Data: 2022-11-10

Szkoła do hymnu” 2022 

10 listopada o godzinie 11:11 nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji MEN "Szkoła do Hymnu" O wyznaczonej godzinie wszyscy uczniowie z nauczycielami odśpiewali hymn narodowy.

 

W dniu 8 listopada o godz. 16.30 uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły wzięli udział w uroczystej wieczornicy poświęconej 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podniosły nastrój stworzyli recytatorzy z kl. 8e, którzy deklamowali wiersze Cypriana Kamila Norwida, Wisławy Szymborskiej, Ignacego Krasickiego i innych polskich poetów, a także szkolny zespół wokalny z interpretacją znanych pieśni patriotycznych.

W programie pojawiły się również utwory muzyczne: Fryderyka Chopina, Marka Grechuty, Krzysztofa Klenczona oraz fragmenty filmów dokumentalnych.


Program artystyczny przygotowały panie Alicja Kaczmarek i Alicja Kulczyńska we współpracy z panią Renatą Trzaskowską, Joanną Soszyńską i panem Andrzejem Janowiakiem.

 

  

więcej...

 

Data: 2022-11-09

Jak wykonać masaż serca lub położyć osobę poszkodowaną w wypadku w bezpiecznej pozycji? M.in tego uczą specjaliści z  Centrum Symulacji Medycznej w Zielonej Górze.

 

 Spotkanie daje możliwość bliższego poznania z zawodem lekarza czy pielęgniarki, pracy oddziałów szpitalnych, ale także jest szansą zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Jak mówi Agnieszka Żeromska – Michniewicz, dyrektora Centrum Symulacji Medycznej w Zielonej Górze, to ważna wiedza, która może uratować komuś życie. 

Kamila Wiśniewska jest pracownikiem Centrum Symulacji Medycznej. Podczas spotkania z uczniami opowiadała im o urządzeniach i symulatorach, jakie są na wyposażeniu placówki szkoleniowej. 

 –  Takie spotkania są bardzo ważne  – mówi Aneta Gałęzewska – Grysak ze Szkoły Podstawowej numer 1im.Henryka Sienkiewicza w Zielonej Górze.

 

Ósmoklasiści przyznają, że nauka pierwszej pomocy wymaga przełamania strachu i opanowania nowych umiejętności, ale może się tego nauczyć każdy. 

Pierwszej pomocy uczyła ratowniczka z Ukrainy Marina Garipova.  Jak zaznacza strach jest rzeczą naturalną, ale w warto się przełamać.  –  Taką wiedzę warto przekazywać również najmłodszym – dodaje. 

Dziękujemy za zaproszenie

Aneta Gałęzewska-Grysak

 

Nasze Szkolne Koło Wolontariatu ściśle współpracuje z Rodzinnym Domem Seniora „Cichy Dom”. W październiku przygotowaliśmy dla seniorów jesienne dekoracje, które były miłym akcentem podczas organizowanego „Jesiennego balu”. Do akcji włączyli się również uczniowie klas I – III, którzy przekazali swoje jesienne prace konkursowe.

 

Data: 2022-11-03

„Dzień dyni”

28 października uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zajęciach podczas, których poznali bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Klasy zamieniły się w „Dyniową Krainę”.

Uczniowie tego dnia przynieśli do szkoły dynie i w miarę możliwości ubrali się na kolor pomarańczowy. „Święto Dyni” pozwoliło im poznać wielką różnorodność dyń i wzbogaciło wiedzę na ich temat. Dzieci wzięły udział w licznych zabawach z udziałem dyni: dyniowe kręgle, slalom dyniowy. Poza dyniowymi zabawami każdy uczeń  wykonał swoją dynię na pamiątkę naszego wyjątkowego klasowego święta. Nie zabrakło również dyniowych babeczek i ciasteczek.

            Zadowolone miny dzieci były dowodem na to, że była to dla nich świetna zabawa, pełna wzruszeń i refleksji, radości i zadowolenia.

Data: 2022-11-02

Dywan Sensoryczny  dla małych rączek i nóżek

Dzieci ze świetlicy „Fajlandia” zrealizowały kolejne zadanie w ramach  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Dotknij, poczuj, zobacz” zostały zaproszone  do zabawy i wspólnego doświadczania
( poznanie wielozmysłowe: zmysł dotyku, wzroku, słuchu, węchu). Zabawy manipulacyjne (turlanie, przekładanie, wąchanie). Warsztaty odbyły się w Galerii szkolnej „Za drzwiami” i cieszył się dużym zainteresowaniem.

Akcja Pola Nadziei

W dniu 15.09.2022 w naszej szkole ruszyła akcja Pola Nadziei. Jest to akcja, która ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na chorobę innych ludzi, na ich cierpienie i ból. Pola Nadziei są swoistego rodzaju symbolem zjednoczenia z chorymi. Za akcję w naszej szkole odpowiedzialny był Duży Samorząd Uczniowski.

Na czym polegała ta akcja?

Od 15.09.2022 r. do 28.10.2022 na terenie szkoły można było zakupić cebulkę tulipana (cena minimalna 2 zł).

W dniu 28 października w naszej szkole odbył się finał akcji „Pola Nadziei 2022”. Uczniowie wraz z opiekunem Małgorzatą Lipińską samodzielnie posadzili sadzonki tulipanów w wyznaczonym miejscu przed budynkiem szkoły. To właśnie tulipan jest symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Dlatego też jesienią sadzimy cebulki kwiatków i „siejemy” nadzieję, wyciągając pomocną dłoń, życząc wytrwałości w chorobie. Wierzymy, że zima nie będzie sroga, a pięknie kwitnące tulipany przyniosą na wiosnę nadzieję w sercu tym, którzy tego najbardziej potrzebują – cierpiącym z powodu choroby nowotworowej. Akcja skierowana była do całej społeczności szkolnej i każdy mógł wziąć w niej udział. Wszystkie zebrane w ten sposób pieniądze – 970 zł zostały przekazane osobom ciężko chorym i cierpiącym.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, którzy pragnęli ofiarować swoją pomoc podopiecznym z HOSPICJUM im. Lady Ryder of Warsaw ,ul.  Zyty 26, 65-046 Zielona Góra.

 

                                                                                              Duży Samorząd Uczniowski

 

Data: 2022-10-28

„Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”

        O tym, jak ważne jest czytanie i sięganie po lekturę od najmłodszych lat nie trzeba nikogo przekonywać. Nic więc dziwnego, że po usłyszeniu akcji wspólnego czytania na przerwie, postanowiliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Staramy się promować czytelnictwo i miłość do książek poprzez różne akcje, dlatego i tym razem nie zawahaliśmy się. 27 października nasza szkoła przystąpiła do  III MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”.  Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, a jej organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. 

Uczniowie, w czasie przerw międzylekcyjnych, czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki szkolnej. Strefa czytania została zorganizowana na parterze oraz pierwszym piętrze. Przygotowane miękkie pufy dodatkowo zachęcały do czytania.

Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji czytania na przerwie. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas czytających jeszcze więcej. Cieszymy się, że udało nam się być częścią tak wielkiego
i pomysłowego wydarzenia czytelniczego.

Katarzyna Trojanowska, Renata Łado

więcej...

Data: 2022-10-27

Dnia 12 października uczniowie klasy 3a i 3b uczestniczyli w Europejskim Tygodniu Kodowania. Tematem przewodnim był  ,,Zakodowany kwiatek dla mojej Pani’’.  Uczniowie pracowali w małych zespołach zadaniowych.  Tworzyli na matach obrazki.  Wykorzystywali do tego kolorowe kubeczki, kartoniki i zakrętki. Jedna z grup zakodowała obrazek w układzie współrzędnym.

Agnieszka Ilkowska i Janina Kiersnowska

Data: 2022-10-26

 Międzynarodowy Projekt  Edukacyjny „Dotknij, poczuj, zobacz”

Od września 2022r. nasza szkoła przystąpiła do  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ”Dotknij, poczuj, zobacz”. Projekt realizują w naszej świetlicy pani Beata Grodowska oraz pani Bożena Waszczyk. W ramach tego przedsięwzięcia realizujemy kolejne zaproponowane zadania, których celem jest wzbudzenie w dzieciach pasji do tworzenia, eksperymentowania i doświadczania wielozmysłowego,  integracja zespołu, grupy uczniów,  rozwijanie umiejętności pracy w grupie  oraz niwelowanie napięć emocjonalnych.

   Tęcza  Skittles

 Dzieci ze świetlicy „Fajlandia” zmierzyły się z pierwszym projektowym zadaniem i wykonały doświadczenie z wykorzystaniem cukierków Skittles. Powstała piękna barwna tęcza. Do naszego eksperymentu użyliśmy wszystkich zmysłów słuchaliśmy odgłosów jakie cukierki wydają potrząsane w opakowaniu, czytaliśmy ich skład, sprawdzaliśmy ich zapach. Policzyliśmy ile cukierków jest w opakowaniu i podzieliliśmy je na zbiory. Szacowaliśmy jakiego koloru jest więcej, a którego jest mniej. Następnie "malowaliśmy" cukierkowe tęczowe obrazy. Dzieci były zachwycone eksperymentem.

 Wybuchający –„Wulkan”

Jednym z popularniejszych eksperymentów robiących spore wrażenie na uczniach jest wybuchający wulkan. Przygotowanie go, jest niezwykle proste, niezbyt drogie  a  produkty są często dostępne w domu, co sprawia, że można go przygotować spontanicznie. Dzieci na zajęciach wykonały wulkan z szarego papieru, były też szklane wulkany wybuchające różnymi kolorami  lawy. Radość dzieci była ogromna, wszyscy bardzo aktywnie brali udział zajęciach.

Kolorowa masa solna

Zabawy z masami sensorycznymi to świetna zabawa. Masa solna jest doskonała do modelowania.  Można zrobić z niej dekoracje, ozdoby, ramki na zdjęcia, figurki  czy biżuterię artystyczną. Jeśli chcemy przygotować kolorową masę solną, możemy dodać do niej barwniki spożywcze a także olejki zapachowe. Z jadalnych składników można dodać do masy solnej różne produkty znajdujące się w kuchni, np. zioła, pieprz czarny, paprykę słodką albo cynamon, kakao. Ciekawe jest też przygotowanie masy solnej z niemielonymi przyprawami w środku – tekstura takiej masy jest wyczuwalna pod palcami i zawiera dużo ziarenek. Dzieci ćwiczyły swoje palce i dłonie – umiejętności lepienia i formowania, odczuwania zapachów.

Dywan Sensoryczny  dla małych rączek i nóżek

Dzieci zostały zaproszone  do zabawy i wspólnego doświadczania ( poznanie wielozmysłowe: zmysł dotyku, wzroku, słuchu, węchu). Zabawy manipulacyjne (turlanie, przekładanie, wąchanie).

Data: 2022-10-25

Data: 2022-10-24

                                                                                                       

    PL\AN

 

 

„Parasol Pani Jesieni”

 

W październiku uczniowie klas I-III zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym „Parasol Pani Jesieni”. Jego celem było przede wszystkim rozbudzanie wrażliwości estetycznej, rozwijanie inwencji twórczej oraz pomysłowości i wyobraźni. Bardzo ważne było również rozbudzanie ekspresji plastycznej. Uczniowie wykonali wspaniałe parasole, które były ozdobą szkolnego korytarza. Autorzy wyróżnionych prac otrzymali piękne dyplomy oraz drobne upominki, które ufundowała Rada Rodziców.

Bardzo dziękujemy za duże zaangażowanie naszych uczniów w kreatywne działania plastyczne.

M. Lipińska, U. Barczyszyn, M. Antkiewicz, J. Sztejna

Data: 2022-10-19

Data: 2022-10-17

Data: 2022-10-13

Wielki sukces Teatru TU I TAM na "Dziatwie"

7 października zakończył się w Łodzi 43 Ogólnopolski Festiwal Teatru Młodych "Dziatwa 2022". Wzięło w nim udział siedemnaście najlepszych grup teatralnych  z całej Polski, zakwalifikowanych drogą konkursu, a wśród nich Teatr TU I TAM z naszej szkoły z przedstawieniem "Jaś i Małgosia, czyli gliniane serca".

Dla młodych aktorów były to cztery emocjonujące, pełne wrażeń, magiczne dni prezentacji na scenie, warsztatów i spotkań wyzwalających unikatową energię wspólnego doznawania ducha teatru.

W piątek wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na werdykt Jury, w którym zasiedli: Jadwiga Sącińska, Katarzyna Żuk i Michał Malinowski.

 Z ogromną radością informujemy, że Teatr TU I TAM został zwycięzcą festiwalu i przywiózł z Łodzi pierwszą nagrodę. Cieszymy się, że nasz spektakl spotkał się z tak wspaniałym przyjęciem jurorów i publiczności. Wróciliśmy do Zielonej Góry bogatsi o nowe doświadczenia, pełni wrażeń i motywacji do dalszej pracy :)

Aktorzy : Nel Białowąs, Kacper Borowski, Dominik Dembiecki, Alicja Dudlej, Irena Dymaczewska-Winkler, Zuzanna Gandecka, Zuzanna Kaniecka, Jakub Osiński, Leon Siatecki, Julia Słowińska, Aleksandra Śnieżko, Michał Walkowski, Wiktoria Wiater, Amelia Zając

Reżyseria, opracowanie plastyczne i muzyczne spektaklu - Renata Trzaskowska

Data: 2022-10-11

Nietypowy Dzień Chłopca

Dnia 30 września klasy 3a i 3b  uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Archeologicznego w Świdnicy. Uczniowie zwiedzili ekspozycję muzealną oraz prezentację dotyczącą historii pisma.

Pismo jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się , jak porozumiewali się ludzie w prehistorii, jak kształtowało się pismo i czym się różni alfabet od logogramów. Potem samodzielnie wykonali gliniane tabliczki , na których pismem obrazkowym zapisywali zdanie. W czasie warsztatów uczniowie pisali piórem gęsim i rylcem.

Wycieczka bardzo się podobała. Była to ,,żywa lekcja historii’’. Dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń, a to co uczniowie zobaczyli pozostanie w ich pamięci.

Uczniowie z klasy 3a i 3b wraz z wychowawczyniami A. Ilkowską i J. Kiersnowską.

Data: 2022-10-06

Klasy 3 a i 3b rozpoczęły realizację Ogólnopolskiego Projektu, który będzie podróżą od domu rodzinnego poprzez klasę, szkołę, swoją miejscowość, ojczysty kraj, aż do Europy.

Celem projektu jest kształtowanie poczucia własnej tożsamości – fundamentem tworzenia tolerancyjnych postaw, otwartych na różnorodność ludzkich kultur i ich zrozumienie.

Zadania projektowe zostały pogrupowane w pięciu blokach ( modułach).

Pierwszy moduł „ Ja i mój świat” został już przez uczniów zrealizowany. Każdy z uczestników starał się wnikliwie poznać swoje pozytywne cechy, zainteresowania, a chętne osoby mogły zaprezentować je na forum klasy.  Przed nami dalsze moduły, równie interesujące.

                                                                                                     Wych. klas A. Ilkowska i J. Kiersnowska

Data: 2022-10-03

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska. Z tej właśnie okazji uczniowie klas pierwszych oraz klas: 2b i 5b uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych poświęconych głośnemu czytaniu. Uczniowie klas młodszych wysłuchali najpierw fragmentu lektury pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” a następnie uczestniczyli w warsztatach „ożywiania” przyniesionych skarpetek.Uczniowie klasy 5b słuchali fragmentów lektury pt. „Chłopcy z Placu Broni”  oraz odpowiadali na wylosowane pytania. Spotkania w bibliotece były też dobrą okazją do obejrzenia wystawki książek zachęcających do samodzielnego czytania.

Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji głośnego czytania a czytelników zachęcam do częstego odwiedzania naszej  biblioteki szkolnej.

Renata Łado

 

więcej...

Alles Liebe zum Herrentag wuenscht die Klasse 🐾8C🧸

PIERWSZA PRÓBA BICIA REKORDU POLSKI W SZTAFECIE MIGANIA
23 września 2022r. w Letnim Amfiteatrze przed Filharmonią Zielonogórską, nasza szkoła uczestniczyła w pierwszej próbie bicia rekordu Polski w sztafecie migania „Roz -migaj się w Zielonej Górze". Wydarzenie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego oraz było elementem obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Zadaniem każdego uczestnika było po kolei migać indywidualnie 3 gesty „Zielona Góra wita”. Celem bicia rekordu było m.in. popularyzacja języka migowego i kultury osób Głuchych, propagowanie postawy szacunku i akceptacji wobec osób Głuchych oraz edukacja lokalnej społeczności przez upowszechnianie wiedzy na temat ich komunikowania się. Ustanowiliśmy REKORD POLSKI w miganiu!!! Zamigały aż 1504 osoby. W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w to wydarzenie. Swoim uczestnictwem wpisaliśmy się w historię naszego miasta – Zielonej Góry.

Magdalena Andrynowska

OGÓLNOPOLSKA AKCJA KOCHAM SŁYSZEĆ

 Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego 22 września Fajlandczycy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji #KOCHAMSŁYSZEĆ. Na zajęciach uczniowie nauczyli się podstaw języka migowego, omówili trudności z jakimi mogą spotykać się osoby z niepełnosprawnością słuchową, dowiedzieli się czy nie działające ucho można zastąpić oraz zaprojektowali aparaty słuchowe i procesory dźwięku według własnego pomysłu. Celem zajęć było poznanie funkcjonowania i znaczenia zmysłu słuchu oraz uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób z uszkodzonym słuchem.


Magdalena Andrynowska, Paula Barczyszy

pobierz informację..

Data: 2022-09-30

Spotkanie absolwentów szkoły
       Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Dzień Absolwenta. Stał się on okazją do wymiany doświadczeń z nowych szkół, spotkania z byłymi klasami i nauczycielami. Od rozstania z murami szkoły minęło niewiele czasu, ale Absolwenci powrócili w licznym gronie z uśmiechem na twarzy. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy w przyszłym roku.

 

Data: 2022-09-29

„Dzień Jabłka”

28 września uczniowie klasy 1a i 1b świętowali DZIEŃ JABŁKA. W tym dniu dzieci przyszły do szkoły ubrane w kolorach jabłek. Świętowanie rozpoczęli od bliższego poznania jabłka, wysłuchali wielu ciekawostek na temat właściwości zdrowotnych tego smacznego owocu. Była to też okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób. Uczniowie z apetytem degustowali jabłka pod wieloma postaciami. Na stołach królowały pyszne soki, szarlotki, suszone jabłka, rogaliki, ciastka z jabłkami oraz desery przygotowane przez rodziców. Było smacznie, zdrowo i bardzo wesoło.

Pamiętając o angielskim przysłowiu „An apple a day keeps the doctor awal”, jedzmy jabłka na zdrowie!

M. Antkiewicz, U. Barczyszyn

 

Rok szkolny 2022/2023
      1  2  3  4  5
  6 7