Szkoła Bezpiecznego Internetu

Bezpieczny internet

Polacy coraz chętniej wykorzystują możliwości jakie daje im Internet. Służy on już nie tylko do wyszukiwania informacji, ale także do robienia zakupów. Dzięki sklepom internetowym i aukcjom mamy możliwość kupowania wielu rzeczy bez wychodzenia z domu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas.

Surfowanie po Sieci nie jest zajęciem szczególnie skomplikowanym. Korzystania z Internetu można się nauczyć samemu, niezależnie od tego, ile ma się lat. Aplikacje internetowe są przyjazne dla użytkownika, ułatwiając poruszanie się po wirtualnym świecie i wykonują automatycznie skomplikowane operacje. Oczywiście nie wszyscy internauci używają Internetu w tym samym celu. Jedni wolą gry online, inni piszą blogi lub przeglądają serwisy muzyczne. Jest też grupa osób, która wykorzystuje Sieć, aby oszukiwać, szkodzić, psuć innym zabawę lub popełniać przestępstwa.

Jeśli znasz internetowe zagrożenia, łatwiej będzie Ci ich uniknąć. Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych rad, jak bezpiecznie poruszać się w Sieci. W razie wszelkich wątpliwości i problemów zawsze pytaj rodziców lub nauczycieli.

Skorzystaj z pożytecznej instrukcji obsługi Internetu.

Pamiętaj!

1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.
6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
11. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
14. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest surfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.
17. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.
18. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program


 

Stop cyberprzemocy 

Cyberprzemoc jest negatywnym zjawiskiem, które może przyjmować formy, m.innymi:

· wysyłania wulgarnych e-maili i smsów,

· publikowania i rozsyłania ośmieszających informacji, zdjęć i filmów,

· podszywania się pod inną osobę,

· obraźliwego komentowania wpisów na blogu.

Czyny te mogą być zakwalifikowane jako przestępstwa z artykułów:

· 190 Kodeksu Karnego (groźba popełnienia przestępstwa),

· 191 kk (zmuszanie do określonego zachowania),

· 202 kk (pornografia),

· 212 kk (zniesławienie),

· 216 kk (zniewaga),

· 267 kk (naruszenie tajemnicy korespondencji),

· 268 kk (niszczenie informacji),

· 268a kk (niszczenie danych informatycznych),

· 269 kk (przestępstwa komputerowe),

· 269a kk (zakłócanie pracy systemu komputerowego)

lub jako wykroczenie z art. 107 Kodeksu Wykroczeń (złośliwe nękanie).

Przestępstwa z art. 212 kk (zniesławienie) i 216 kk (zniewaga) ścigane są z oskarżenia prywatnego – skargę można wnieść za pośrednictwem policji (art. 488 kpk).

Istotne w przeciwdziałaniu zjawisku jest uświadamianie społeczeństwa, iż sprawca nie pozostaje anonimowy – policja ma możliwość ustalenia z jakiego komputera i z jakiego telefonu wysyłane są maile lub smsy.

Ważnym zadaniem dla rodziców i pedagogów jest wyjaśnianie dzieciom i młodym ludziom, iż takie działanie nie jest zabawą, nie jest żartem i może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.

 

Szkoła bezpiecznego internetu - prezentacja dla dzieci

Szkoła bezpiecznego internetu - prezentacja dla rodziców

Jak reagować na cyberprzemoc

Bezpiecznie w sieci


 

W środę 10 lutego 2010 r. w naszej szkole obchodziliśmy święto
"Dzień Bezpiecznego Internetu". Klasy pierwsze wzięły udział w zajęciach, gdzie została przedstawiona prezentacja przez p. Gałezewską-Grysak pt. "Bezpiecznie w sieci". Dzieci zapoznały się z prawidłowymi zasadami jak bezpiecznie korzystać z internetu oraz przedstawiły swoje plakaty.