaty ph. ”Nauka języka niemieckiego poprzez zabawę”. W warsztatach uczestniczyli: dyrekcja i nauczyciele ze szkoły partnerskiej z Cottbus, nauczyciele języka niemieckiego z Zielonej Góry oraz 10 uczniów z naszej szkoły.  

Koordynator warsztatów:  Marta Sierachan

 

„RAZEM” polsko – niemieckie warsztaty

w Przylepie

 

W dniach 9 – 14 i 14 – 19 czerwca 2012 odbywają się w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie polsko – niemieckie warsztaty językowe pod hasłem „RAZEM”. Uczestnikami obozów są uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze oraz uczniowie ze szkoły partnerskiej z Cottbus. W programie obozów jest między innymi: jazda konna, zajęcia na basenie, zajęcia językowe, gry i zabawy integracyjne, wycieczki krajoznawcze oraz zajęcia edukacyjne w:

-         Pałacu Książęcym w Żaganiu,

-         Jeziorach Wysokich,

-         Skansenie w Ochli,

-         Wiejskiej Zagrodzie w Czarnej

 

                                                      

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.

Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość.


KOORDYNATOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

 

Plan współpracy ze szkoła partnerską w Cottbus w roku szkolnym 2011/2012

 1. 23 listopada 2011  – wizyta uczniów ze szkoły partnerskiej w Cottbus, udział w zajęciach lekcyjnych w naszej szkole
 2. 13 grudnia 2011 – spotkanie robocze dyrektorów szkół partnerskich      (Adam Szymczak - Lothar Nagel ) i koordynatorów w Cottbus. Ustalenie planu pracy na bieżący rok szkolny
 3. 14 stycznia 2012 – wizyta dyrektorów ze szkoły partnerskiej w Zielonej Górze
 4. 23 – 27 kwietnia 2012 – udział 8 polskich uczniów wraz z opiekunem w obozie języka angielskiego w Burgu.
 5. Przygotowanie wystawy o kraju partnera
 6. Czerwiec 2012 – udział 10 polskich i 10 niemieckich uczniów wraz z opiekunami w dwóch edycjach polsko-niemieckich warsztatów językowych pod hasłem „ Razem ” w Przylepie.
 7. Prowadzenie korespondencji oraz  wymiana prac między klasami partnerskimi:  Marta Sierachan  kl. 6 d, Monika Mangler  kl. 6 c

 

 

                                                      

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz budżetu państwa.

                                                        Koordynator współpracy polsko-niemieckiej: Marta Sierachan

 

Plan współpracy ze szkoła partnerską w Cottbus w roku szkolnym 2010/2011

 1. 4 października 2010 – spotkanie robocze dyrektorów ( Adam Szymczak – dyrektor , Lothar Nagel - dyrektor)  i koordynatorów
 2. ( Marta Sierachan, Monika Mangler) w Zielonej Górze. Ustalenie planu pracy na bieżący rok szkolny
 3. Grudzień 2011  – wymiana pomysłów na kartkę świąteczną (Boże Narodzenie) i plakatów Boże Narodzenie w Polsce i Boże Narodzenie w Niemczech.
 4. Wymiana prac uczniowskich Zielona Góra – moje miasto, Cottbus – moje miasto.

4.  Kwiecień 2011 – udział 8 polskich uczniów wraz z opiekunem w obozie języka angielskiego w Burgu.

5.  Maj 2011  – udział uczniów naszej szkoły w Dniu Sportu  w Cottbus organizowanym w ramach Tygodnia Europejskiego obchodzonego corocznie w  partnerskiej niemieckiej szkole.

 1. Czerwiec 2011 – udział 10 polskich i 10 niemieckich uczniów wraz z opiekunami w dwóch edycjach polsko-niemieckich warsztatów językowych pod hasłem „ Sąsiedzi ” w Przylepie.
 2. Prowadzenie korespondencji oraz  wymiana prac między klasami partnerskimi: Marta Sierachan  kl. 5 d,   Monika Mangler  kl. 5 c

 

                                                    Koordynator współpracy polsko-niemieckiej: Marta Sierachan

 

WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ

(koordynator: mgr Sylwia Babijczuk)

1. Współpraca ze szkołą partnerską w Cottbus.

Plan współpracy

 w roku szkolnym 2007/2008

 

1.       27.10.2007 – spotkanie robocze dyrektorów i koordynatorów w Zielonej Górze. Ustalenie planu pracy na bieżący rok szkolny.

2.       4-11.10.2007 – Realizacja drugiej edycji polsko-niemieckich warsztatów językowych „Mali dziennikarze” w Przylepie, w których weźmie udział 11 uczestników z  Niemiec i 14 z Polski w wieku 10-11 lat wraz z opiekunami. Udokumentowaniem obozu będzie wydanie dwujęzycznej gazetki oraz nagranie filmu przedstawiającego przebieg warsztatów.

3.       13.10.2007 (Cottbus) – Udział w konferencji dotyczącej współpracy miast i szkół 

            Zielona Góra – Cottbus. Prezentacja współpracy przez nasze szkoły.

4.       Listopad 2007 – Wymiana pomysłów na prezent świąteczny wykonany przez dzieci wg załączonej instrukcji.

5.       Grudzień 2007 – spotkanie robocze dyrektorów i koordynatorów Cottbus. Wymiana świątecznych upominków wykonanych i przygotowanych przez dzieci.

6.       Styczeń 2008 – przygotowanie wystawy fotograficznej ”Moje miasto - moja szkoła, Zielona Góra – Cottbus” w szkolnej galerii „Za drzwiami”.

7.       Luty 2008 – wystawa masek karnawałowych wykonanych przez uczniów polskich i niemieckich w szkolnej galerii.

8.       Marzec 2008 – tygodniowa wymiana nauczycieli z Polski i Niemiec (hospitacje lekcji, poznawanie realiów polskiej i niemieckiej szkoły).

9.       21.04.-25.04.2008 – udział 8 polskich uczniów wraz z opiekunem w obozie języka angielskiego w Burgu.

10.   Kwieceń 2008 – wymiana partnerska klas (5c –Sylwia Babijczuk, 6a –Cornelia Rüben). Jednodniowe spotkanie w Zielonej Górze podczas 3 edycji Tygodnia Promocji Zdrowia organizowanego w naszej szkole. W programie: zwiedzanie szkoły, wspólny udział w szkolnej imprezie, popołudniowy piknik w skansenie w Ochli.

11.   7.05.2008 – udział polskiej klasy w corocznym dniu sportu  w Cottbus organizowanego w ramach Tygodnia Europejskiego obchodzonego w  niemieckiej szkole.

12.   Udział w konkursach językowych ” Testuj swój polski” („Teste dein Polnisch”), „Testuj swój niemiecki” („Teste dein Deutsch”). Szkoła polska i niemiecka przygotowują i przesyłają sobie drogą internetową po dwa testy w semestrze sprawdzające stopień znajomości języka obcego. Testy zostaną wypunktowane a szkoły na koniec roku szkolnego wystawią sobie wzajemnie certyfikaty znajomości języka polskiego (szkoła polska dla szkoły niemieckiej) i języka niemieckiego (szkoła niemiecka dla szkoły polskiej).

13.   2.06.2008 (Cottbus) – udział przedstawicieli naszej szkoły (na zaproszenie szkoły niemieckiej) w uroczystości „Groβes Windfest” („Wielkie święto wiatraków”), związanej z kolejną (obok kolektorów słonecznych umieszczonych na budynku szkoły) energooszczędną inwestycją naszych partnerów, jaką jest czerpanie energii elektrycznej za pomocą wiatraka postawionego nieopodal szkoły.

14.   Prowadzenie korespondencji, wymiana prac oraz wideokonferencje między klasami partnerskimi:

                1c – Sylwia Grabowicz                 1b – Christine Matz

                3a – Janina Kiersnowska              3a – Ewa Möwitz

                5c – Sylwia Babijczuk                  6a – Cornelia Rüben

                4d – Katarzyna Wojciszewska       4a – Heike Jäckel

        

Kalendarium współpracy
SP nr 1 w Zielonej Górze
 
z
Europaschule Regine Hildebrandt
2.Grundschule w Cottbus

 lata 1999-2008

                                          Dyrektor szkoły polskiej: mgr Adam Szymczak
                                   Dyrektor szkoły niemieckiej: Lothar Nagel
                                   Koordynator polski: mgr Sylwia Babijczuk
                              Koordynator niemiecki: Christine Matz

                                           

Formy współpracy:

·          Spotkania robocze dyrektorów i koordynatorów.

·          Wymiany partnerskie klas.

·          Wymiany nauczycieli.

·          Wspólne przedsięwzięcia, projekty i spotkania.

·          Wymiana korespondencji.

·          Wymiana i prezentacje prac plastycznych.

·          Prezentacja realizowanych projektów i przedsięwzięć w środowisku lokalnym w Cottbus i Zielonej Górze.

·          Wzajemne wspomaganie się w procesie edukacji.

 

 

27.10.1999Zawarcie deklaracji współpracy między dyrektorem szkoły niemieckiej

             Lotharem Naglem i szkoły polskiej Adamem Szymczakiem.

 

01.09.1999-31.08.2001 – Wspólna realizacja projektu Unii Europejskiej Socrates Comenius

                                         „Dzieci przyrodzie”(projekt 3-letni).

01.09.2001-31.08.2003 - Wspólna realizacja projektu Unii Europejskiej Socrates Comenius

                                        „Strefa dzieci” (projekt 3-letni).

09-10.05.2000 – Partnerska wizyta uczniów kl.6b w Cottbus. Wspólne obchody Tygodnia  Europejskiego.

01.12.2000 – Wizyta dyrekcji i nauczycieli z 2.Grundschule oraz przedstawicieli władz miasta Cottbus. Wspólna Rada Pedagogiczna „Zalety i wady polskiego i niemieckiego systemu oświaty”. Uczestnictwo niemieckich nauczycieli w lekcjach koleżeńskich. Zwiedzanie Zielonej Góry.

08-09.05.2001 – Wizyta uczniów kl.6b z Cottbus w naszej szkole. Wymiana partnerska klas.

11.05.2001 – Wizyta dyrekcji i nauczycieli naszej szkoły w Cottbus. Poznanie realiów  niemieckiej szkoły.

26-29.09.2001 – Uczestnictwo w polsko-niemieckich warsztatach dla nauczycieli i ich niemieckich partnerów , organizowanych w Brodach przez PNWM.

15-19.04.2002 – Udział polskich i niemieckich uczniów w obozie języka angielskiego w  Burgu k. Cottbus (Englishcamp).

08.05.2002 – Udział kl.6b w dniu sportu organizowanym w Cottbus.

27-29.05.2002 – Wizyta 9 uczniów uczniów z Cottbus uczących się w ramach zajęć pozalekcyjnych języka polskiego pod kierunkiem Heike Jäckel. Gospodarz spotkania : kl.2f.

11-13.06.2002 – Uczniowie kl.2f z rewizytą w Cottbus. Wymiana partnerska klas.

09.11.2002 -  Udział przedstawicieli naszej szkoły w uroczystym nadaniu 2.Grundschule w  Cottbus tytułu szkoły comeniusowskiej. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

24-30.03.2003 – Wymiana nauczycieli. Germanistki Sylwia Babijczuk i Marta Sierachan hospitowały i prowadziły lekcje w niemieckiej szkole w ramach doskonalenia znajomości języka niemieckiego.

05.05.2003 – Klasa 4c oraz przedstawiciele Klubu Młodego Europejczyka uczestniczą w uroczystym rozpoczęciu Tygodnia Europejskiego, jaki corocznie odbywa się w 2.Grundschule.

15-19.03.2004 - Wymiana nauczycieli. Nauczycielki języka polskiego z Cottbus: Heike Jäckel i Dorota Piecha gościły w polskiej szkole w ramach doskonalenia swoich znajomości językowych

03.05.2004 – Udział dyrektora szkoły Adama Szymczaka oraz przedstawicieli władz miejskich z Zielonej Góry w uroczystym nadaniu 2. Grundschule w Cottbus imienia Regine Hildebrandt.

03.06.2004 – Wystawa prac polskich i niemieckich uczniów na targach ekologicznych w Cottbus.

13-22.08.2004 – Polsko-niemiecki obóz ekologiczny w Przylepie „Z ekologią za pan brat”  ( I  edycja). Cel: edukacja ekologiczna i językowa dzieci polskich i niemieckich.

Projekt jest dofinansowany  ze środków pomocowych UE programu Phare CBC oraz PNWM w ramach projektów Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”

14-16.09.200 – Wizyta kl.4a w Cottbus. Spotkanie partnerskie klas. Wspólne obchody „Pierwszych Łużyckich Młodzieżowych Dni Kultury i Sztuki”.

10-16.10.2004 – Polsko-niemieckie warsztaty twórcze w Sprötze k. Hamburga. Udział 7 polskich uczniów w obozie treningowym zespołu artystycznego „Pfiffikus”, działającego przy 2.Grundschule.

13.04.2005 – Udział dyrektorów  polskiej i niem. szkoły oraz nauczycielek odpowiedzialnych za współpracę z zagranicą Sylwii Babijczuk i Christine Matz w Międzynarodowej Konferencji Oświatowej Cottbus – Zielona Góra, która odbyła się w SP-11 w Zielonej Górze.

04.05.2005 – Udział klasy 3a w dniu sportu w Cottbus. Spotkanie partnerskie klas.

11.05.2005 – Udział dyrektora naszej szkoły i dyrektora 2.Grundschule w otwarciu wystawy z okazji 30-lecia miast partnerskich Zielona Góra – Cottbus. Wystawa mieści się w ratuszu w Cottbus .Znaleźliśmy się w gronie nielicznych szkół, które mogły zaprezentować na niej prace swoich uczniów dotyczące miasta oraz współpracy.

27.05.-05.06.2005 – Polsko-niemiecki obóz ekologiczny „Z ekologią za pan brat”(II edycja), współfinansowany ze środków pomocowych UE (Phare CBC oraz PNWM). W obozie wzięło udział po 11 uczestników z Polski i Niemiec, w tym jeden opiekun. Celem obozu była edukacje ekologiczna  i językowa dzieci z Polski i Niemiec oraz rozwijanie i pogłębianie współpracy szkół.

16-25.08.2005 – Polsko-niemiecki obóz sportowy „Zdrowo-bo sportowo” w Przylepie, współfinansowany ze środków pomocowych UE (Phare CBC, PNWM) –  I edycja. W obozie wzięło udział po 11 uczestników z Polski i Niemiec, w  tym jeden opiekun. Celem obozu była edukacja sportowa i językowa dzieci polskich i niemieckich oraz rozwijanie współpracy szkół.

23.09.2005 – Udział klasy 4a (wych. Alicja Kaczmarek) w polsko-niemieck międzyszkolnym dniu sportu, który odbył się na stadionie miejskim w Cottbus. W sportowej rywalizacji wzięła też udział nasza niemiecka szkoła partnerska.

9.11.2005 – Uczestnictwo klasy 4a i jej niemieckiej klasy partnerskiej w XV Festiwalu  Filmowym w Cottbus.

27-31.03.2006 – Udział 8 uczniów naszej szkoły w obozie języka angielskiego w Burgu (Niemcy) , organizowanym rokrocznie przez naszą niemiecką szkołę partnerską.

24.04.- 3.05.2006 – Druga edycja polsko-niemieckich warsztatów językowych pod hasłem  „Zdrowo, bo sportowo” (dofinansowanie przez Phare CBC oraz PNWM)  zorganizowanych w Przylepie z   udziałem 10 polskich i 10     niemieckich uczniów w wieku 10-11 lat.

18.05.2006Projekt filmowy (Zielona Góra)- początek realizacji. 4 polskich i   niemieckich uczniów pod  kierunkiem nauczycieli oraz członków amatorskiego  klubu filmowego z   Cottbus nagrywało program filmowy o Zielonej Górze (wywiady z przechodniami, zdjęcia ważniejszych zabytków, miejsc i budowli),  który był częścią składową filmu amatorskiego pt. „Begegnungen”  („Spotkania”), opracowanego przez niemieckich filmowców –amatorów. Polską ekipę małych filmowców tworzyli: Jagoda Skrzeszewska, Konrad Zierek, Jacek Jaśniewski, Martyna Baran.Cel projektu: prezentacja filmu podczas XVI Festiwalu Filmowego w Cottbus  w dniach 14-18.11.2006.

24.05.2006 – Udział klasy 5b (wych. Marzena Żołądziejewska) w dniu sportu w Cottbus,  organizowanym każdego roku przez naszą szkołę partnerską w ramach tygodnia europejskiego. Dzieci wzięły udział w tzw. „biegu życia”, zwiedziły szkołę partnera i miasto oraz wspólnie udały się na wycieczkę do zoo.

8.06.2006 - Projekt filmowy (Cottbus). Nagrywanie materiału filmowego w Cottbus przez tę  samą grupę uczniów i ich merytorycznych opiekunów. Polscy uczniowie wystąpili w roli operatorów kamery, a niemieccy w roli dziennikarzy.  Opracowanie przez filmowców amatorów nagranego przez uczniów materiału prezentującego miasta partnerskie Zielona Górę i Cottbus w oczach dzieci.

 1-2.06.2006 – Wymiana partnerska klasy 5a (wych. Alicja Kulczyńska) i klasy 5 Christine Matz w Zielonej Górze. Dzieci niemieckie zostały zakwaterowane u polskich rodzin. Niemieccy uczniowie zwiedzili naszą szkołę, obejrzeli prezentację znajomości języka angielskiego i niemieckiego przygotowana w postaci scenek przez polskich uczniów, wspólnie spędzili popołudnie na pikniku w Ochli, a drugiego dnia wizyty udali się na wycieczkę krajoznawczą do Wolsztyna, Rakoniewic i Leszna zorganizowanego przez Biuro Podróży „Mega Tours”.  Przedsięwzięcie to zostało dofinansowane przez PNWM Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.

22.08-31.08.2006 – Pierwsza edycja trzeciego z  kolei projektu językowego   organizowanego w Przylepie ph „Codzienna gimnastyka ciała i  języka” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Interreg III A,   PNWM), realizowanego w formie dwóch 10-dniowych warsztatów  językowych dla grupy 10  uczniów z Polski i Niemiec wraz z opiekunami.

17-26.10.2006 -  Druga edycja polsko-niemieckich warsztatów językowych w Przylepie  „Codzienna gimnastyka ciała i języka” (INTERREG III, PNWM).  Cel: Łamanie barier poprzez  wspólną językową i sportową edukację dzieci   polskich i niemieckich. W programie: gry i zabawy integracyjne, nauka języka polskiego i niemieckiego, codzienna jazda konna, wycieczki dalekie i bliskie.

16.11.2006 – Zakończenie realizacji projektu filmowego. Film „Begenungen” („Spotkania”) został zaprezentowany podczas XVI Festiwalu Filmowego w Cottbus i zdobył 4 miejsce ( na 14). Tak wysoka lokata okazała się tym bardziej satysfakcjonującą, iż nasi uczniowie byli najmłodszymi uczestnikami festiwalu. Na pokaz zostali zaproszeni wszyscy autorzy projektu. Nagrodą była wspólna kolacja całej ekipy młodych filmowców. Podczas festiwalu towarzyszył nam dziennikarz „Gazety Lubuskiej” Zdzisław Haczek.

23-27.04.2007 – Wspólny udział polskich i niemieckich uczniów w  obozie języka  angielskiego w Burgu k Cottbus.

16.05.2007 – Wymiana partnerska klas (4c - Sylwia Babijczuk, 5a  - Cornelia Rüben). Spotkanie w Cottbus: zwiedzanie szkoły, udział w dniu sportu, piknik w stadninie   koni.

28.05-4.06.2007 -  Pierwsza edycja czwartych polsko-niemieckich warsztatów językowych w  Przylepie ph „Mali dziennikarze”. W programie: wspólna nauka jazdy  konnej,  języka, warsztaty dziennikarskie i fotograficzno-filmowe, gry i zabawy  integracyjne. Program został dofinansowany jak poprzednie przez  UE w ramach   Funduszu Mikroprojektów Inicjatywy Wspólnotowej    INTERREG III A Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr” oraz z budżetu  państwa.Wsparcie finansowe zapewniła także Polsko-Niemiecka Wymiana   Młodzieży  (PNWM) Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.

             

                                       

2. Roczne sprawozdania.

 Sprawozdanie ze współpracy z zagranicą w I semestrze roku szkolnego 2006/2007 koordynator: Sylwia Babijczuk

1.Współpraca z 2 Grundschule w Cottbus:

 • w ramach wieloletniej pracy z 2 Grundschule Regine Hildebrandt w Cottbus odbyły się już po raz trzeci polsko-niemieckie warsztaty językowe pt. ,,Codzienna gimnastyka ciała i języka’’. Miały one miejsce w Przylepie w dniach 22-31.08.2007 oraz 17-26.10.2007. Wzięło w nich udział 10 uczniów klas czwartych z Polski i 10 z Niemiec wraz z opiekunami. Dzieci doskonaliły umiejętności językowe, jazdę konną, pojechały na wycieczkę do Jezior Wysokich i na basen do Żar oraz prowadziły kronikę obozów.
 • w listopadzie 2006 r. zakończono realizację polsko-niemieckiego projektu filmowego, który rozpoczęto w maju tego samego roku. Czworo dzieci z Polski i Niemiec(SP 1 Zielona Góra i Europaschule Regine Hildebrandt w Cottbus) wspólnie nakręciła film o Zielonej Górze i Cottbus, który zatytułowano  ,,Begegnungen” (,,Spotkania”). Film ten został zaprezentowany 16.11.2006 r. podczas XVI Festiwalu Filmowego w Cottbus i zdobył IV miejsce (na 14). Na pokaz zostali zaproszeni wszyscy autorzy projektu. Polskimi twórcami byli uczniowie obecnej klasy VI, tj. Jagoda Skrzeszewska, Konrad Zierek, Jacek Jaśniewski oraz Martyna Baran, a koordynatorami projektu: Sylwia Babijczuk i Marzena Żołądziejewska. Na temat w/w projektu ukazał się artykuł w Gazecie Lubuskiej z dn. 21.11.2006, którego autorem jest Zdzisław Haczek, jeden z dziennikarzy tejże gazety.

2.Współpraca z Rumunią i Włochami:

 • we wrześniu 2006 r. rozpoczęto realizacje 3-letniego projektu UE ,,Sokrates Comenius” pt. ,,Trzymajmy się razem”. Koordynatorem projektu jest nasza szkoła, a partnerami szkoła podstawowa z Rumunii i Włoch (Sycylia). W dniach 16-21.10.2006 odbyło się w Zielonej Górze pierwsze spotkanie projektowe wszystkich dyrektorów i koordynatorów. Zaoferowaliśmy naszym gościom bardzo ciekawy program pobytu. Oprócz dyskusji i ustaleń dotyczących realizacji pierwszego roku projektu zwiedzili nasze miasto i okolice, poznali pracę naszej szkoły, biorąc udział w wybranych lekcjach, integrowali się z naszym gronem pedagogicznym podczas wspólnych popołudniowych i wieczornych spotkań. Naszym gościom pokazaliśmy: Bibliotekę Wojewódzką im. Norwida, Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej, zakłady pracy ,,Nordis” i ,,Polmos” , Nadleśnictwo w Wilkanowie, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Biuro Wystaw Artystycznych, Klasztor w Paradyżu, Park Krajobrazowy w Łagowie, Klub Jeździecki w Przylepie, Muzeum Wojskowe w Drzonowie, Muzeum Archeologiczne w Świdnicy, Muzeum Etnograficzne w Ochli.

 

SPRAWOZDANIE ZE WSPÓŁPRACY Z ZAGRANICĄ

W I SEMESTRZE ROKU SZKOLNEGO 2004/2005

 

W ramach współpracy z Europaschule Regine Hildebrandt 2.Grundschule w Cottbus zrealizowaliśmy następujące zadania i przedsięwzięcia :

1)   przeprowadzono pierwszą edycję obozu ekologicznego w Przylepie pod hasłem „Z ekologią za pan brat” w dniach 13-22.08.2004, w którym wzięło udział 10 polskich i 10 niemieckich uczniów wraz z opiekunami. Przebieg obozu został udokumentowany w kronice, która została również skopiowana na płycie CD. Druga edycja odbędzie się w dniach 27.05-5.06.2005. Obóz dofinansowany jest ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach realizacji małych projektów europejskich (Phare CBC) oraz z Jugendwerku (PMWM). W grudniu został złożony kolejny projekt, w  ramach którego  zostaną przeprowadzone dwa polsko-niemieckie obozy sportowe pod hasłem „Zdrowo-bo sportowo”;

2)      w  dniach 14-16.09.2004 klasa 4a wraz z wychowawczynią Alicją Kulczyńską odwiedziła swoją partnerską klasę w Cottbus. Spotkanie to odbyło się podczas „Pierwszych Młodzieżowych Dni Kultury i Sztuki, Cottbus 2004”. Cały przebieg wizyty został zapisany w postaci zdjęć na płycie CD;

3)      siedmioro uczniów naszej szkoły w wieku 11 lat wzięło udział w polsko-niemieckich warsztatach artystycznych (taniec, śpiew, gimnastyka i akrobatyka sportowa), które miały miejsce w Sprötze k.Hamburga w dniach 10-16.10.2004. Nasi uczniowie uczestniczyli w obozie treningowym  grupy artystycznej „Pfiffikus”, która działa przy 2.Grundchule w Cottbus. Efektem tych przygotowań był występ w Hali Miejskiej Cottbus 20.11.2004 , na którym nasi uczniowie Julita Lis i Krzysztof Mataczyna                   z kl.5f przedstawili w j.niemieckim wiersz pt.” Freunde” („Przyjaciele”);

4)      przygotowanie prac plastycznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły pod hasłem „Moje miasto, moja szkoła” na wystawę z okazji 30-lecia miast partnerskich Zielona Góra - Cottbus , na której zaprezentowaliśmy się razem z naszymi niemieckimi partnerami. Wystawa prac znajduje się obecnie w Urzędzie Miasta Cottbus, a w marcu trafi do UM Zielona Góra.

 

Ponadto w Agencji Narodowej w Warszawie został złożony projekt programu UE Sokrates Comenius „Bajki europejskie – podejście kreatywne”, którego koordynatorem jest szkoła szwedzka. Jeśli zostanie zaakceptowany, to od 01.09.2005 rozpoczniemy jego realizację. 

 

                                     Koordynator ds. współpracy z zagranicą

                                                                      Sylwia Babijczuk

 

Współpraca z zagranicą
w roku szkolnym
2003/2004

1. Socrates Comenius

Współpraca z zagranicą oraz praca z programem Unii Europejskiej Socrates Comenius są jednym z priorytetów w pracy naszej placówki. W tym roku szkolnym nie udało nam się pozyskać partnerów zagranicznych do realizacji opracowanego przez nas 3-letniego projektu “Trzymajmy się razem”(“Come together”), który zamierzaliśmy koordynować. Od września ub. Roku rozpoczęliśmy drogą internetową poszukiwania partnerów do naszego projektu. Po długim oczekiwaniu znaleźliśmy szkoły, które pracują z programem Socrates Comenius wg opracowanych przez siebie 3-letnich projektów. Przyjęliśmy ofertę szkoły podstawowej w Szwecji, która od tego roku szkolnego rozpoczęła jako koordynator prace nad projektem “Europejskie baśnie”. W projekcie tym uczestniczą dwie szkoły podstawowe z Włoch (region Campania i Piemont), szkoła podstawowa z Hiszpanii (region Galicja). Do projektu mają dołączyć w następnym roku szkolnym, tj. od września 2004 szkoły z Niemiec, Irlandii, Grecji oraz my. Kolejną ofertę przedstawiła nam szkoła podstawowa z Rumunii, która od września 2004r. rozpoczyna wraz z partnerami z Włoch Anglii, Litwy, Niemiec (Freiburg) i Litwy prace nad 3-letnim projektem “Przeszłość i teraźniejszość w celebrowaniu tradycyjnych Świąt”. Rumunia będzie koordynatorem tego projektu, do którego my także spróbujemy się dołączyć. Otrzymaliśmy już formularze aplikacyjne z obydwu szkół w j. angielskim, które po przetłumaczeniu i przeniesieniu do polskich dokumentów zostały wysłane do Agencji Narodowej w Warszawie z nadzieją ich przyjęcia i akceptacji.
24.11.2003r. w Liceum Ekonomicznym w Zielonej Górze odbyło się spotkanie dyrektorów i koordynatorów w ramach obchodów Tygodnia Comeniusa, na którym zaprezentowaliśmy swoje osiągnięcia w ramach realizacji dwóch 3-letnich projektów: “Dzieci przyrodzie” i “Strefa dzieci”. Oprócz krótkiego wystąpienia przygotowaliśmy wystawę prac, czyli końcowych efektów naszej wieloletniej p
racy. Na spotkaniu tym naszą szkołę reprezentowali: dyr. Adam Szymczak, Sylwia Babijczuk - szkolny koordynator Comeniusa i Iwona Turczyńska – nauczycielka j.angielskiego. W prezentacji wzięły udział szkoły wyróżnione podczas monitoringu przeprowadzonego w czerwcu 2003r. przez wojewódzkiego koordynatora Comeniusa Radosława Wróblewskiego, który poprowadził całe spotkanie. Ponadto wzięli w nim udział: Lidia Gryko – vice kurator lubuski, Jan Rewers – dyrektor delegatury kuratorium oraz Czesław Fiedorowicz – naczelnik wydziału infrastruktury społecznej. Fragment spotkania został transmitowany w telewizji regionalnej i przewodowej oraz opublikowany na łamach gazet regionalnych.
Poza Comeniusem dostaliśmy informację, iż organizacja pozarządowa z Berlina szuka w województwach graniczących z Brandenburgią partnera do projektu dotyczącego problemu przemocy i jej prewencji oraz walki ze stereotypami, na którą również odpowiedzieliśmy pozytywnie i czekamy na dalsze wskazówki.


 

 1. Dwustronna współpraca z 2.Grundschule Europaschule w Cottbus

Również już tylko poza Comeniusem kontynuujemy naszą wieloletnią współpracę z 2.Grundschule w Cottbus. 26.02.2004r. przybył do nas z wizytą dyrektor szkoły niemieckiej Lothar Nagel i wizytator z Urzędu Miasta w Cottbus Michael Koch, aby omówić szczegóły naszej dwustronnej współpracy w drugim semestrze roku szkolnego 2003/2004. Poczyniono następujące ustalenia:

 • W dniach 15-19.03.2004r. będziemy gościć w naszej szkole dwie nauczycielki z Cottbus: Heike Jäckel – nauczycielkę j. polskiego oraz Dorotę Piechę – studentkę odbywającą w Niemczech staż językowy. Będą one obserwować zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne w naszej szkole wzbogacając tym samym swoje doświadczenia, a popołudniami pod troskliwą opieką naszych nauczycieli będą korzystać z oferty kulturalnej naszego miasta.

 • W dniach 19-23.04.2004r. już po raz trzeci z kolei sześciu naszych uczniów z klas V i VI-tych weźmie udział w obozie j. angielskiego (Englishcamp) w Burgu (Niemcy), gdzie wspólnie z rówieśnikami z Cottbus będą doskonalić swoje umiejętności językowe. Opiekę nad naszymi uczniami będzie sprawować Iwona Turczyńska, która poprowadzi także zajęcia warsztatowe z j. angielskiego.

 • 3.05 2004r. 2.Grundschule Europaschule z Cottbus będzie uroczyście obchodzić nadanie swojej placówce imienia Regine Hildebrandt. Z tej okazji szkołę w Cottbus odwiedzi dyrektor naszej szkoły oraz przedstawiciel władz miejskich.

 • 19.05.2004r. z wizytą do Cottbus pojedzie klasa 3a z wychowawczynią Małgorzatą Antkiewicz na zaproszenie swojej partnerskiej klasy 3b, nad którą sprawuje opiekę Christine Matz. Dzieci wezmą udział we wspólnych rozgrywkach sportowych o puchar przechodni, który obecnie jest w naszym posiadaniu, a po obiedzie wybiorą się z opiekunami na wycieczkę do miejskiego zoo.

 • 3.06.2004 w czasie targów ekologicznych w Cottbus wspólnie z naszymi partnerami przygotujemy stoisko, na którym wystawimy wybrane prace ekologiczne naszych uczniów. Najciekawsze projekty otrzymają nagrody pieniężne ufundowane przez Urząd Miasta w Cottbus.

 • W pierwszych dniach marca złożyliśmy do Euroregionu “Sprewa-Nysa-Bóbr” w Gubinie wspólnie z 2.Grundschule projekt pt.: “Z ekologią za pan brat” (Małe Projekty Europejskie – fundusz Phare ), w ramach którego chcemy zorganizować w sierpniu br. ekologiczno-jeździecki obóz językowy dla 20 uczniów naszej i niemieckiej szkoły. O szczegółach poinformujemy, jeśli projekt zostanie zaakceptowany (prawdopodobnie pod koniec maja).

koordynator: mgr Sylwia Babijczuk

 

 

 

Współpraca z zagranicą
w roku szkolnym
2002/2003PRACA Z PROGRAMEM UNII EUROPEJSKIEJ
"SOCRATES COMENIUS"

 W roku szkolnym 1999/200 nasza szkoła przystąpiła do programu Unii Europejskiej "Socrates Comenius". Zadaniem Socratesa jest rozszerzenie współpracy europejskiej w dziedzinie edukacji. Celem programu jest kreowanie europejskiego wymiaru w nauczaniu, powiększenie kręgu osobistych doświadczeń o wiedzę na temat innych krajów Europy, rozwijanie poczucia jedności w Europie oraz wspomaganie procesów przystosowania się do nowych warunków społecznych i ekonomicznych w perspektywie zjednoczonej Europy. Formalne przystąpienie Polski do programu nastąpiło w marcu 1998r. Comenius natomiast przyczynia się do poprawy jakości kształcenia i wzmacniania europejskiego wymiaru edukacji szkolnej i wzmacniania europejskiego wymiaru edukacji szkolnej poprzez wspieranie międzynarodowej współpracy oraz wymiany między szkołami, placówkami kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli, a także promowania nauki języków obcych i wzrost świadomości interkulturowej.
         W ramach programu Socrates Comenius współpracujemy ze szkołami podstawowymi w Niemczech (Cottbus), Finlandii (Kinnulanlahti), Irlandii (Ballymena) i Grecji (Chalkidiki).
        W roku szkolnym 1999/2000 zakończyliśmy pracę nad 3-letnim projektem "Dzieci przyrodzie" ("Kid of Nature"), a w roku szkolnym 2000/2001 rozpoczęliśmy prace nad kolejnym , także 3-letnim projektem "Strefa dzieci" ("Kidzone").
        Bieżący rok szkolny to ostatni etap naszej pracy, w ramach której wspólnie z naszymi zagranicznymi partnerami zaplanowaliśmy wykonanie następujących prac:

1. Mapa swojego kraju z zaznaczeniem najciekawszych, godnych zobaczenia miejsc, z zaznaczeniem swojego regionu.

2. Przygotowanie kalendarza na 2003 rok zawierającego regionalne krajobrazy i zabytki w różnych porach roku.

3. Plakaty i pocztówki pod hasłem "Mój idealny kraj".

4.Napisanie w formie książeczki oraz zilustrowanie regionalnej bajki.

Uwieńczeniem 3-letniej pracy nad projektem "Strefa dzieci" będzie wykonanie na przygotowanych i przysłanych przez koordynatora projektu, czyli Irlandię, kawałkach materiału specjalnych prac plastycznych. Każda szkoła Wszyscy partnerzy wykonają pięć rysunków - "Ja i moja rodzina", "Moje miasto i region", w pięciu egzemplarzach.
"Kraj moich marzeń", "Jestem dzieckiem zjednoczonej Europy" i odeślą do Ballymeny, gdzie zostaną uszyte dla wszystkich kołderki przyjaźni, jako podsumowanie pracy z projektem "Strefa dzieci".
W ramach programu Socrates - Comenius odbywają się także wymiany szkolne, szczególnie z naszymi zachodnimi partnerami zza Odry, z rangi bliskości granicy oraz partnerstwa miast Zielonej Góry - Cottbus (Lubuskie - Brandenburgia). Organizując wymiany korzystamy z finansowego wsparcia Euroregionu "Sprewa - Nysa -Bóbr".
8.11.2002r. dyrektor naszej szkoły A. Szymczak oraz Lothar Nagel spotkali się, aby ustalić plan pracy i terminy wizyt w bieżącym roku szkolnym.
Terminarz przedstawia się następująco:

1. 24-30.03.2003 nauczycielki j. niemieckiego Sylwia Babijczuk  i Marta Sierachan pojadą do szkoły w Cottbus, aby opowiedzieć o polskiej kulturze, zwyczajach oraz promować trwającą tam już od dwóch lat w ramach zajęć pozalekcyjnych naukę j. polskiego.

2. 7-11.04.2003 6-10uczniów klas V-tych pojedzie do Burga (Niemcy) na kurs j.angielskiego (Engliskamp).

3. 5.05.2003 w Grundschule w Cottbus rozpoczyna się coroczny Tydzień Europejski. W tym dniu pojedzie do Niemiec jedna z naszych klas wraz z opiekunem, aby wziąć udział w uroczystościach związanych z tym świętem. Jak co roku zostanie rozegrany mecz piłki nożnej o puchar przechodni.

4. W maju 2003 roku (dokładna data nie jest jeszcze znana) będziemy gościć w naszej szkole przez 3 dni grupę dzieci z Cottbus, która uczy się od dwóch lat języka polskiego. Gospodarzem będzie wzorem ubiegłego roku klasa III f wraz z wychowawczynią Jolantą Garbowską.

5. W czerwcu 2003 roku (dokładna data nie jest jeszcze znana) dzieci z klasy II a, które od roku korespondują z klasą pani christine Matz z Cottbus pojadą pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Antkiewicz z pierwszą wizytą do Niemiec, aby bliżej poznać swoich przyjaciół, ich szkołę i nauczycieli. W tym roku szkolnym ścisłą współpracę z naszymi niemieckimi partnerami nawiązała też klasa
I a wraz z wychowawczynią Janiną Kiersnowską.

6. 2 06.2003 roku dyrektor Adam Szymczak wraz z nauczycielką języka angielskiego Iwoną Turczyńską pojedzie na parę dni do Chalkidiki (Grecja). Spotkają się tam wszyscy partnerzy , aby omówić i podsumować 3-letnią pracę nad projektem "Strefa dzieci"
("Kidzone").

Współpraca z zagranicą jest dla nas bardzo ważna i stanowi integralną część planu pracy szkoły. Z takim bagażem doświadczeń Łatwiej będzie nam się staćczłonkiem zjednoczonej Europy.

Nasz adres: ul. St. Wyszyńskiego 17
65-536 Zielona Góra, tel/fax: 0 prefix 68 3264886

sp1zg@onet.pl