Data: 2022-04-25

KONKURSY PRZEDMIOTOWE

WYNIKI

Data: 2022-04-25

W dniu 22 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym  nr 1 w Zielonej Górze odbył się I  otwarty turniej szchowy o Puchar Dyrektora Liceum  Ogólnokształcącego.  W zawodach startowała grupa 38 graczy  na którą składali się   zielonogórscy uczniowie szkół podstawowych klas siódmych i ósmych oraz   licealiści.W kategorii uczniów szkół podstawowych wyróżnili się nasi reprezetanci:  Michał Kała oraz Kamil Burczyński. Michał zajął II miejsce, zaś Kamil III. Gratulujemy. 

Poziom sportowy imprezy był wyjątkowo wyrównany .

To co cieszy, to fakt, że na turnieju można było spotkać absolwentów naszej szkoły, którzy dalej  kontynuują swoje szachowe pasje 

 

 

Data: 2022-04-22

Wycieczka do Szklarskiej Poręby
20. kwietnia 2022r. uczniowie klasy 4b i 5a pojechali na wycieczke do Szklarskiej Poręby. Grupa odwiedziła Leśna Hutę, Wodospad Szklarki, Muzeum Juna, Chybotka i Lipę Sądową. Na koniec zjedliśmy obiad w Chacie Izerskiej. Wróciliśmy do Zielonej Góry rozśpiewanym autobusem.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji: 

 

Data: 2022-04-21

WIOSENNO-ŚWIĄTECZNE  WARSZTATY PLASTYCZNE

            Przed  Świętami Wielkanocnymi w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne ph.” Wiosenne inspiracje - kolorowo i wesoło”.  Została na nie zaproszona klasa 3d. Tym razem mali Artyści malowali wcześniej przygotowane odlewy gipsowe przedstawiające wiosenne oraz świąteczne symbole, nie zabrakło kwiatów, motylków, biedroneczek czy świątecznych wypieków, które uczestnicy  warsztatów mogli dowolnie udekorować kolorowymi dodatkami. Dzieci miały możliwość uczestnictwa w  atrakcyjnej i kreatywnej formie edukacji artystycznej, która rozbudza nie tylko wyobraźnię ale i pozwala rozwijać zdolności plastyczne. Były to twórcze zajęcia, które na pewno pozostaną na długo w pamięci uczniów. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że najlepsza jest nauka poprzez zabawę i działanie.

                                                           Beata Grodowska, Lucyna Witkowska

 

Data: 2022-04-21

 POMAGAMY  UKRAINIE
    W Niedzielę Palmową 10 kwietnia zostały rozprowadzone własnoręcznie przez dzieci wykonane  palmy w ilości około 300 sztuk. Nie byłoby tak imponującej liczby palm, gdyby nie pomogli Oazie Dzieci Bożych z zajęć pozalekcyjnych inni uczniowie z naszej szkoły. "Motorem napędowym" byli kochani rodzice i dziadkowie, którzy pomogli w tym przedsięwzięciu.
Zebraliśmy łącznie 4300 złotych ( cztery tysiące trzysta złotych). Całość została wpłacona na konto Caritas Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej na pomoc Ukrainie.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.
                                                                                                         Regina Śmiejczak

 

WARSZTATY WIELKANOCNE

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Tuż przed Wielkanocą uczniowie z klas 1b, 3a, 2c oraz 3c pod okiem malarki, Pani Sylwii Gromadzkiej-Staśko, uczestniczyli w warsztatach malarskich. Malowali i ozdabiali zające z drewna. Podczas pracy rozmawiali o tradycjach świątecznych oraz pracy pani Sylwii. Warsztaty były bardzo ciekawe. Zające wyszły wspaniale. Będą ozdobą na świąteczny stół.

R. Łado, M. Antkiewicz, M. Lipińska, J. Sztejna

 

WARSZTATY WIELKANOCNE – KARTKI ŚWIĄTECZNE

Żyjemy w dobie nowoczesnych technologii, ale nawet najfajniejszy sms, mms czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej kartki świątecznej. Najdroższe i najbardziej atrakcyjne kartki to te robione ręcznie, dlatego warto włożyć trochę pracy, aby sprawić radość sobie lub swoim bliskim oraz przypomnieć tradycję wysyłania kartek z okazji świąt.

W dniach  5 - 12 kwietnia w Szkolnej Bibliotece odbyły się warsztaty robienia kartek świątecznych, w których uczestniczyli uczniowie z klas: 1a, 1b, 5a, 7f oraz 8f.

Warsztaty okazały się wspaniałym pomysłem na trening cierpliwości i kreatywności, a efektem były prawdziwie unikatowe dzieła sztuki. Już dziś zapraszam na kolejne, tym razem bożonarodzeniowe warsztaty, ponieważ tradycja wspólnego robienia kartek świątecznych będzie kontynuowana. 

Renata Łado

 

Data: 2022-04-13

Przed Świętami Wielkanocnymi  klasy 2 a i 2 b wybrały się na wycieczkę do Kolesina. Tematem przewodnim tego wyjazdu było poznawanie tradycji wielkanocnych, samodzielne pieczenie chlebka do koszyczka oraz przygotowanie stroika. Oczywiście nie mogło zabraknąć szukania Zajączka, który dla każdego przygotował niespodziankę. Znakomicie połączono świetną zabawę z nauką. Wszystkim uczestnikom wyjazd bardzo podobał się.

Wychowawczynie J. Kiersnowska i A. Ilkowska

Data: 2022-04-12

SUKCESY NASZYCH RECYTATORÓW

5 i 6 kwietnia w sali Zielonogórskiego Ośrodka Kultury odbył się finał miejski Dziecięcego i Młodzieżowego Konkursu Recytatorskiego. Wzięło w nim udział 148 najlepszych recytatorów z zielonogórskich szkół. Uczestnicy konkursu wystąpili w trzech grupach wiekowych. W każdej z nich Rada Artystyczna – Maria Dokowicz i Marta Pohrebny - wyłoniła Laureatów oraz Wyróżnionych.

Miło poinformować, że wśród nagrodzonych i nominowanych do Finału Wojewódzkiego Lubuskich Konfrontacji Artystycznych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

 

Klasy I-III

Laureatka – Hanna Kościucha 1d

Wyróżnieni - Hanna Hirsch 3b, Jakub Potoczny 3d

Uczestnicy – Natalia Kuczyńska 1b, Filip Zuber 1d

Klasy IV – VI

Laureatka konkursu z nominacją do Finału Wojewódzkiego Lubuskich Konfrontacji Artystycznych – Maja Mocek 4d

Wyróżniona – Lena Bożęcka 4d

Klasy IV – VI

Laureatka konkursu z nominacją do Finału Wojewódzkiego Lubuskich Konfrontacji Artystycznych – Maja Mocek 4d

Wyróżniona – Lena Bożęcka 4d

Klasy VII-VIII

Laureat konkursu z nominacją do Finału Wojewódzkiego Lubuskich Konfrontacji Artystycznych – Leon Siatecki 7e

Uczestniczka – Amelia Zając 7e

 

GRATULUJEMY SUKCESÓW I ŻYCZYMY POWODZENIA W FINALE WOJEWÓDZKIM !

Czytaj więcej

https://zok.com.pl/laureaci-dzieciecego-i-mlodziezowego-konkursu-recytatorskiego-final-miejski/

                                                                                                                               Renata Trzaskowska

Muzeum Ziemi Lubuskiej rozpoczęło realizację cyklu spotkań pt. Wędruj z Bachusikiem. 800 lat Zielonej Góry” w ramach miejskiego projektu AKCJA EDUKACJA 2022. Skorzystaliśmy z zaproszenia i uczestniczyliśmy w wycieczce po zielonogórskim deptaku. Na początek wszyscy dostaliśmy czapeczki oraz mapę turystyczną z zaznaczonymi ważniejszymi budynkami na trasie oraz zestawem zadań.  Poznaliśmy tajemnice architektury, zabytkowe miejsca oraz ciekawostki dotyczące naszego miasta. To była wspaniała lekcja historii. Dziękujemy pracownikom Muzeum.   

Uczniowie klasy 1b z wychowawczynią Renatą Łado.

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza uczniów szkół podstawowych w Zielonej Górze do udziału w konkursie fotograficznym „Wedruj z Bachusikiem. 800 lat Zielonej Góry”. Prace konkursowe do 20 kwietnia.

Wyboru najlepszych prac dokonają internauci w drodze głosowania internetowego na stronie mzl.zgora.pl

SZCZEGÓŁY KONKURSU: https://mzl.zgora.pl/2022/03/22/wedruj-z-bachusikiem/

 

 

 

I po co nam te…książki?

Na takie pytanie uczniowie klasy 1b szukali odpowiedzi uczestnicząc w lekcji bibliotecznej  w Bibliotece Pana Kleksa , filii Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. K. Norwida w Zielonej Górze. Dowiedzieli się, że status czytelnika przynosi wiele korzyści, zapoznali się z częścią księgozbioru, po czym własnoręcznie wykonali piękne, "zajączkowe" zakładki do swoich książek.

Wychowawczyni: Renata Łado

 

 

Data: 2022-04-07

Data: 2022-04-05

MIEJSKI FINAŁ  TURNIEJU JEDNEGO WIERSZA

Pod koniec marca w sali Zielonogórskiego Ośrodka Kultury – Hydro(za)gadce - odbył się Finał Turnieju Jednego Wiersza. Zaproszeni na to spotkanie najlepsi młodzi poeci z Zielonej Góry zaprezentowali publiczności swoje teksty. Byli wśród nich uczniowie naszej szkoły: Maja Mocek, Julia Stachowska, Alicja Cieszadlik, Jakub Potoczny i Leon Siatecki. Po wysłuchaniu 42 finalistów, Jury konkursu postanowiło nagrodzić kilku autorów wierszy. Miło nam poinformować, że wśród laureatów tegorocznego turnieju znalazł się Jakub Potoczny. Gratulujemy!

Podczas tego pięknego spotkania został również zaprezentowany i wręczony młodym poetom tomik wierszy “Rzeczy najważniejsze”, w którym zamieszczono utwory poetyckie nagrodzone w poprzednim roku. Tomiki poezji odebrali uczniowie naszej szkoły, laureaci poprzedniej edycji turnieju – Hania Woźniak, Leon Siatecki, Alan Klimek, Jakub Potoczny. To z pewnością piękna pamiątka...

                                                                                                                        Renata Trzaskowska

 

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny- „Z ekologią na TY”

 

 

Data: 2022-03-31  

 

                     Dzień Otwartych Drzwi

 

 

 

 

Zapraszamy na fotorelację z ,,Dnia  Otwartych Drzwi” ph. „Pociąg do wiedzy – podróżuj razem z nami”

więcej...

Data: 2022-03-30

 

Data: 2022-03-18

Data: 2022-03-17

Data: 2022-03-16

 ”Wielki Test o Polsce”

        9 marca, w naszej szkole, odbył się finał szkolnego konkursu wiedzy o Polsce dla uczniów z klas trzecich. W rozgrywce brały udział dwuosobowe zespoły. Konkurs był podzielony na dwa etapy. W pierwszym etapie wszyscy uczniowie z klas trzecich rozwiązywali test eliminacyjny. W etapie drugim wytypowane osoby z poszczególnych klas, które zdobyły w teście największą ilość punktów zmierzyły się w finale.

Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody oraz dyplomy. Opiekunom dziękuję za wspaniałe przygotowanie uczniów, których wiedza okazała się ogromna.

 

1 miejsce – uczniowie z klasy 3c – Wojciech Jaworski i Jakub Fąfara

2 miejsce – uczniowie z klasy 3d – Przemysław Pawliczak i Adam Piwowar

3 miejsce – uczniowie z klasy 3b – Mikołaj Kałużny i Błażej Talaga

4 miejsce – uczniowie z klasy 3a – Gniewko Augustowski i Hubert Kaniuk

Organizator konkursu: Renata Łado

Jak zbudowana jest książka?

 - na takie właśnie pytanie odpowiedź poznali uczniowie klasy 1b którzy w dniu 9 marca wraz ze swoją wychowawczynią Renatą Łado przybyli na lekcję biblioteczną do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej.

    Lekcja biblioteczna rozpoczęła się od obejrzenia przez dzieci prezentacji multimedialnej pt„Jak zbudowana jest książka?” dzięki, której poznały nazwy i układ elementów tworzących książkę, m.in.: co jest częścią główną książki, jakie informacje zawiera strona tytułowa, kim są: grafik, autor, ilustrator i jaką funkcję pełnią w powstawaniu książki. Poszczególne elementy budowy książki zostały pokazane dzieciom na przykładzie książek znajdujących się w bibliotece. 

 

 

Data: 2022-03-10

 

 

Klasa 4 A przygotowała wiosenną wystawę niemieckojęzyczną, wprowadzając szkolną społeczność w radosny nastrój 🐺

🌏 Der Himmel und die Farben / Niebo oraz Kolory dominują na każdej z przepięknych prac💚💨♻️

🌺 ZAPRASZAMY już teraz na Dni Otwarte SP1!!! 🍎

🍀 POZDRAWIAMY 🍀

🎀 Frau Anna Więcek 🎀🍒

Alles Liebe zum Weltfrauentag wuenscht die Klasse 🐾8A

 

Data: 2022-03-05

  • Na zajęciach pozalekcyjnych  polskie dzieci również pamiętają o dzieciach z Ukrainy. Niech te skromne prace pełne miłości do naszych sąsiadów będą malutkim światełkiem na drodze ku nadziei, że będzie jeszcze dobrze. Niech w naszych sercach będzie pokój oddziałujący na cały świat. Jesteśmy z Wami na dobre i złe !!!
  • R. Śmiejczak

Data: 2022-02-21

 

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny- „Z ekologią na TY”

Od września 2021r. nasza szkoła przystąpiła do  Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ph. „Z ekologią na Ty”. Projekt realizują w naszej świetlicy pani Beata Grodowska oraz pani Bożena Waszczyk. W ramach tego przedsięwzięcia realizujemy kolejne zaproponowane zadania, których celem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności z zakresu funkcjonowania i ochrony przyrody.  

MODUŁ II - Przyroda wokół nas

Album- parki narodowe w naszej najbliższej okolicy.

W ramach realizacji drugiego modułu  ogólnopolskiego projektu ph.„Z ekologią na ty” wybraliśmy z niego pkt. 9 , czyli zadanie , które dotyczy wykonania albumu o najbliższym parku narodowym. W naszym w województwie lubuskim takimi najbliższymi parkami narodowymi są : Park Narodowy „Ujście Warty” oraz  Wielkopolski Park Narodowy . Oba były dla nas równie interesujące przyrodniczo. Ciężko było się zdecydować, który z nich wybrać do dokładniejszego poznania i opisu. Toteż postanowiliśmy oba parki narodowe dokładnie poznać i zaprezentować je w jednym albumie. Do poszukiwania informacji o nich włączyło się wielu uczniów świetlicy oraz uczniowie z klas starszych, którzy oczekiwali w niej na swoje lekcje. W ten sposób zebraliśmy wszystkie potrzebne nam materiały o tych  parkach. Po ich uporządkowaniu, zredagowaniu tekstów , wydrukowaliśmy je. Album został uzupełniony zdjęciami chronionej przyrody ożywionej i nieożywionej, a także rysunkami dzieci. To twórcze działanie sprawiło wiele przyjemności dzieciom.

„Las w słoiku”

Dzieci z naszej świetlicy pod opieką p. Beaty wzięły udział w warsztatach przyrodniczych dzielnie pracowały i zrealizowały kolejne zadanie z modułu II  skomponowały piękny las w szkle. Wykorzystały do tego różne materiały oraz leśne skarby  znalezione na dworze m.in. patyki, kora drzewa, liście, gałązki drzew iglastych, mech  z dębu listeczki, orzeszki włoskie –przysmak wiewióreczki, trochę kasztanów, żołędzi, jarzębinki, szyszek worek cały. Głównym celem warsztatów było stworzenie dekoracji, ale także uświadomienie dzieciom jak ogromny wpływ ma przyroda na człowieka i jego zdrowie. Powstały piękne dzieła sztuki  las zawarty w słoiku. Dzieci uczyły się również, że o przyrodę trzeba dbać, by jej przyjacielem zostać!!!!

„Sadzenie drzew”

W ramach realizacji programu ph. „Z ekologią na ty” na terenie SP 1 w Zielonej Górze posadzono drzewa. Były to: świerk, sosna, jodła, cis i jałowiec.  Dzieci ze szkoły chętnie włączyły się do tego zadania,  pomagały w sadzeniu  pani Wiesi – nauczycielce świetlicy. Do prac przy nasadzie włączyli się panowie woźni : p. Darek i p. Tadeusz. Z uczniów podczas tych prac  szczególnie wyróżnili się : Marcel G. z klasy 4a, Jakub W. z klasy 2c i Pola z klasy 2b. Drzewka będą ozdobą szkolnego patio, ogródka  i terenu do zabaw.

Zwierzęta z materiału przyrodniczego- plastyczne zabawy w terenie.

„Mój pomysł” – to jedna z dwudziestu propozycji z podanych do realizacji w ramach ogólnopolskiego projektu „Z ekologią na ty”. Punkt ten pozwala wykazać się inicjatywą przez realizujące moduły projektu grupy, dzieci. My postanowiliśmy - korzystając z przebogatego materiału przyrodniczego- wykonać zwierzęta wg pomysłu uczniów. Patyczki , szyszki, liście kamyczki itp.  posłużyły nam do wykonania prac plastycznych w terenie. Efekty utrwaliliśmy na zdjęciach. Taka aktywność na świeżym powietrzu była nie tylko przyjemna i  eko,  ale również sprzyjająca  zdrowiu.

III MODUŁ- Rady na odpady

Eko-ozdoby

  W ramach realizacji ekologicznego programu dla uczniów – a także na nasze szkolne i miejskie akcje dzieci pod opieką p.Bożeny i p. Beaty wykonały wiele Eko-ozdób. We wszystkich wykorzystaliśmy surowce wtórne. Najczęściej była to tektura z okładek i opakowań kartonowych. W ten sposób powstały prace na piku, klamerce m.in. na wystawę w galerii SP 1  ph. „W zgodzie z przyrodą”. Zamiast wyrzucać, daj rzeczom nowe życie – na święta!

 Powstało mnóstwo pomysłów na ozdoby choinkowe z recyklingu oraz inne eko -ozdoby świąteczne m.in. żółwik z plastikowej butelki po napoju , choinka z plastikowych nakrętek   czy Mikołaj wykonany  z kolorowego papieru.

 

Misie, reniferki, myszki były miłą niespodzianką dla autorów prac plastycznych i zaproszonych gości , zostały wręczone podczas uroczystego otwarcia wystawy prac dzieci.

Część ekologicznych prac przekazano seniorom w ramach akcji „ Razem dla Zielonej Góry- anielscy seniorzy”. Resztki papieru do pakowania prezentów wykorzystano do wykonania świątecznych kartek na konkursy i dla seniorów. Ozdobione papierowe torby i kartonowe pudła po różnych produktach owinięte w kolorowy papier wykorzystano do  dekoracji świątecznego drzewka – pełniły funkcję tzw. prezentów pod szkolną choinką.

Wernisaż pt. „W zgodzie z przyrodą”

W grudniu 2021r. w galerii SP1 „Za drzwiami” odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej, w tym roku szkolnym, wystawy prac plastycznych uczniów naszej szkoły, pod hasłem „ W zgodzie z przyrodą”. Przyroda jest nam potrzebna, tak samo, jak my jej. Musimy się nauczyć szanować ją i doceniać, a przede wszystkim mądrze wspierać. Wszystkie prace zostały przygotowane pod opieką nauczycieli: Beaty Grodowskiej, Roberta Tomaka i Bożeny Waszczyk. Łącznie można było obejrzeć 64 kompozycje wykonane różnymi technikami. Autorami ich byli uczniowie z klas 1-8. W wernisażu uczestniczyli zaproszeni goście pan dyr. Adam Szymczak i pani dyr. Regina Sobków, nauczyciele, uczniowie kół plastycznych, świetlicy szkolnej i zainteresowani plastyką uczniowie. Artystyczny program wydarzenia przygotowała pani Beata Grodowska nad oprawą muzyczną czuwała pani Wiesława Łukasiewicz. Nawiązały do ekologicznej tematyki wystawy i realizowanego w szkole ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ph.” Z ekologią na Ty”, którego celem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności z zakresu ochrony przyrody. W końcu   Zielona Góra- to ekologiczne miasto, zlokalizowane w najbardziej zalesionym województwie w Polsce. Zaproszeni uczniowie obejrzeli program artystyczny o tematyce przyrodniczej, zapoznali się ze szkolnym „Kodeksem ekologa”,  odpowiadali na pytania dotyczące ochrony przyrody. Na zakończenie spotkania wszyscy goście otrzymali drobne upominki m.in. zwierzątka na piku wykonane z kartonu.

Inscenizacja „ List do człowieka”

Pani Beata przygotowała ekologiczną inscenizację ph. „List do człowieka” inscenizacja zaprezentowana została  przez dzieci z naszej świetlicy podczas wernisażu ph. „W zgodzie z przyrodą”. Przedstawienie było ważnym elementem wydarzenia ukazującym „przeżycia” zwierząt w lesie.  Wiewiórka, jeż oraz inne zwierzątka prosiły człowieka o pomoc, by człowiek żył z przyrodą w zgodzie, ponieważ Ziemia to nasz wielki wspólny dom a człowiek często o tym zapomina i niszczy to co powinien cenić i chronić . Dlatego  powinno się podejmować działania na rzecz  jej ochrony i pokazywać jak postępować aby chronić środowisko naturalne.  

 

Realizatorkami  Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ph.„Z ekologią na Ty”  są :

Beata Grodowska oraz Bożena Waszczyk

 

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE,

 JAK CO ROKU W KARNAWALE

             Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale.

Bal karnawałowy uczniów klas I-III to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Zabawa ta dostarcza najmłodszym wiele przeżyć i radości. Tak też było u nas.

W dniu 15 lutego 2022 r. w naszej szkole odbył się „ Serduszkowy bal karnawałowy”.

 Tego dnia  już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek. Wystrój sal wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał  do zabawy.

 Podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za zakup dla dzieci słodkości.

                                                                                            Wychowawczynie  klas 1-3

 

Data: 2022-02-16

Data: 2022-02-15

Międzynarodowy Dzień Pizzy

W środę 9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. W tym dniu uczniowie klas 2c, 3b i 3c zamienili swoje sale we włoskie pizzerie. Na początku zapoznali się z pochodzeniem tej pysznej i popularnej potrawy. Pierwszym skojarzeniem z pizzą są oczywiście Włochy, ale jej początków należy szukać w starożytnej Grecji, gdzie popularne były placki plangutos, czyli cienkie ciasto na które nakładano różne dodatki. Natomiast Włochy mogą poszczycić się tym, że tam pojawiło się pierwszy raz słowo pizza. Następnie każdy zaprojektował swoją wymarzoną pizzę. Na koniec z niecierpliwością czekaliśmy na kuriera, który przywiózł nam prawdziwą pizzę margheritę i nie tylko. Cały dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze.

Urszula Barczyszyn, Małgorzata Lipińska, Jolanta Sztejna

 

Data: 2022-02-14

Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2022

Tradycyjnie jak co roku, w lutym intensyfikujemy nasze działania dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów i usług sieciowych. Aktywność ta związana jest z  obchodzonym w tym roku 8 lutego – Dniem Bezpiecznego Internetu. Z inicjatywy Małego Samorządu  w akcji wzięli udział  wychowawcy i uczniowie klas 1-3. Przeprowadzono wiele działań, np. debaty na temat zalet i wad Internetu, prezentacje multimedialne, tworzenie plakatów, układanie rymowanek o bezpieczeństwie w sieci, przygotowanie książek czy układów tanecznych „ Necio w sieci”. Była to świetna okazja, by zastanowić się, w jaki sposób dbamy o siebie w cyberprzestrzeni. Choć może się to wydawać trudne, wystarczy świadomość najważniejszych zagrożeń i rozsądek, by uniknąć typowych problemów.

                                         Opiek. Małego Samorządu J. Kiersnowska i A. Ilkowska

oraz wychowawczynie klas I-III

 

Data: 2022-02-08

Data: 2022-02-07

                        Klasy 2 a i 2 b rozpoczęły swoją przygodę z międzynarodowym projektem edukacyjnym wspierającym czytelnictwo „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki” - edycja III „Poznajemy zawody”. Uczniowie poznali chmurkę Tosię, sami wykonali własne chmurki oraz pokolorowali swoje lekturniki. Pierwszą omawianą lekturą była książeczka ,,Pilot i ja". Z wielkim entuzjazmem dzieci opowiadały o przygodach bohatera oraz o przedmiotach, które kojarzą im się z przeczytanym tekstem. Następnie uczniowie wykonali zakładki do książek związane tematycznie z omawiana lekturą. Dowiedzieli się jak bardzo ciężka i stresująca jest praca pilota. W czasie wycieczki do Muzeum Wojskowego w Drzonowie wszyscy mieli okazję zobaczyć i dotknąć oryginalne "skrzydła" samolotu, a nawet zasiąść w kabinie pilota. Uczniowie z niecierpliwością czekają na realizację kolejnych modułów.                              

Janina Kiersnowska  i Agnieszka Ilkowska

Data: 2022-02-01

„ZIMOLANDIA 2022”

W czasie ferii zimowych w naszej szkole uczniowie klas I - III brali aktywny udział w półkolonii „Zimolandia 2022”.

Pod opieką pań M. Antkiewicz, R. Łado dzieci uczestniczyły w szerokim wachlarzu zajęć : plastycznych, sportowych, umysłowych, badawczych, muzycznych i integracyjnych.

„Zimolandię”  rozpoczęliśmy od spotkania z eksperymentami. „Kraina Eksperymentów” przygotowała dla nas ciekawe warsztaty – zrobiliśmy kolorowe glutki, kolorowy suchy śnieg oraz obserwowaliśmy tornado w kubeczku. Odbyło się również spotkanie z Panem Policjantem - rozmawialiśmy na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych.

Odwiedziliśmy Centrum Przyrodnicze , gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych ph. „Fascynujący świat owadów” oraz „Magiczna woda”– było fantastycznie!!!

Muzeum Ziemi Lubuskiej przygotowało dla nas warsztaty związane z tradycjami tkackimi naszego regionu pt. „Tradycje tkackie”.

Poznaliśmy historię naszego miasta i regionu w kontekście wielowiekowej tradycji tkackiej – w oparciu o wystawę pt. „Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski”. Specjalnie przygotowana prezentacja, pozwoliła poznać terminy związane z tkactwem oraz zapoznać się z krótką instrukcją i zasadami wykonania kilimka.

Bardzo ciekawe warsztaty rękodzielnicze przygotowała dla nas artystka p. Sylwia Gromacka-Staśko – na lnianych torbach malowaliśmy kwiatowe kompozycje. To był idealny prezent dla Babci.

Aktywnie i wesoło bawiliśmy się podczas zabaw ruchowych w sali gimnastycznej.

Panie przygotowały również dla nas łamigłówki – „kodowanie dla każdego”, łamigłówki i krzyżówki.

więcej...

Data: 2022-01-13 

 

OGÓLNOPOLSKI  PROJEKT  EDUKACYJNY

„Oto Hałabała, zna go Polska cała”

W roku szkolnym  2021/22  dzieci ze świetlicy szkolnej SP 1 Fajlandia realizują   Ogólnopolski Projekt Edukacyjny pt. „Oto Hałabała, zna go Polska cała”. Projekt ma za zadanie wprowadzić dzieci w świat marzeń i fantazji rozbudzić ich ciekawość otaczającym światem przyrody. Postać Hałabały  doskonale  się do tego nadaje, gdyż mieszka w  lesie  i wszystkie przygody dzieją się w tym otoczeniu podczas czterech pór roku.  Jest więc wiosna, lato, jesień zima. Krasnal towarzyszy dzieciom przez cały rok szkolny. Drugim ważnym celem realizacji programu jest zainteresowanie dzieci literaturą dziecięcą. Książeczka napisana jest rymującym się tekstem zawierającym słownictwo, które obecnie jest rzadko używane  co też sprawia , że dzieci słuchają jej z zaciekawieniem.  Pragnę  również przybliżyć dzieciom postać Lucyny Krzemienieckiej, znakomitej pisarki , która wydaje się w dzisiejszym świecie trochę zapomniana. Poznać też inne jej utwory, dowiedzieć się o historii najstarszego czasopisma dla dzieci, jakim jest „Świerszczyk”, a z którym dawno temu współpracowała autorka bajki o Krasnalu. Projekt polega na realizacji zadań przez grupę bardzo ważna jest maskotka krasnala Hałabały, która towarzyszy dzieciom przez cały rok.

Niech Krasnal stanie się przyjacielem dzieci!!

Realizator projektu: Beata Grodowska

WRZESIEŃ

W miesiącu wrześniu dzieci wykonały dwa zadania  projektowe poznały postać Krasnala Hałabały oraz wiele ciekawostek o autorce Lucynie Krzemienieckiej, która  zapisała się w naszej kulturze jako wybitna polska pisarka, autorka utworów dla dzieci oraz poetka. Dowiedziały się o tym  jak powstała książka. Dzieci wraz z panią Beatą stworzyły wspólnie  Kącik Krasnala Hałabały.  Najmłodsi  wędrują z tytułowym Krasnalem  przez lasy, pola i łąki, spotykają zwierzęta i poznają zależności i złożoność natury.  Hałabała, który ma wiele przygód, w przystępny i ciekawy sposób zachęca dzieci do poznawania tajemniczego  świata roślin i zwierząt. Drugie zadanie, które zostało wykonane to nauczenie się piosenki projektowej o naszym nowym przyjacielu Hałabale. Dzieci  wykonały  również ciekawe prace plastyczne.

PAŹDZIERNIK

W październiku dzieci ze świetlicy  Fajlandia  poznały najstarsze czasopismo dla dzieci w Europie „Świerszczyk”. Odbyły się zajęcia edukacyjne pt.”Co wiemy o czasopismach?„Świerszczyk czasopismo znane i lubiane”. Poznajemy jego historię, gdyż ze „Świerszczykiem” dawno temu współpracowała Lucyna Krzemieniecka, twórczyni postaci Hałabały, autorka książki pt. ” Z przygód Krasnala Hałabały”. „Świerszczyk” czytali  rodzice i dziadkowie, a teraz kolejne pokolenie . Dzieci  wraz z p.Beatą wybrały się do biblioteki szkolnej , każde dziecko dostało  egzemplarz „Świerszczyka” by przyjrzeć  się mu  z bliska.

„Bo zwyczaj taki  ptaki mają, że do ciepłych krajów na zimę wyruszają”. Dzieci usłyszały opowiadanie pt. „ O gościach co nie przyszli na ucztę do Hałabały” dowiedziały się dlaczego? Poznały zwyczaje ptaków . Dowiedziały się jakie ptaki pozostają na zimę a jakie odlatują do ciepłych krajów.

 

LISTOPAD

W listopadzie dzieci zebrały informacje na temat tego   co to znaczy: „Wybierać się jak sójka za morze?” Czytaliśmy opowiadania z książeczki „Z przygód krasnala Hałabały” dzieci poznały kolejne przygody krasnalka.  Poznaliśmy również ptaszka sójkę. Poszukiwaliśmy informacji o polskich ptakach w książkach przyrodniczych atlasach i albumach. Oglądaliśmy  różne zdjęcia i ilustracje. Czytaliśmy również  ciekawostki. Dzieci  próbowały rozpoznać również odgłosy ptaków.

Zrealizowaliśmy także zadanie drugie zgłębiliśmy temat przygotowań zwierząt do zimy-  „Jak wiewiórka i jeż , zwierzęta, które lubimy , przygotowują się do zimy.” Odgadywaliśmy  zagadki „O kim mowa?” oraz wskazywaliśmy  odpowiednie zwierzęta na obrazkach. Obejrzeliśmy  teatrzyk pt. „Leśne zwierzęta”.  Poznaliśmy zabawę słowną: ”Prawda- fałsz”. Losowaliśmy pytania dotyczące poznanych zwierząt, a dzieci udzielały odpowiedzi przy użyciu zwrotów: prawda/ fałsz. Wiele uśmiechu sprawiła nam ostatnia zabawa uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie  „Gdybyś mieszkał w lesie, jakim zwierzątkiem chciałbyś być …Dzieci  odgadywały leśne  zagadki.

 

GRUDZIEŃ

Na zajęciach grudniowych dzieci dowiedziały się „Co to znaczy szczęście ?”.  Zaczeliśmy zajęcia  łańcuchem skojarzeń  z pojęciem szczęście.  Wspólnie próbowaliśmy stworzyć definicje szczęścia. Rozmawialiśmy  o tym  „Czy szczęście to dla każdego to samo?”

Przeczytaliśmy kolejne opowiadanie  „ Jak krasnal na wesele do baby Saby szedł i o bukiecie szczęścia. Tym razem poznaliśmy sympatycznego ptaszka jemiołuszkę Dzieci poznały zwyczaje jemiołuszki oraz dowiedziały się, co ptak ma wspólnego z jemiołą. Oglądały symbole szczęścia znane w Polsce oraz innych krajach. Obejrzeliśmy także gałęzie jemioły.

Data: 2022-01-12

 

 

Rok szkolny 2021/2022



    1     2    3