„Jesień wierszem, piosenką i przysłowiem malowana”


      
2 grudnia 2016 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaprosili swoich kolegów z klasy Ia oraz uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla Dzieci z zaburzeniami ze spektrum Autyzmu "Dalej Razem" na występ pt. „Jesień wierszem, piosenką i przysłowiem malowana”.  Obok wierszy i piosenek mali artyści przygotowali inscenizację „Rzepki” Juliana Tuwima. Inscenizacja tego utworu pozostawiła niezapomniane wrażenia. Wszyscy świetnie się bawili! Ten występ na pewno, długo pozostanie
w pamięci naszych artystów oraz zaproszonych przyjaciół.

Urszula Barczyszyn

 

________________________________

 

 

        Jak co roku, 6 grudnia, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Niecierpliwe oczekiwanie na przybycie niecodziennego gościa zostało nagrodzone. Pomocnik Świętego Mikołaja przyniósł nam od Niego list oraz zaproszenie do parku trampolin „Skokoloco”. List świadczył o tym, że zasłużyliśmy na prezent. Ucieszyliśmy się bardzo. W parku trampolin było wspaniale. Zajęcia na pod kierunkiem instruktorów okazały się świetną zabawą. Chętnie wrócimy tam jeszcze raz. Dziękujemy Świętemu Mikołajowi za taki prezent i mamy nadzieję, że za rok znowu nas odwiedzi.

Uczniowie kl. 2f z wychowawczynią Renatą Łado.

 

 

________________________________

                        „Idzie drogą Pani Jesień”

                   Uczennica klasy 2 f Klara Budych zdobyła 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym „ Idzie drogą Pani Jesień”. Nagrody przesłane zostały aż Gdyni. Gratulujemy!

wychowawczyni Renata Łado

 

 

________________________________

                 Rozruszaj swój umysł!       

                                   Uczniowie koła matematycznego przygotowali świąteczne zadania matematyczne dla swoich kolegów i koleżanek z klas 1 – 3.

 • Zadanie 1. Policz, ile pieniędzy uczniowie przeznaczyli na wydatki związane ze świętami.

·         Zadanie 2. Rozwiąż krzyżówkę przygotowaną przez Weronikę Fąfarę oraz Tomka Truto z klasy 3 c.

 • Zadanie 3. Rozwiąż krzyżówkę przygotowaną wspólnie podczas zajęć koła.

 

 Na rozwiązanie wszystkich zadań (krzyżówek w całości) czekamy do 19 grudnia (sala nr 5). Mamy przygotowane niespodzianki dla pierwszych pięciu osób. Powodzenia!

Opiekun koła matematycznego Renata Łado.

 

________________________________

 

      1 grudnia 2016 r najmłodsi uczniowie naszej szkoły  obejrzeli inscenizację „Bajki” H. Sienkiewicza w wykonaniu nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej : A. Ilkowskiej,
J. Kiersnowskiej, A. Świątczak, U. Barczyszyn  i K. Gwizdek. Małym widzom występ  bardzo podobał się  i zgodne stwierdzili, że najważniejsze w  życiu jest dobro.

 

________________________________

 

            W tym roku po raz kolejny uczniowie „Jedynki” uczestniczyli w Zlocie pod hasłem: Moja Mała Ojczyzna jest ciekawa. Tym razem wszystkie drużyny spotkały się w Otyniu, gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji.  W piątkowe popołudnie organizatorzy zaprosili dzieci na ognisko, na którym wszyscy świetnie się bawili. Zadaniem każdej

z drużyn było zanucenie piosenki i skuteczne zaproszenie pozostałych uczestników do wspólnego śpiewania. Było pieczenie kiełbasek, tańce, pląsy i wspólna zabawa. Śmiechu było co niemiara! Wszyscy świetnie się bawili. Drugiego dnia- tuż o świcie- dzieci uczestniczyły w grze terenowej w lesie. Na drużyny czekały zadania: strzelanie do celu, udzielanie pierwszej pomocy, szukanie miny. Po wyprawie do lasu wszyscy udali się

w wymarsz na most kolejowy w Stanach. Przeprawa nie była łatwa, ale uczestnicy poradzili sobie doskonale. Wieczorem, drużyny wraz z przewodnikami, udały się na spacer po Otyniu, tam można było zrobić zdjęcia. Spośród wielu zdjęć organizatorzy wybiorą najlepsze, a zwycięzcy zostaną nagrodzeniJ. Podczas zlotu drużyną SP1 opiekowały się panie: Bożena Waszczyk, Jolanta Szumilas, Alicja Katrycz.

 

Redakcja  Alicja Katrycz

 

 

 

________________________________

 

 

            23 listopada 2016  w Galerii SP- 1 „Za Drzwiami” miała miejsce  kolejna wystawa  w ramach Roku Sienkiewicza i pierwsza - inaugurująca cykl wystaw i aktywności kulturalnej naszych podopiecznych w roku szkolnym 2016/2017. Tym razem ilustracje do utworów Henryka Sienkiewicza przygotowali uczniowie klas 4-6. Na wystawie można obejrzeć nagrodzone i wyróżnione prace oraz te, które są wykonane przez dzieci ze świetlicy szkolnej.
       
Na uroczystym otwarciu ekspozycji gościliśmy Pana dyr. SP- 1 Adama Szymczaka, Pana Mirosława Musiała- reprezentującego ZOK w Zielonej Górze, Panią Joannę Hanć artystę -plastyka , rodziców , nauczycieli i uczniów.
          „Bajkę” H. Sienkiewicza zaprezentowała nam Pani Sylwia Grabowicz- nauczycielka SP 1. Uczniowie wysłuchali jej z wielkim zainteresowaniem. Przesłanie autora utworu o dobroci -  wzruszyło wszystkich. Galerię wzbogaciły ponadto złote myśli , sentencje -  patrona Szkoły oraz mozaiki - w wykonane pod opieką Pani Joanny Hanć- artysty plastyka i Pana Roberta Tomaka- nauczyciela plastyki  SP-1. Wystawa będzie czynna do 6 grudnia 2016 r.

Informację przygotowała Bożena Waszczyk

 

 

________________________________

W ramach akcji propagującej bezpieczne spędzanie przerwy Mały Samorząd zaproponował uczniom napisanie wiersza lub rymowanki na ten temat. Przygotowane prace uczniowie umieścili na drzwiach swojej sali. Wszyscy uczestnicy wykazali się wyjątkowymi zdolnościami pisarskimi. Oto niektóre dzieła  małych poetów J.

 

________________________________

Impreza biblioteczna, towarzysząca wystawie misiów  i książek zorganizowana w bibliotece szkolnej z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia

Klasa 1a z wych. Jolantą Sztejną oraz  grupa przedszkolaków z wych. Małgorzatą Lipińską uczestniczyła w zajęciach dotyczących Światowego Dnia Pluszowego Misia zorganizowanych w bibliotece szkolnej SP1. Dzieciom przedstawiono historię powstania pluszowego misia, były zagadki, wierszyki i „misiowe” puzzle oraz zajęcia plastyczne. Przypomniano postacie misiów zarówno literackie jak i filmowe, m.in. Koralgol, Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Baloo z Księgi Dżungli, Bystry Bill, Miś Yogi i Miś Boo Boo, Gumisie, Miś Paddington, Domisie. Uczniowie mogli również obejrzeć wystawę pluszowych misiów i książek o misiach zorganizowaną w bibliotece szkolnej.

Nauczyciel bibliotekarz

Justyna Zakrzewska-Woźniak

 

________________________________

 

Magia Świąt Bożego Narodzenia”

warsztaty edukacyjno – plastyczne

 

              Święta już blisko i coraz bardziej wokół wyczuwa się świąteczną atmosferę. Sklepy kuszą nas bajecznie smacznymi piernikami oraz pięknie świecącymi ozdobami choinkowymi. Muzeum Ziemi Lubuskiej również uległo temu nastrojowi i zorganizowało warsztaty edukacyjno – plastyczne „Magia Świąt Bożego Narodzenia”, na których uczniowie klasy 2f poczuli zbliżające się święta. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poznały historie i zwyczaje związane ze świętami. Dowiedzieli się kim był święty Mikołaj, skąd wzięła się tradycja wysyłania kartek świątecznych, kto wynalazł bombkę i dlaczego ubieramy choinkę. Podczas warsztatów plastycznych uczniowie wykonywali ozdoby świąteczne (bombki, choinki, stroiki). Zabawy i radości podczas pracy było sporo, a na dodatek mogliśmy częstować się soczkiem, ciastkami i cukierkami – oczywiście tymi już bardzo  świątecznymi. Ozdoby wykonane przez dzieci będą piękną dekoracją ich domów podczas świąt. To były bardzo ciekawe lekcje, które na długo zostaną w pamięci. Do Muzeum jeszcze wrócimy na inne zajęcia.

Uczniowie klasy 2f z wychowawczynią Renatą Łado.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

________________________________

 

 

 

________________________________

 

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

 

     24 listopada to dzień, kiedy świętujemy Europejski Dzień Języków. Języki obce, choć bardzo popularne nadal sprawiają uczniom

wiele problemów.  Efektywna nauka jest zajęciem bardzo czasochłonnym a braki w słownictwie powodują nawarstwianie się kolejnych trudności.

Ażeby wyjść naprzeciw potrzebom dzieci w naszej "Jedynce" odbyła się"żywa" lekcja języka niemieckiego  oraz języka angielskiego.

 Wszystkim uczestnikom zabawy, szczególnie uczennicom z klasy 2 F, które uczęszczają na zajęcia klubu języka niemieckiego "BERLINER 

TEDDYBAER" dziękuję za aktywny udział w warsztatach.                                                             

                                                                            Anna Więcek.

 

________________________________

 ________________________________

 

________________________________

 

  „DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI”                        

W poniedziałek 21 listopada każdy z nas pamiętał, by uśmiechać się do innych, by być życzliwym i  uprzejmym. Przypominały o tym żółte uśmiechnięte buźki, które każdy w tym dniu otrzymał.

Przesłanie akcji, w którą włączyli się uczniowie całej szkoły  jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

________________________________

EM, PIOSENKĄ, PRZYSŁOWIEM MALOWANA”             

23 listopada 2016r. najmłodsi uczniowie szkoły przygotowały dla Rodziców jesienne przedstawienie. Obok wierszy i piosenek dzieci przygotowały scenkę pt. „Rzepka”, gdzie narratorem była Mama Hani oraz przysłowia o jesieni. Cały montaż słowno-muzyczny prowadziła Zosia. W oczach Rodziców i Pań wypadliśmy wspaniale.  Brawo!!!

Na zakończenie spotkania Rodzice otrzymali „album jesiennych prac” wykonany przez każdego ucznia.

                                                                                                                          p. Małgosia i p. Ula

 

________________________________


Radio Zielona Góra o nas!

                      Inspiracje w edukacji. Zielonogórska SP 1 ponownie w programie Erasmus+

________________________________

 

UWAGA!!!

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka.

Wybraliśmy jedną rodzinę w potrzebie, by pomóc jej i sprawić choć trochę radości przed   zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.

Dlatego potrzebujemy OTWARTYCH SERC i POMOCY!

Dary serca można składać w gabinecie

pani terapeuty II p. do 05.12 (poniedziałek).

 

lista potrzeb rodziny

 

Będzie również można wrzucać datki do specjalnej puszki.

Sprawmy, aby Boże Narodzenie w wybranej przez nas rodzinie

było naprawdę radosne!

Liczymy na Was J!

 

 

________________________________

 

XV SZACHOWY TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

 

W dniu 6.12.2016r. o godz. 15.30 w stołówce  szkolnej odbędzie się turniej szachowy dla uczniów SP-1 Zielona Góra.

Zapisy przyjmuje p. Lucyna Witkowska do dnia 5 grudnia. Ilość miejsc ograniczona (do 30).  Wybrane zostaną dzieci grzeczne  i najbardziej zaangażowane w poznawaniu królewskiej gry.

Turniej przeprowadzony będzie systemem szwajcarskim, 7 rund, 10 minut dla każdego na partię (łącznie 20 minut może trwać cała partia).

 

 

 

________________________________

W ramach obchodów Roku Sienkiewiczowskiego oraz dla uczczenia  naszego patrona , we wtorek 22 listopada odbyło się w naszej szkole Czytanie Dzieł Sienkiewicza. Zaproszeni Goście-p. Tomasz Sroczyński i p. Paweł Wysocki, na co dzień urzędnicy Rady Miasta, zaprezentowali młodszym uczniom „Bajkę” a starszym fragment „Quo vadis”.

Aby przybliżyć dzieciom koloryt czasów, w których tworzył Sienkiewicz, całości przygrywała muzyka z epoki, a całe spotkanie językiem staropolskim prowadziły nasze uczennice-Julka i Martynka z 6e, przebrane w piękne barokowe suknie.  Na zakończenie uświadomiono dzieciom, jak zmieniał się świat, w czasie gdy żył Henryk Sienkiewicz, bowiem na te lata przypadało wiele ciekawych wydarzeń,m.in.: zarejestrowano najstarsze nagranie ludzkiego głosu, urodził się Albert Einstein, Charli Chaplin, Agata Christie, wybuchła I wojna światowa, zatonął Titanic, uszyto pierwsze Levisy oraz wynaleziono coca-colę…

Po spotkaniu uczniowie kontynuowali omawianie dzieł patrona na lekcjach języka polskiego, natomiast Julka i Martynka udały się jeszcze do zaprzyjaźnionego Przedszkola nr8, gdzie zaprezentowały przedszkolakom Sienkiewiczowską bajkę o wróżkach.

Przygotowali: Beata Rusińska, Małgorzata LipińskaPaulinia Olichwer, Joanna Soszyńska, Andrzej Janowiak

 

________________________________

 

Dziecięce filozofowanie z lego-logos

 

Dzieci z klas I-III, biorące udział  w lekcjach etyki świętowały 

Dzień Filozofii. Uczniowie zapoznali się z pojęciem filozofii, a także poznały ich wybitnych przedstawicieli. Największym zaskoczeniem okazał się Kubuś Puchatek, który również obok prawdziwych postaci zaliczony jest do tej grupy. Dzieci swoją wyobraźnię rozbudzały poprzez interpretację wybranych fragmentów filozoficznych. Twórcze myślenie połączone było z zajęciami manualnymi. Uczniowie budowali z klocków Lego własne interpretacje wybranych fragmentów filozoficznych. W ten sposób rozbudzały swoje dziecięce dociekania filozoficzne , które tak bardzo są potrzebne w życiu.

Zachęcamy wszystkich do takiej zabawy.

                                       Uczniowie  razem z p .A.Świątczak

 

 

________________________________

 

_________________________________

 

„Śniadanie Daje Moc”

          Uczniowie klasy 2f przygotowali pyszne śniadanie połączone z degustacją przetworów zamkniętych w słoikach przyrządzonych na zimę przez rodziców i dziadków. Były tam różne owoce w postaci powideł, dżemów, kompotów, soków oraz przeciery i sałatki warzywne. Nie zabrakło też świeżych warzyw i owoców. Każda grupa przygotowała talerz pyszności, który ustawiała na wspólnym stole. Następnie wszyscy razem, życząc smacznego, degustowali pięknie przygotowane  produkty. Takie śniadanie smakuje wybornie i naprawdę daje moc!

Uczniowie klasy 2f z wychowawczynią Renatą Łado.

 

Pamiętajcie o 12 zasadach zdrowego odżywiania -

- według Instytutu Matki i Dziecka

 

 1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
 2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
 3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
 4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
 5. Jedz o stałych porach i nie śpiesz się.
 6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
 7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
 8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
 9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
 10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
 11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
 12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

 

 

 

 

 ________________________________________________________________________________________

Rok szkolny 2016/2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

1