„Moja mała ojczyzna jest ciekawa” 5. ZLOT CHOTKÓW 2011
W dniach 18 - 19 listopada 2011 r. odbył się V Zlot Krajoznawczy "Moja mała ojczyzna jest ciekawa". W Zlocie wzięły udział dzieci z klas 4-6 ze szkół z Ochli, Broniszowa, Niwisk, Wichowa, Chotkowa i Zielonej Góry. Bazą Zlotu była szkoła podstawowa w Chotkowie a jego komandorem nauczycielka Zespołu Szkół Ekonomicznych - Marta Morawska. Kilkuosobowy Zespół Organizacyjny dzielnie wspierali również wolontariusze z ZSEkon. Przy okazji Zlotu na terenie szkoły w Chotkowie została uroczyście otwarta pierwsza z terenowych wystaw pt. "Kolej Szprotawska w służbie mieszkańców” oraz odsłonięto pamiątkową tablicę na terenie dawnej stacji kolejowej Chotków - Wieś.
Podczas dwóch dni Zlotu grupy nie tylko rywalizowały ze sobą podczas gier terenowych i zajęć artystycznych, ale także wykonywały prace na rzecz społeczności lokalnej. W tym roku dzieci pomagały aranżować teren dawnej stacji kolejowej we Wsi Chotków. Każda z grup zbudowała swoją ławeczkę, która stanęła wokół kręgu na ognisko. Jedna grupa- z Ochli – pomagała w mocowaniu tablicy pamiątkowej na Stacji Chotków.
Na uwagę zasługuje wyjątkowa atmosfera, jaką stworzyli pracownicy szkoły w Chotkowie z panią Dyrektor Elżbietą Sipurzyńską-Tomczyszyn na czele. Miło będziemy wspominać też godziny jakie spędził z nami wójt gminy Brzeźnica Jerzy Adamowicz oraz ciasta przygotowane przez chotkowskie gospodynie. Zielonogórską drużynę z SP-1 pod opieką Bożeny Waszczyk reprezentowali uczniowie z klasy IV c i IV e w składzie: Krystian Tomak, Edwin Mackiewicz, Kacper Królik, Kinga Bednarczuk, Julia, Rutkowiak, Olaf Gaziński, Kacper Sidor, Krzysztof Szkuta. Album na wystawę z okazji 100 lecia kolei szprotawskiej przygotowała Barbara Chrześcjańska i Kinga Bednarczuk.
Obecnie trwają przygotowania do wystawy z okazji 100 lecia kolei szprotawskiej. Wystawa będzie miała miejsce w Muzeum Ziemii Lubuskiej w terminie od 07 grudnia 2011 r. do końca lutego 2012 r. Poprzedzą ją mniejsze, 2-3-tygodniowe wystawy w wiejskich szkołach wzdłuż dawnej linii. Organizatorzy z PTKraj zapraszają wszystkich chętnych do tworzenia tej wystawy tj. zarówno osoby, które mają pomysły co do struktury wystawy, jej formy i wyglądu, jaki osoby, które chciały by pożyczyć swoje pamiątki lub zbiory w charakterze eksponatów. Organizatorom zależy na wszelkich zdjęciach, pocztówkach związanych z zielonogórskimi torami, rozjazdami, bocznicami, w ogóle - z zielonogórskimi kolejami oraz kolejarskich pamiątkach, przedmiotach związanych z życiem zielonogórskich kolejarzy z lat 1945 - 2011 r
Serdecznie zapraszamy uczniów i
społeczność SP-1 do tworzenia wystawy o życiu Zielonogórzan w ostatnim Bożena Waszczyk
Dnia 8.11.2011 r. klasa Vc wraz z wychowawcą Karoliną Macudą udała się do siedziby PGNiG w Zielonej Górze na pogadankę dotyczącą powstawania, wydobycia ropy naftowej i gazu. Pani Dorota Mundry oraz towarzysząca jej pani Magdalena Wajda niezwykle ciekawie i barwnie opowiadały o działalności firmy, dla dociekliwych były quizy, wszyscy uczniowie otrzymali gadżety firmowe. Na zakończenie wspólnie z przedstawicielami firmy dzieci podążyły do baru „Pod schodami” na słodki poczęstunek. Wyjście do siedziby PGNiG i lokalu było nagrodą dla klasy Vc, która zwyciężyła w konkursie „Podaruj bibliotece książkę” i przekazała szkolnej bibliotece najwięcej książek spośród wszystkich oddziałów klasowych w naszej szkole. Zwycięzcom gratulujemy, zaś sponsorowi PGNiG z Zielonej Góry jeszcze raz dziękujemy! Nauczyciele bibliotekarze: Justyna Zakrzewska-Woźniak i Agata Pilipczuk
Internetowy Konkurs Niepodległościowy
Po ilu
latach Polska uzyskała niepodległość w 1918 roku?
Komu Rada
Regeneracyjna przekazała władzę 11 listopada 1918 roku?
Kiedy po
raz pierwszy odzyskanie niepodległości w 1918 roku uznano świętem narodowym?
Internetowy Konkurs Niepodległościowy 1.Pierwszym prezydentem odrodzonej Polski został: a) Ignacy Mościcki; b) Stanisław Wojciechowski; c) Józef Piłsudski; d) Gabriel Narutowicz 2. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, świętujemy: a) 1 maja b) 3 maja c) 11 listopada d) 1 sierpnia 3. Powstanie Wielkopolskie wybuchło na skutek zamieszek, które rozpoczęły się po przyjeździe do Poznania: a) Romana Dmowskiego b) Józefa Piłsudskiego c) Ignacego Paderewskiego d) Józefa Hallera 4. Uszereguj w porządku chronologicznym wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. a) powrót Piłsudskiego z więzienia w Magdeburgu – wojna polsko-bolszewicka – wybuch I wojny światowej; b) Bitwa Warszawska – utworzenie Legionów Polskich pod dowództwem Józefa Piłsudskiego – Odzyskanie Niepodległości 11.11.1918. c) uchwalenie Konstytucji Marcowej – wybuch powstania wielkopolskiego-zakończenie I wojny światowej 5. Wybitny polski pianista i działacz niepodległościowy, który już po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcję premiera to: a) Józef Haller b) Ignacy Paderewski c) Wincenty Witos d) Roman Dmowski. 6. W okresie 20-lecia międzywojennego w Polsce zostały uchwalone dwie konstytucje: a) lutowa i kwietniowa; b) marcowa i grudniowa; c) lutowa i grudniowa; d) marcowa i kwietniowa 7. Twórcą polskiego ruchu narodowego na przełomie XIX i XX w. był/a: a) Wincenty Witos b) Jozef Piłsudski c) Roman Dmowski d) Róża Luksemburg 8. Wśród zdań dotyczących II Rzeczpospolitej zaznacz prawidłowe: a) Polska była państwem wielonarodowościowym, b) okres jej trwania przypada na lata 1917 – 1939, c) nie posiadała dostępu do morza d) jej ludność przekraczała 40 milionów mieszkańców 9. Najbardziej liczną, co do wielkości, mniejszością narodową w II Rzeczypospolitej byli: a) Żydzi b) Niemcy c) Ukraińcy d) Białorusini 10. Na paryskiej konferencji pokojowej (od 18 stycznia 1919 roku do 21 stycznia 1920 roku) Polska była reprezentowana osobiście przez: a) Romana Dmowskiego b) Józefa Piłsudskiego 11. Na mocy postanowień paryskiej konferencji pokojowej ( traktatu wersalskiego) Gdańsk został: a) przyłączony do Polski, b) przyłączony do Niemiec c) zostało utworzone „ Wolne Miasto Gdańsk.”
12. „Naczelnikiem Państwa” w latach 1918-1922 był: a) Ignacy Mościcki b) Wincenty Witos c) Józef Piłsudski d) Roman Dmowski Zapoznaj się z fragmentem materiału źródłowego i opowiedz na pytanie: „Obywatele Rzeczypospolitej! Ojczyzna w potrzebie! Wrogowie otaczają nas zewsząd, skupili wszystkie siły, aby zniszczyć wywalczoną krwią i trudem żołnierza polskiego niepodległość naszą. Zastępy najeźdźców ciągnące aż z głębi Azji, usiłują złamać bohaterskie wojska nasze, by runąć na Polskę, stratować nasze niwy, spalić wsie i miasta i na cmentarzysku polskim rozpocząć swoje straszne panowanie. Jak jednolity, niewzruszony mur stanąć musi do oporu. O pierś całego narodu rozbić się ma nawała bolszewizmu. Jedność, zgoda i wytężona praca niech skupi nas wszystkich dla wspólnej sprawy. Żołnierz polski, krwią broczący na froncie, musi mieć to przeświadczenie, że stoi za nim cały naród, w każdej chwili gotowy przyjść mu z pomocą. Chwila taka nadeszła! Wzywamy tedy wszystkich zdolnych do noszenia broni, by dobrowolnie zaciągali się w szeregi armii, stwierdzając, iż za ojczyznę każdy w Polsce, z własnej woli gotów złożyć krew i życie. Wszystko dla zwycięstwa! Do broni! Józef Piłsudski” 13. Do obrony przed jakim nieprzyjacielem wzywa Polaków Józef Piłsudski? a) Niemcami, b) Czechami, c) bolszewikami d) Litwinami. Zapoznaj się z fragmentem materiału źródłowego i opowiedz na pytanie: „ Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa ma być zagwarantowane przez konwencję międzynarodową.” ( 13 punkt programu pokojowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Wilsona). 14. Z jakich terytoriów miała powstać niepodległa Polska? a) z terenów Polski przedrozbiorowej, b) z terenów II i III zaboru c) z terenów zamieszkałych przez ludność polską, d) z terenów zamieszkałych przez ludność polską, ale bez dostępu do morza. 15. Podczas trwania I wojny światowej przywódcą orientacji upatrującej odzyskanie przez Polskę niepodległości przy pomocy carskiej Rosji był: a) Wincenty Witos b) Felicjan Sławój - Składkowski c) Roman Dmowski d) Maciej Rataj konkurshistoryczny@onet.pl
Regulamin Szkolnego Konkursu Historycznego wiedzy o odzyskaniu przez Polskę Niepodległości.
Od 8 listopada rozpoczynamy Historyczny Konkurs Internetowy. Tematem konkursu będzie odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI. Konkurs składa się z dwóch części.
Pierwsza część. Istnieje też możliwość uzyskania nagrody cząstkowej w konkursie. Za zgromadzenie 5 punktów w miesiącu uczestnik konkursu może otrzymać ocenę bardzo dobrą z przedmiotu historia i społeczeństwo.
NA TROPACH PRZYRODY Zadanie 1
W diagramie ukryto nazwy
13 grzybów .Pisane są poziomo, pionowo, na skos Hasło wpisz do prostokątów i uzupełnij zdanie.
Zadanie 2 Listopad to miesiąc w którym spadają liście z drzew. Dlaczego liście spadają jesienią? Skąd ich piękne kolory: żółte, czerwone , brązowe? Co się stało z zielonym barwnikiem, jakie było jego zadanie?
Rozwiązania zadań przesyłajcie do 27 listopada 2011r na adres natropachprzyrody@op.pl Miłej zabawy!
Rok szkolny 2011/2012
Rok szkolny 2010/2011
Rok szkolny 2009/2010
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Rok szkolny 2008/2009
1. 12 września 2008 4. Program "Poczytaj mi przyjacielu" 5. 11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości 6. Turniej z okazji Święta Niepodległości 7. Turniej Mikołajkowy 05.12.2008 8. Jasełka 2008 9. VII edycja konkursu BRD " „Bezpieczny w ruchu drogowym, z przepisami za pan brat. 10 dzień otwartych drzwi 11 Zakończenie roku szkolnego 2008 2009 Rok szkolny 2007/2008
1. Wzór stroju uczniowskiego
obowiązującego w roku szkolnym 2007/2008
Rok szkolny 2006/2007
informacje archiwalne (2004/2005)
1. Jedynkowy Turniej Bezpieczeństwa
18 września 2004r. |