Data: 2024-06-13

UWAGA!  NIEBEZPIECZNY CHELLENGE! RODZICU BĄDŹ CZUJNY!

 

Policja zwraca się do Rodziców:

 

,,...Powoli zbliżają się wakacje i czas wolny dla dzieci. Drodzy rodzice i opiekunowie - apelujemy o czujność wobec swoich podopiecznych i kontrolę ich aktywności w sieci. Popularne wśród małoletnich wyzwania #challenge mogą doprowadzić nawet do tragedii!

Dzieci i młodzież mają coraz więcej wolnego czasu, który często spędzają przed monitorami komputerów czy telefonów. Drogi rodzicu, czy na pewno wiesz co w sieci ogląda Twoje dziecko?


Internet jest wielkim dobrodziejstwem dzisiejszych czasów ale i zmorą. Ułatwia nam codzienne życie ale też pochłania bez pamięci, bo możemy znaleźć w nim wszystko – edukację, rozrywkę, znajomości czy relacje. Należy jednak pamiętać, że mimo wielu walorów, niesie za sobą również wiele zagrożeń, na które trzeba zwracać uwagę by móc w porę zareagować.

 

Chodzi w szczególności o dzieci i młodzież, które oglądają w sieci masę filmików, nad czym nie zawsze mamy kontrolę. W Internecie można znaleźć krótkie filmiki, w których osoby wykonują określone zadania, wiele z nich ma pozytywny wydźwięk, między innymi udział w nich ma na celu wsparcie szczytnego celu np. zbiórki środków na leczenie chorego dziecka. Jednak niestety można znaleźć coraz więcej challenge'ów, które są niebezpieczne dla życia i zdrowia. Osoby małoletnie, oglądając takie treści, inspirują się, a w konsekwencji biorą udział w tych wyzwaniach, które często rozprzestrzeniają się po sieci lotem błyskawicy i już nie raz były powodem naprawdę poważnych problemów ze zdrowiem u osób, które podejmowały się takich „zabaw”.

 

Co to jest challenge?

CHALLENGE to wyzwanie, które co jakiś czas "wraca" i jest głównie dedykowane dla dzieci i młodzieży. Pojawia się w internecie i wpływa na zachowanie różnych grup małoletnich.

O ile te o pozytywnym wydźwięku są niegroźne tak wzięcie udział w tych niebezpiecznych może doprowadzić do tragedii, utraty zdrowia, a nawet życia. Niestety, młode osoby zafascynowane krótkim filmikiem obejrzanym w Internecie bez zastanowienia naśladują to, co zobaczyły. Chcą w ten sposób zaimponować swoim rówieśnikom. Nie myślą wówczas o konsekwencjach i ewentualnym zagrożeniu. Znane są przypadki, gdzie młody człowiek wziął udział w challenge'u i zjadł jakąś substancję lub wykonał określoną czynność, po czym trafił pod opiekę służb medycznych z zagrożeniem życia.

Cały czas lista wyzwań rośnie i pojawiają się coraz to nowsze pomysły. Ostatnio pojawiły się challenge związane z zażyciem jak największej ilości leków przeciwbólowych i popicie ich napojem energetycznym lub alkoholem. Jak również te dotyczące kradzieży sklepowych, mające na celu udowodnienie swojego sprytu i odwagi lub te zachęcające do 48-godzinnej ucieczki z domu gdzie uczestnik musi upozorować swoje zniknięcie i spowodować jak największe zaangażowanie osób i służb w jego poszukiwania.

Niestety młodzi ludzie często podejmują ryzykowne zachowania, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, które za sobą niosą. Warto pamiętać, że również i oni nie są bezkarni i wiele spraw  z udziałem osób nieletnich trafia do sądu rodzinnego i nieletnich.


Apelujemy i alarmujemy !!

Drogi Rodzicu, żaden program komputerowy nie zastąpi nigdy czujnego oka rodzica, opiekuna, nauczyciela przed niebezpieczeństwem, jakie nieść może za sobą korzystanie z Internetu przez najmłodszych.

Rozmawiajmy z dziećmi o niebezpieczeństwach, które mogą spotkać ich w sieci, aby zapobiegać różnym tragediom i niebezpiecznym sytuacjom. Uświadamiajmy dzieci żeby nie ulegali presji, namowom kolegów czy chwilowej pokusie i nie dopuszczali do takich zachowań..."

 

Warto obejrzeć


Data: 2024-03-05

Data: 2024-02-06

Data: 2023-10-11

 

 

 

 

zagadnienia archiwalne