OGÓLNOPOLSKI  PROJEKT  EDUKACYJNY

„Oto Hałabała, zna go Polska cała”

W roku szkolnym  2021/22  dzieci ze świetlicy szkolnej SP 1 Fajlandia realizują   Ogólnopolski Projekt Edukacyjny pt. „Oto Hałabała, zna go Polska cała”. Projekt ma za zadanie wprowadzić dzieci w świat marzeń i fantazji rozbudzić ich ciekawość otaczającym światem przyrody. Postać Hałabały  doskonale  się do tego nadaje, gdyż mieszka w  lesie  i wszystkie przygody dzieją się w tym otoczeniu podczas czterech pór roku.  Jest więc wiosna, lato, jesień zima. Krasnal towarzyszy dzieciom przez cały rok szkolny. Drugim ważnym celem realizacji programu jest zainteresowanie dzieci literaturą dziecięcą. Książeczka napisana jest rymującym się tekstem zawierającym słownictwo, które obecnie jest rzadko używane  co też sprawia , że dzieci słuchają jej z zaciekawieniem.  Pragnę  również przybliżyć dzieciom postać Lucyny Krzemienieckiej, znakomitej pisarki , która wydaje się w dzisiejszym świecie trochę zapomniana. Poznać też inne jej utwory, dowiedzieć się o historii najstarszego czasopisma dla dzieci, jakim jest „Świerszczyk”, a z którym dawno temu współpracowała autorka bajki o Krasnalu. Projekt polega na realizacji zadań przez grupę bardzo ważna jest maskotka krasnala Hałabały, która towarzyszy dzieciom przez cały rok.

Niech Krasnal stanie się przyjacielem dzieci!!

Realizator projektu: Beata Grodowska

WRZESIEŃ

W miesiącu wrześniu dzieci wykonały dwa zadania  projektowe poznały postać Krasnala Hałabały oraz wiele ciekawostek o autorce Lucynie Krzemienieckiej, która  zapisała się w naszej kulturze jako wybitna polska pisarka, autorka utworów dla dzieci oraz poetka. Dowiedziały się o tym  jak powstała książka. Dzieci wraz z panią Beatą stworzyły wspólnie  Kącik Krasnala Hałabały.  Najmłodsi  wędrują z tytułowym Krasnalem  przez lasy, pola i łąki, spotykają zwierzęta i poznają zależności i złożoność natury.  Hałabała, który ma wiele przygód, w przystępny i ciekawy sposób zachęca dzieci do poznawania tajemniczego  świata roślin i zwierząt. Drugie zadanie, które zostało wykonane to nauczenie się piosenki projektowej o naszym nowym przyjacielu Hałabale. Dzieci  wykonały  również ciekawe prace plastyczne.

 

 

Data: 2021-12-21

 

 

Bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne

 Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia 13 grudnia 2021r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe pt. „Świąteczny skrzat”, na których uczniowie wykonali piękne ozdoby świąteczne. Przygotowane krasnale zostały przekazane do szpitala na Oddział Rehabilitacji Neurologicznej w Zielonej Górze. Do świątecznych skrzatów dołączone zostały kartki bożonarodzeniowe wykonane przez Fajlandczyków. Warsztaty odbyły się w przyjaznej atmosferze, przy dźwiękach świątecznej muzyki. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały słodkie upominki. Magdalena Andrynowska, Paula Barczyszyn

 

Szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Konstytucja najważniejsza w państwie”

 

 W czwartek 16 grudnia 2021r. został rozstrzygnięty szkolny  konkurs plastyczny pt. „Konstytucja najważniejsza w państwie”. Był on skierowany do uczniów z klas 1-3. Na konkurs wpłynęło ok. 56 prac uczniów. Do finału zakwalifikowały się 24 prace. Można je obejrzeć na wystawie w szkole. Podczas wykonywania konkursowego zadania trzeba było się wykazać nie tylko umiejętnościami plastycznym, ale również wiedzą na temat konstytucji RP. Pomoc dzieciom okazali  wychowawcy klas i świetlicy. Rysunki uczniów przedstawiały nie tylko prawa , ale i obowiązki, które na obywateli nakłada konstytucja. Obowiązek dbania o środowisko naturalne znalazł tu naczelne miejsce. Nagrody otrzymało 10 uczniów, zaś słodkie niespodzianki - najaktywniejsze w tym konkursie klasy : 1a i 3b oraz  uczniowie- autorzy prac zbiorowych. Organizatorzy konkursu to :  SP 1 w Zielonej Górze, stowarzyszenie Centrum Metamorfoz i Związek Młodzieży Wiejskiej w ramach dofinansowania z Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych Urzędu Marszałkowskiego.

                                                                               Informację przygotowała Bożena Waszczyk

 

Data: 2021-12-18

 RADOSNE ŚWIĘTOWANIE 

 Grupa dzieci z naszej szkoły podczas zajęć pozalekcyjnych uczestniczyła w spotkaniu świątecznym. Zapoznając się z tradycjami, rodzice, dziadkowie i dzieci przygotowały wiele atrakcji kulinarnych, które szybko znikały z talerzy. Uwieńczeniem naszej Wigilii były śpiewane kolędy i prezenty, które sprawiły dużo radości. 

    Życzymy Pięknych Świąt!!!  

 Regina Śmiejczak z Oazą Dzieci Bożych 

 

Data: 2021-12-17

 

Świąteczne warsztaty plastyczne „Święta tuż, tuż”

Czas  Świąt  Bożego  Narodzenia, to okres  różnych  przygotowań. To kolędowanie i pachnąca świerkiem, kolorowo udekorowana choinka, świąteczne dekorowanie domu i przygotowanie tradycyjnych potraw. Ale też czas na wykonywanie ozdób świątecznych.
W grudniowy dzień dzieci z klasy 2c miały możliwość poczuć magię świąt i wraz z zaproszonymi gośćmi – panią Magdaleną i Panią Kasią wykonali własnoręczne ozdoby świąteczne, torebki na prezenty a także kartki bożonarodzeniowe dla Najbliższych.

Kreatywnej zabawie towarzyszył przygotowany poczęstunek  oraz  miłe rozmowy i przyjazna atmosfera. Dzieci były zachwycone warsztatami, co było widać, gdy opuszczały klasę  z uśmiechami na twarzy. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał wigilijne sianko, przygotowane przez Panią Magdalenę. Bardzo dziękujemy za przygotowanie świątecznych warsztatów.

Uczniowie klasy 2c i wych. M. Lipińska

 

„Świąteczny kiermasz dla Mai”

W dniach od 7 do 10 grudnia 2021 r. w naszej szkole odbył się „Świąteczny kiermasz dla Mai” zorganizowany przez  Szkolne Koło Wolontariatu „Super  Jedynka”. Podczas kiermaszu  można było kupić m.in.  świąteczne dekoracje, choinki, mydełka,  figurki gipsowe, bombki i pudełka wykonane metodą decoupage. Sprzedawane rękodzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem.  Dzięki wielkim sercom naszych uczniów udało się zebrać kwotę w wysokości 925 zł, która  zostanie  przekazana  na leczenie małej  Mai Tomczak.

Urszula Barczyszyn, Lucyna Witkowska, Paula Barczyszyn

Data: 2021-12-16

18 grudnia (w sobotę) uczennica 8b- Wiktoria Wiater będzie brała udział w finałowym odcinku "Szansy na sukces". Zwycięzca wystąpi podczas Festiwalu Opole 2022.
Trzymamy kciuki, by to Wiktoria stała na scenie opolskiej i spełniała swoje marzenia!
Powodzenia!!!

Dnia 6 grudnia 2021  uczniowie klasy 2a i 2b wybrali się na wycieczkę w ramach realizacji projektu MEN – „Poznaj Polskę”.

Pierwszym odwiedzonym miejscem był Skansen – Muzeum Etnograficzne. Oczywiście ze względu na przypadającą datę, nie zabrakło spotkania ze Świętym Mikołajem i biskupem, którzy opowiedzieli swoją historię i zaprosili nas do wspólnego zdjęcia. Po powrocie w budynku muzeum czekał ciepły posiłek. Następnym krokiem wycieczki było zwiedzenie Ogrodu Botanicznego. Przewodniczka oprowadziła nas po placu oraz pokazała zwierzęta jakie znajdują się w Mini Zoo należącym do ogrodu. Na koniec naszej wyprawy Święty Mikołaj dla grzecznych dzieci zostawił upominki i przyrodnicze gadżety. To był udany dzień. 
wych. Agnieszka Ilkowska , Janina Kiersnowska

 

Data: 2021-12-10

Barbórka

4 grudnia obchodziliśmy Dzień Górnika popularnie nazywany Barbórką. W klasach 2c, 3c, 3a ten dzień był bardzo uroczysty. Uczniowie obejrzeli prezentację, podczas której dowiedzieli się, na czym polega ciężka praca górnika. Dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat tradycyjnego stroju górnika, wydobywanych surowców i sposobu ich wykorzystania. Każdy wykonał własną czako, otrzymał kolorowankę i notesik z długopisem. To była bardzo ciekawa lekcja.

Jolanta Sztejna, Małgorzata Lipińska, Małgorzata Antkiewicz

 

 


W oczekiwaniu na przybycie Świętego Mikołaja, uczniowie klasy 1b podczas warsztatów plastycznych wykonali piękne kartki świąteczne, które zostaną wysłane wraz życzeniami do najbliższych. Na powitanie naszego gościa zrobili również podobiznę Mikołaja na patyku. Niestety, w związku z pandemią nie wszedł do naszej klasy, ale Pan Zbyszek dostarczył upominki dla wszystkich dzieci. Radość była ogromna a prezenty wspaniałe. Dziękujemy Świętemu Mikołajowi.

Uczniowie kl. 1b z wychowawczynią Renatą Łado.

 

Data: 2021-12-09

Kolejna edycja Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł za nami. Mamy  czym się pochwalić. W konkursie plastycznym ,,To mnie uszczęśliwia" organizowanym przez Biuro Profilaktyki i Uzależnień MOPS w Zielonej Górze,  pod opieką p.Beaty Grodowskiej i Joanny Hańć  wyróżnienia zdobyli uczniowie :

1.Kacper Kuberacki, kl.1c

2.Maja Gutowska, kl.2c

3.Hanna Gandecka, kl.5a

4.Amelia Gulczyńska, kl.5b

5.Weronika Kozłowska, 5b

 

W ogólnopolskim konkursie plastycznym  ,,Szczęśliwa chwila, szczęśliwa dzień, szczęśliwe życie" laureatami zostali :

1.Antonina Jankowska, kl.2b

2.Krzysztof Gandecki, kl.2b

3.Zuzanna Iglewska, kl.4d

4.Maja Lubońska, kl.5b

5.Julia Michalak, kl.7b

6.Julia Słowińska, kl.7e

7.Kornelia Borkowska, kl.8c

8.Patrycja Dobrucka, kl.8e

Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy.

 


Data: 2021-12-08

Ekologiczne kartki świąteczne

Do końca tygodnia będzie można oglądać w Carrefourze  wystawę kartek świątecznych wykonanych przez uczniów klas 1a i 3c. Dzieci mają dużą świadomość ekologiczną, wiedzą, że to jaka jest i jaka będzie w przyszłości nasza planeta zależy w głównej mierze od nas, dlatego z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wykonały kartki świąteczne z materiałów, które miały w domach. Powstały piękne prace. Zapraszamy do oglądania wystawy.

Jolanta Sztejna, Sylwia Grabowicz

Data: 2021-12-07


 

Drugiego grudnia 2021r. odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej, w tym roku szkolnym, wystawy prac plastycznych uczniów naszej szkoły, pod hasłem „ W zgodzie

z przyrodą”. Wszystkie prace zostały przygotowane pod opieką nauczycieli: Beaty Grodowskiej, Roberta Tomaka i Bożeny Waszczyk. Łącznie można było obejrzeć 64 kompozycje wykonane różnymi technikami. Autorami ich byli uczniowie z klas 1-8.

            W wernisażu uczestniczyli zaproszeni goście pan dyr. Adam Szymczak i pani dyr. Regina Sobków, nauczyciele, uczniowie kół plastycznych, świetlicy szkolnej i zainteresowani plastyką uczniowie. Artystyczny program wydarzenia przygotowały panie: Beata Grodowska oraz Wiesława Łukasiewicz. Nawiązały do ekologicznej tematyki wystawy i realizowanego w szkole ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ph.” Z ekologią na Ty”, którego celem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności z zakresu ochrony przyrody. W końcu   Zielona Góra- to ekologiczne miasto, zlokalizowane w najbardziej zalesionym województwie w Polsce. Zaproszeni uczniowie obejrzeli program artystyczny o tematyce przyrodniczej, zapoznali się ze szkolnym „Kodeksem ekologa”,  odpowiadali na pytania dotyczące ochrony przyrody.

            Na zakończenie spotkania wszyscy goście otrzymali drobne upominki m.in. zwierzątka na piku wykonane z kartonu.

            Zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy oraz do współtworzenia z nami kolejnej ekspozycji. Będzie to też przyrodnicza tematyka tj.- „Z przygód Krasnala Hałabały”. Prace można składać w świetlicy szkolnej do końca grudnia.

                                                                                Informację przygotowała Bożena Waszczyk

Data: 2021-12-06

W dniu 3 grudnia odbył się  w naszej szkole kolejny , już 20  szachowy turniej mikołajowy. W zawodach wzięło udział 22 uczniów ochotników podzielonych na dwie grupy : dla uczniów klas 1-4, oraz dla uczniów klas 4-8. Jak zwykle była to okazja do świetnej zabawy. 
W młodszej grupie (  i w całych zawodach ) triumfował Aleks Lewicki z klasy 3c, przed Wojtkiem Cichoniem ( 3d)  i Mateuszem Piotrowskim (4c).
W grupie starszej  triumfowali reprezentanci szkoły:  Kamil Burczyński ( 7f) przed Michałem Kałą ( 8d) i Piotrem Muszyńskim 8b. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. 

Data: 2021-12-02

Warsztaty świąteczne

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc przed nami czas intensywnych przygotowań.  1 grudnia uczniowie klasy 3c wzięli udział w warsztatach świątecznych w Muzeum Ziemi Lubuskiej, na których wykonali piękne ozdoby choinkowe. Zapoznali się również z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia, dzielili się swoimi doświadczeniami, słuchali kolęd i pastorałek. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały.

uczniowie klasy 3c z wychowawczynią Jolantą Sztejna

Andrzejkowe wróżby znam,

Z wosku dziś powróżę wam,

Spójrz tu konik, a tu kwiatek,

A to duży piękny statek.

Wróżby bardzo są magiczne,                   

Spełnią się marzenia liczne,

W listopadzie ciepło bywa,

Magia czarów dziś ożywa…”

 

W andrzejkowy dzień uczniów klas 1-3 ogarnęła prawdziwa magia. Dzieci sprawdzały za pomocą wróżb, co je czeka w przyszłości. Przebijanie szpilką serc z imionami dziewcząt i chłopców, „kubki przyszłości”, gra w liczby, a także wróżenie z kart, przepowiednie ukryte w babeczkach i ciastkach, to tylko niektóre z całego programu wróżb, które uatrakcyjniły andrzejkowe spotkanie. Wszystko po to, aby „zajrzeć” w przyszłość, oczywiście z przymrużeniem oka. Zorganizowane imprezy andrzejkowe, pełne wrażeń i pozytywnych emocji, były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

                                                                                                                         Wych. klas 1-3

Data: 2021-12-01

W dniu 25 listopada nasza szkolna reprezentacja  wywalczyła mistrzostwo powiatu zielonogórskiego szkół podstawowych w szachach.  W poniedziałek 29 listopada ta sama drużyna zajęła III miejsce w Mistrzostwach Szkół Podstawowych Województwa Lubuskiego w Szachach w kategorii Igrzyska Młodzieży  Szkolnej . Serdecznie gratulujemy. 
W " brązowej " drużynie występowali:
1. Piotr Muszyński 8b
2. Kamil Burczyński 7f
3. Michał Kała 8d
4. Marcin Staruch 8f
5. Maja Gaweł 8d.
Dodatkowo Michał Kała w klasyfikacji indywidualnej zdobył indywidualne wyróżnienie za zajęcie III miejsca spośród graczy grających na trzeciej szachownicy.
Młodsze dzieci , występujące w kategorii Igrzysk Dzieci zdobyłyIII miejsce w mistrzostwach powiatu zielonogórskiego w szachach.  Młodszą drużynę stanowili:
Aleks Lewicki 3c, Wojtek Cichoń 3c, Brian Sokołowski 3b,  Wojtek Jaworski 3c, Marcel Grzegorzewski 4a, Natalia Cichoń 6a. Gratulujemy.

Data: 2021-11-30

WYJAZD DO KÓRNIKA I MUZEUM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W POZNANIU

 

W ramach realizowanego w naszej szkole programu "Szkoła - pamięta" uczniowie klasy 7B, 7D oraz 7F wzięli udział 19 listopada 2021 r. w wycieczce edukacyjnej do Poznania. Głównym celem wyjazdu było poznanie miejsc i wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

 Zwiedzanie rozpoczęło się od Kórnika, gdzie znajduje się zamek Górków i Działyńskich. Zamek w stylu obronnym wzniesiono w czasach średniowiecza, aktualnie po przebudowach nawiązuje do neogotyku angielskiego – stylu XIX- wiecznego. Zamek ten również ma swoją Białą Damę, a była nią Teofila Działyńska. Obok zamku mieszczą się ogrody przebudowywane przez Tytusa Działyńskiego w XIX wieku. Obecnie jest to arboretum, gdzie przykuwają uwagę różnorodne gatunki drzew i krzewów z całego świata. Ogród zajmuje powierzchnię 30 ha.

Zachwyciły nas również widoki nad jeziorem Kórnickim. Spacer tam był prawdziwą przyjemnością.

Kolejnym celem było zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. W Muzeum Powstania poznaliśmy wydarzenia czasów rozbiorów i pierwszej wojny światowej oraz sam przebieg walk powstańczych. Młodzieży dużą radość sprawiła możliwość założenia powstańczego munduru i wzięcia karabinu do ręki. Wycieczkę zakończyliśmy przed poznańskim pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ulicy Wierzbięcice.

Trud oprowadzania i opieki nad uczniami wzięli na siebie nauczyciele naszej szkoły: p. Anna Anders - Markowska, p. Katarzyna Wojtkowiak i p. Małgorzata Mikunda - Żwir.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

16 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek. Uczniowie na znak tolerancji ubrani byli w kolory: zielony, niebieski.

Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie plastycznym, którego hasłem przewodnim było „Wszyscy różni, wszyscy równi”. Szkolny korytarz ozdobił Dekalog Tolerancji, który przypominać miał nam co oznacza Tolerancja, jakimi zasadami kierować się by być tolerancyjnym. 

Mamy nadzieję, że wszystkie działania, które w tym dniu towarzyszyły uczniom pogłębiły ich wiedzę na temat tolerancji, stały się refleksją nad postawami wobec innych osób, otworzyły nasze serca i zachęcił do walki z brakiem tolerancji. Podjęta przez naszą szkołę inicjatywa miała na celu poruszyć w nas strunę wrażliwości i spojrzeć na innych ludzi z wyrozumiałością.    

                                                                                               Duży Samorząd Uczniowski

 

Wiktoria Wiater uczennica klasy 8b swój talent pokazała wiele razy w murach naszej szkoły, ale w ostatnim czasie zagościła na dobre na wielkich scenach.

20 listopada mogliśmy zobaczyć Wiktorię w programie "Szansa na sukces"," nasza uczennica w piękny sposób pokonała konkurencję, wygrywając odcinek tego programu, a co za tym idzie? kolejny etap, którego główną wygraną jest udział w konkursie debiutów w Opolu 2022.

Dla przypomnienia Wiktoria wystąpiła też w The Voice Kids 4, gdzie na przesłuchaniu w ciemno urzekła jurorów swoim pięknym głosem.

Wiktoria jest też wolontariuszką, wzięła udział w akcji charytatywnej dla chorej Poli, przygotowując piękny występ.

 

Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki, by dalsze występy także zakończyły się sukcesem.

Data: 2021-11-26

Promujemy muzyczne talenty w naszej szkole.

Oj, tak są w naszej szkole talenty!

Każdy z nas ma jakieś pasje, zainteresowania, hobby. Każdy z nas ma swój kawałek świata… Talentów jest mnóstwo. O człowieku, który umie coś zrobić lepiej niż inni, mówi się, że jest utalentowany. Warto mieć talent i go rozwijać.

Jesteśmy dumni z tego, że do naszej szkoły uczęszczają uczniowie o wyjątkowych zdolnościach, którzy wciąż rozwijają i doskonalą swoje niezwykłe pasje.

Tym razem chcielibyśmy pochwalić się zdolnościami muzycznymi uczennicy z klasy 6a Gabrysi Dutkiewicz, która od 4lat szlifuje swój talent wokalny u Państwa Sawickich w Studiu Piosenki „Rezonans„ przy MCKiE Domu Harcerza w Zielonej Górze. Bardzo chętnie reprezentuje Rezonans podczas rożnych uroczystości, np. w Filharmonii Zielonogórskiej, w Komendzie Głównej Policji, w Palmiarni Zielonogórskiej, w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatanta. W tym roku po sukcesie na szczeblu regionalnym konkursu, dostała możliwość zaśpiewania w finale Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Wygraj Sukces” w Tarnobrzegu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Data: 2021-11-25

Nasze prawa - ważna sprawa” - pod takim hasłem odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 obchody rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowane przez UNICEF Polska.  Uczniowie obejrzeli film edukacyjny i prezentację „Prawa dzieci”. Dużo radości i emocji dostarczyły dzieciom quizy i teleturnieje na temat znajomości ich praw. Uczniowie wykonali prace plastyczne oraz zaśpiewali piosenkę o prawach dzieci. Zachęcamy do rozwiązania quizu na temat praw dziecka . https://wordwall.net/pl/resource/680600/prawa-dziecka

  Agnieszka Ilkowska i Janina Kiersnowska

Data: 2021-11-23

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zorganizowało VII edycję Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. ,,Drogi do niepodległości’’.  

Uczniowie naszej szkoły otrzymali wyróżnienia:

Aleksander Matysiak, kl. 2a
Jan Matysiak, kl. 2a
Nadia Jasinowska, kl. 2a
Antonina Adler, kl. 2a
Michał Modzelewski, kl. 2b
Nikola Rytelewska, kl. 4d

Zwycięskie i wyróżnione prace można oglądać w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie do końca stycznia 2022r.

Data: 2021-11-22

Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

16 i 17 listopada w naszej szkole odbył się Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Nasza Ojczyzna przeszła wiele ciężkich momentów, przez 123 lata zniknęła z mapy Europy i świata. Dzielni żołnierze wytrwale walczyli o nasza niepodległość. Otuchy w tych trudnych czasach dodawała im m.in. piosenka. Aby upamiętnić naszych żołnierzy i oddać im cześć 16 listopada uczniowie klas I-III, a 17 listopada IV-VIII zaśpiewali utwory o tematyce patriotycznej.  Podczas tej uroczystości swój debiut  miał również zespół wokalny „Wiolinki z Jedynki”, który prowadzi pani Anita Wer. Atmosfera uroczystości była bardzo podniosła. Mamy nadzieję, że Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej wejdzie na stałe do harmonogramu imprez naszej szkoły.

Urszula Barczyszyn, Wiesława Łukasiewicz, Jolanta Sztejna, Anita Wer

 

20 listopada 2021r. w TVP mogliśmy zobaczyć występ uczennicy z naszej szkoły. W programie "Szansa na sukces" Wiktoria Wiater z klasy 8b w piękny sposób pokonała konkurencję , wygrywając odcinek tego programu. W ten oto sposób przeszła do kolejnego etapu, którego główną wygraną jest udział w konkursie debiutów w Opolu 2022.
Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki, by dalsze występy także zakończyły się sukcesem.

Data: 2021-11-20

 

Data: 2021-11-19

Data: 2021-11-19

 

Maja Tomczak zbiórka charytatywna

Maja choruje na poważną i ciężką chorobę SMA. Dziewczynka musi jak najszybciej otrzymać terapię genową. Jeśli znajdziecie kilka groszy, prosimy o przyniesienie ich do szkoły i wrzucenie do puszki, którą przekażemy na leczenie Mai. Puszka znajduje się na biurku Pana portiera, przy głównym wejściu do szkoły. Zbiórka potrwa do 15.12.2021 roku. Zapraszamy do udziału w AKCJI i serdecznie dziękujemy!

Jolanta Garbowska Joanna Górniak Marta Graba

Data: 2021-11-18

8 listopada 2021r. nasza szkoła uczestniczyła w wieczornicy
"Słowem-Obrazem-Muzyką dla Niepodległej". Prowadzący uroczystość – Lila
 i Maciej z 7d, przypomnieli rys historyczny wydarzeń poprzedzających datę
11 listopada 1918roku. Kalendarium przepleciono artystycznymi, wizualnymi
i muzycznymi wrażeniami.

Uczniowie klas 7d i 7e w mistrzowski sposób oddali uroczysty charakter Święta, przedstawiając zebranym polskie teksty patriotyczne. Całości dopełniła muzyka Chopina w tle oraz przepiękne polskie krajobrazy prezentowane podczas apelu. Zebrani Goście uznali Wieczornicę za dobrą lekcję patriotyzmu oraz doskonałe preludium do świętowania 11 listopada.

 

Data: 2021-11-18

Leon, Zuzia i Ola- uczniowie klasy 7e zajęli I miejsce konkursie z wiedzy o książce
 „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Konkurs odbył się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej i. C. Norwida. Konkurencje nie były łatwe, ale nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na temat książki i otrzymali tytuł „Potteromaniaków 2021”. Zwycięzcom gratulujemy!

Data: 2021-11-16

We wrześniu 2021r.nasza szkoła przystąpiła  do Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ph.„Z ekologią na Ty”. W ramach tego przedsięwzięcia realizujemy zaproponowane zadania, których celem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności z zakresu funkcjonowania i ochrony przyrody. Realizację zadań z uczniami rozpoczęliśmy od przygotowania „Kodeksu ekologa”.  Do niego odwołujemy się realizując ekologiczny projekt.

MODUŁ I

Kodeks ekologa – „Jestem  eko”.  Wspólnie z dziećmi stworzyliśmy regulamin  młodego ekologa składa się on  z 8 zasad:

 1. Dbaj o zwierzęta.
 2. Szanuj zieleń
 3. Oszczędzaj wodę
 4. Oszczędzaj energię elektryczną
 5. Nie zanieczyszczaj środowiska
 6. Segreguj odpady
 7. Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych
 8. Aktywnie spędzaj czas na świeżym powietrzu

Każde z dzieci  przypieczętowało kodeks –  samodzielnie wyciętą zieloną rączką.

Kolejnym zadaniem, które wybraliśmy realizując projekt  było stworzenie plakatu wielkoformatowego pod hasłem „Jestem Eko”. Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania: Co to właściwie znaczy być Eko? Nowa moda czy styl życia? Dowiedziały się, że rola ekologii staje się coraz ważniejsza w naszym życiu. Nie ma lepszego sposobu, aby pomóc przyrodzie, jak już od najmłodszych lat uczyć się zachowań  proekologicznych. Dzięki temu w przyszłości każdy z nas może stać się Eko-bohaterem.

MODUŁ II

W październiku realizowałyśmy kolejne zadania projektowe. Przeprowadzony został szkolny konkurs pt. „Eko –wiedza”. Wzięło w nim udział ok. 50 uczniów. Test , który uczniowie napisali zawierał 15 pytań. Był testem wyboru jednej z podanych odpowiedzi. Okazał się średnio- trudny. Bezbłędnie napisało go 5 uczniów. Wszyscy zostali nagrodzeni .

Realizatorkami  Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ph.„Z ekologią na Ty”  są :

Beata Grodowska oraz Bożena Waszczyk.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za uczestnictwo w akcji charytatywnej, która miała na celu zbiórkę rzeczy dla zwierząt z zielonogórskiego schroniska.

Dominika Sieraj

Data: 2021-11-15

 

10 listopada o godzinie 11:11 jak co roku nasza szkoła brała udział w akcji " Szkoła do hymnu"
 

Uczniowie klasy 7e wzięli udział w zabawie inspirowanej GRAMI RPG. W tajniki tej ciekawej burzy mózgów uczniów wprowadzili pasjonaci z Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra. Dziękujemy pracownikom Lubuskiego Laboratorium Książki GREENBOOK za zaproszenie na ciekawe zajęcia.

Wychowawczyni klasy 7e Alicja Katrycz

Uczniów i uczennice klasy 7e odwiedziła pani Kinga Borkowska- osobista stylistka. Podczas warsztatów zarówno dziewczyny, jak i chłopcy poznali zasady stylizacji dopasowane do różnych typów sylwetek oraz rozwijali wiedzę z zakresu analizy kolorystycznej, dzięki której wiedzą jakie kolory wybrać, aby podkreślić swoją urodę. Poniżej fotorelacja z zajęć.

Zajęcia współfinansowane ze środków Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe

Wychowawczyni klasy 7e Alicja Katrycz

Co to jest praca ? Po co chodzimy do pracy? Kto gdzie pracuje? … Na te oraz inne ciekawe pytania odpowiadali uczniowie klasy 3b podczas zajęć z doradztwa zawodowego, które odbyły się 25 października. Po krótkiej pogadance uczniowie otrzymali materiały, a ich zadaniem była praca w grupach i wykonanie plakatu pt. MIASTO ZAWODÓW.

Alicja Katrycz

Dzień Nauczyciela

Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie klas trzecich wcieli się w role poetów. Powstały piękne wiersze, które można przeczytać na parterze naszej szkoły.

Jolanta Sztejna

Sprawny jak strażak

22 października uczniowie klasy 3c uczestniczyli w zajęciach „Sprawny jak strażak”, które odbyły w Straży Pożarnej na ul. Kożuchowskiej. Miały one na celu zmniejszenie negatywnych skutków zdrowotnych  wywołanych nauczaniem zdalnym. Uczniowie oprócz udziału w rywalizacji sportowej mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy. Musieli m.in. na czas ubrać się w strój strażaka, wsiąść do wozu strażackiego, włączyć syrenę, ugasić pożar, wyciągnąć poszkodowanego. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom.

Jolanta Sztejna

SPOTKANIE AUTORSKIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE

28 października 2021 roku klasa 3c uczestniczyła w spotkaniu z autorem książek dla dzieci i młodzieży Grzegorzem Kasdepke. Spotkanie odbyło się w WiMBP w Zielonej Górze. „Bon czy ton. Savoir – vivre dla dzieci”, „Detektyw Pozytywka”, „Kacperiada” „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” – to tylko niektóre tytuły z twórczości autora, które młodzi czytelnicy i ich rodzice mogą kojarzyć. W trakcie spotkania pan Grzegorz  opowiadał o  napisanych przez siebie książkach, pracy pisarza, dniu codziennym, swoim dzieciństwie. Na zakończenie spotkania pojawiło się mnóstwo pytań. Dotyczyły one tematu pisania, młodości, uprawianych sportów, ulubionych filmów i zwierząt. Po spotkaniu można było zakupić książkę i dostać autograf. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu.

uczniowie klasy 3c z wychowawczynią Jolanta Sztejna

 

Data: 2021-11-10

Data: 2021-11-10

Data: 2021-11-10

 

Data: 2021-11-09

Sprzątanie grobów i Alei Pamięci

              28 października 2021 roku Duży Samorząd Uczniowski oraz klasa 7B wraz z wychowawcą zorganizowali akcję sprzątania zaniedbanych, opuszczonych grobów i Alei Pamięci. Grupa uczniów pod opieką pani Katarzyny Wojtkowiak wybrało się na Cmentarz Komunalny w Zielonej Górze. Młodzież z wielką ochotą przystąpiła do pracy. Sprzątali zaniedbane i opuszczone groby. Na końcu uczniowie zapalili na nagrobkach zakupione znicze. Dzięki tej akcji młodzież uczy się niesienia bezinteresownej pomocy na rzecz środowiska lokalnego. Mam nadzieję, że w kolejnych latach równie chętnie uczniowie naszej szkoły będą przyłączać się do podobnych akcji.

Katarzyna Wojtkowiak Małgorzata Mikunda - Żwir

Data: 2021-11-07

Warsztaty Naucz się ratować życie”

27 października w naszej szkole uczniowie klas 2c i 3a uczestniczyli w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy ph.”Naucz się ratować życie”. Zajęcia przeprowadził pan Stanisław Leszczyński oraz pan Arkadiusz Żyłowski – ratownicy medyczni.

Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia np. skaleczenia, utraty przytomności. Nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon.

Duże wrażenie na uczniach zrobił „fantom, na którym uczyły się podstaw reanimacji.

Spotkanie to miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.  Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

Bardzo dziękujemy firmie CENTRUM BHP I PPOŻ. Sela za zorganizowanie tak ciekawych warsztatów.

M. Lipińska, M. Antkiewicz

Data: 2021-10-28

„Szkoła pamięta…”

Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Nasza szkoła włączyła się w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej “Szkoła pamięta” , w ramach której organizowane są  różnorodne działania upamiętniające ważne postaci oraz wydarzenia.

„Uczeń mały i duży , wie co zdrowiu służy” - konkurs plastyczny i wystawa prac.

 

Zespół ds. Bezpieczeństwa i Promocji Zdrowia działający w naszej szkole zorganizował 15 z kolei edycję Szkolnych Dni Promocji Zdrowia. W ramach programu uczniowie z klas II i III zostali zaproszeni do wykonania konkursowych prac plastycznych pt. „Uczeń mały i duży wie, co zdrowiu służy”. Zadaniem zespołów klasowych było wykonanie plakatu promującego działania na rzecz zdrowia. W pracach zostały poruszone zagadnienia związane ze zdrowym odżywianiem, czynnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu , uprawianiem sportów, jak również i te - ważne w czasach pandemii tj. częste mycie rąk, ich dezynfekcja, zachowanie dystansu od innych osób, noszenie maseczek oraz szczepienie się. Komisja w składzie: p. Bożena Waszczyk, Paula Barczyszyn, Małgorzata Sipowicz, Ewa Bielejewska przyznały nagrody dla klasy 3b i 2c. Wyróżnienia otrzymały klasy: 2d, 3a, 3c i 3d. Zapraszamy na wystawę prac do galerii najmłodszych na parterze naszej szkoły. Organizator: E. Bielejewska.

 

Data: 2021-10-27

„Jesienna kartka dla Seniora”

W październiku członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu „Super Jedynka”, Fajlandczycy i uczniowie klasy 3b przygotowali ozdobne kartki z utworami o tematyce jesiennej na wieczór poetycki zorganizowany przez p. Jolantę Szumilas. Spotkanie odbyło się w Rodzinnym Domu Seniora „Cichy Dom” w Iłowej Żagańskiej. Przygotowane prace wzruszyły jego uczestników.

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

Data: 2021-10-12

WYCIECZKA DO MNISZEK

6 października uczniowie klas  2c i 3c wybrali się na wycieczkę autokarową do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Zobaczyli tam najróżniejsze sprzęty dawnego gospodarstwa domowego oraz poznali warsztaty ginących zawodów. Trasa zwiedzania prowadziła przez specjalnie przygotowane stanowiska- od kowala poprzez warsztat bednarsko-stolarski, szewski, garncarski, stanowisko praczki, pszczelarza, warsztat wikliniarski, skład kolonialny. Dzieci mogły także zobaczyć, jak wyglądała nauka w dawnej szkole oraz pobawić się w gry swoich dziadków.  Dużą  atrakcją dla uczestników były zajęcia praktyczne, na których wykonały ryczki, czyli malutkie stołeczki. Na zakończenie było ognisko z kiełbaskami.

Jolanta Sztejna, Małgorzata Lipińska


Data: 2021-10-11

Sesja fotograficzna 18 - 19.10.2021

Data: 2021-10-06

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

 Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania  w naszej szkole  została zorganizowana  akcja czytelnicza przy współpracy biblioteki i świetlicy szkolnej pt. „Wiersze znane i lubiane”. Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

Najmłodsi uczniowie wysłuchali wierszy współczesnych dziecięcych poetów. Aktywnie uczestniczyli w „Loteryjce Cytatowej.

Mamy nadzieję, że dzieci dzięki temu nabrały większej ochoty do samodzielnego poszukiwania i przeżywania tekstów literackich. Być może dzięki temu będą częstymi gośćmi w szkolnej bibliotece.

Koordynator:  Beata Grodowska, Katarzyna Trojanowska

 

„150 lat od pierwszego pociągu”

1 października klasy 3a, 3b i 3c wybrały się do Skansenu Kolei Szprotawskiej na obchody 150 rocznicy doprowadzenia do przedwojennej Zielonej Góry linii kolejowej. Jedną z atrakcji było czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima w czterech językach: po łacinie, rosyjsku, angielsku i niemiecku. Polską wersję recytowali wspólnie wszyscy zgromadzeni na uroczystości goście. Następnie odbyła się długo wyczekiwana przez wszystkich prezentacja zabytkowego parowozu T3 z roku 1909 r.  „Wiesiek”.  Uczniowie mieli  okazję  zobaczyć buchającą z komina  parę oraz wsiąść do tego legendarnego parowozu. Zadawali mnóstwo  pytań dotyczących jego obsługi.  Wszystkie kwestie cierpliwie wyjaśniał emerytowany maszynista . Kolejną atrakcją  cieszącą się dużym zainteresowaniem była możliwość przejechania się drezyną po zabytkowym 35-metrowym rozjeździe podwójnym. Wszystkie te wydarzenia wywarły  wielkie wrażenie na uczniach  i na pewno na długo pozostaną w ich pamięci.

      M. Antkiewicz, U. Barczyszyn, J. Sztejna

 

Data: 2021-10-04

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.

Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Tego dnia uczniów klas IIc i IIIa odwiedzili goście – Pan Dyrektor, Pani Pedagog, Pani Pielęgniarka oraz Pani Bibliotekarka, którzy przeczytali dzieciom fragmenty wybranych ulubionych wierszy. Pan Dyrektor przypomniał najmłodszym wiersz „Na straganie” oraz porozmawiał z uczniami na temat ich ulubionych książek.

To było bardzo ciekawe spotkanie, albowiem głośne czytanie jest dobrą okazją do budowania więzi oraz spędzania wolnego czasu w ciekawym gronie dorosłych.

M. Antkiewicz, M. Lipińska

                          30 września to Dzień Chłopaka.

Uczniowie klas 2a i 2b spędzili ten dzień na wycieczce klasowej w Jeziorach Wysokich. Pobyt na świeżym powietrzu, spacer po lesie i bajeczny krajobraz  z wieży widokowej zauroczył wszystkich. Chłopcy musieli zdać egzamin w rozpoznawaniu liści z różnych drzew. Na koniec wspólnie bawiliśmy się przy ognisku, zajadając upieczone przez siebie kiełbaski. Nie zabrakło też upominków i 100 lat dla naszych „gentelmenów”. To był udany dzień.

                                          Wych. A.Ilkowska i J. Kiersnowska

   

1 października 2021 roku po raz jedenasty obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tego przedsięwzięcia było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. Zarówno starsi, jak i młodsi uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem przystąpili do zmagań. Wszyscy, którzy wykazali się znajomością tabliczki otrzymali odznaczenie „ Ekspert tabliczki mnożenia”.

Koordymatorzy :

I.Kamińska, J. Kiersnowska, A. Ilkowska

 

 

 

 

Rok szkolny 2020/2021