Uczniowie klasy 4d - 9 lutego 2018 roku brali udział w warsztatach organizowanych przez Małego Inżyniera.
Uczniowie mieli możliwość sprawdzić czy istnieje  lód, który się nie topi J  
Dla większości z nas odpowiedź jest oczywista – oczywiście, że nie. A jednak … to możliwe!
Zamrożony dwutlenek węgla posiada wiele niezwykłych właściwości. Kolorowe dymiące substancje, śniegowe bańki mydlane, przedziwna mgła oraz smocze drinki dla wszystkich! Wiele atrakcji, które każdego wprawią w zachwyt!


 

 

_________________________________

 

KONKURSY PRZEDMIOTOWE - WYNIKI 

 

 

 

 

_________________________________

 

_________________________________

_________________________________

Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Przedstawiciele Małego Samorządu przypomnieli uczniom klas I –III zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych oraz rozdali ulotki z ważnymi poradami i wskazówkami.

Opiekunowie Małego Samorządu  J. Kiersnowska i  B. Rzeszuto

_________________________________

7 luty 2018 roku – ten dzień był pełen wrażeń i atrakcji dla klasy 4d.
Uczniowie mieli możliwość poszaleć, poskakać i pobawić się w Parku Trampolin – Skokoloco. Zabawa trwała godzinę … zdecydowanie za krótko dla uczniów – po wyjściu w dalszym ciągu rozpierała ich energia
J

Wychowawca klasy: Patrycja Kośmider

_________________________________

Program edukacyjny Tesco Polska „Od uprawy do potrawy” 

 7.02.2018r. uczniowie klasy 6d wzięli udział w ekspedycji naukowej do Tesco gdzie w ramach programu edukacyjnego „Od uprawy do potrawy” pogłębiali wiedzę na temat wartości odżywczych różnorodnych produktów i wykorzystaniu ich w codziennym jadłospisie. Poznaliśmy owoce, warzywa, zioła, bakalie, które trafiają do nas z różnych zakątków świata. Uczyliśmy się czytać etykiety oraz zdobyliśmy wiedzę o przechowywaniu produktów. Dowiedzieliśmy się jak ważną rolę odgrywa woda w nawodnieniu organizmu i ile powinniśmy jej pić każdego dnia. Wycieczkę uatrakcyjniały zagadki o produktach i degustacje.  Podsumowaniem ekspedycji było wspólne ułożenie piramidy żywieniowej i zdrowy poczęstunek.

 

_________________________________

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

    Jak co roku w naszej szkole, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tego tytułu w klasach 4-7 uczniowie tworzyli prezentacje w Power Poincie na temat bezpieczeństwa w sieci oraz  projektowali plakaty, w klasach 1-3 zostały przeprowadzone liczne pogadanki na temat - 10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Każdy uczeń mógł zobaczyć gazetkę umieszczoną na II piętrze przygotowaną przez klasy 7-me.

Aneta Gałęzewska-Grysak
Andrzej
Janowiak

_________________________________

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

W czerwcu 2003 roku  w Mediolanie, Unia Europejska przyjęła Europejski Kodeks Walki z Chorobami Nowotworowymi. Główne założenia dotyczące już nastolatków mogli poznać uczniowie klasy 6 i 7 dzięki lekcjom prowadzonym przez panie  z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Lekcje były urozmaicone łamigłówkami, quizami i filmami , a poruszone problemy dotyczyły pierwszych 7 punktów kodeksu. Na zakończenie lekcji każdy za pomocą alkogogli mógł się przekonać jak zaburzone jest postrzeganie otoczenia przez człowieka, który jest pod wpływem alkoholu.

Założenia kodeksu:

1. Nie pal.
2. Wystrzegaj się otyłości.
3. Bądź codziennie aktywny.
4. Spożywaj więcej warzyw i owoców. 
5. Ogranicz spożycie alkoholu.
6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce. 
7. Unikaj substancji rakotwórczych.
8. Kobiety po 25. roku życia: badania w kierunku raka szyjki macicy.
9. Kobiety po 50. roku życia: badania w kierunku raka piersi.
10. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia: badania w kierunku raka jelita grubego.
11. Zaszczep się przeciwko WZW typu B.

 

_________________________________

„Bezpieczne ferie zimowe” 2018

 

6 lutego 2018 roku przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze – sierż. szt. Arkadiusz Przypisek spotkał się z uczniami naszej szkoły. Głównym celem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w czasie zbliżających się ferii zimowych. Spotkanie zorganizowała p. Marta Graba i p. Adrianna Głuszyk w ramach Programu profilaktyczno – edukacyjnego „Mały Ratowniczek”. Pan Policjant szczególnie skupił się na omówieniu z uczniami zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i podczas zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach oraz ostrzegał przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ulic i rzek. Prosił o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach po zmroku i przekonywał uczniów o tym, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Na koniec spotkania nasz gość życzył wszystkim udanych, bezpiecznych i zdrowych ferii zimowych.

 

_________________________________

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najsympatyczniejszych i najmilszych dni w roku.

W naszej szkole uczniowie klas Ib, Ic, Id, IIIa, IIIb uczcili to wydarzenie, goszcząc w swoich progach bardzo wielu najmilszych gości. Sale wypełniły się po brzegi. Dzieci przygotowały wspaniałe występy artystyczne   przepełnione  radością, śpiewem  i muzyką. Uczniowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i  dziadkom. To przecież od  nich  dzieci  otrzymują  wiele ciepła i dobra,  za  które  warto i trzeba dziękować.

 Wychowawczynie  klas A. Ilkowska, J. Kiersnowska, I. Panek, S.Grabowicz, W.Łukasiewicz

 

_________________________________

 

Michał Stolarski, lat 10. Kl 4A

Trenuję karate kyokushinkai-kan od 3 lat. Na zajęciach, które odbywają się w naszej szkole 2 razy w tygodniu ćwiczę bardzo ciężko i sumiennie. Do tej pory udało się zdobyć pomarańczowy pas z trzema belkami (stopień 10.3 kyu). Przedstawię kilka moich ostatnich osiągnieć: 

SAMURAJ XII Klub DOJO Zielona Góra 25.11.2017r.

W tych zawodach uczestniczyło kilkadziesiąt zawodników z całego miasta podzielonych na grupy wagowe. Udało mi się stanąć na podium 2 razy

3. miejsce w konkurencji Kumite (walka): kata-open, grapling-4 kategorie 2xK,2xM, ze stójki, walka lekki kontakt-4 kategorie 2xK,2xM; waga 40kg+

 

 

3. miejsce w konkurencji Grapling ( rodzaj walki wręcz wykorzystujący techniki chwytów, rzuty, duszenia)

kata-open, grapling-4 kategorie 2xK,2xM, ze stójki, walka lekki kontakt-4 kategorie 2xK,2xM; waga 40kg+

 

Karate to nie wszystko w czym biorę aktywny udział. Drugą moją pasja jest wędkarstwo, które uprawiam od paru dobrych lat. Moim nauczycielem jest mój tata, który zawsze zabiera mnie na zawody łowieckie.

Mistrzowstwa Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Czerwieńsku 27.09.2017r.

1.  miejsce za zebranie spośród wszystkich uczestników największej ilości ryb (zgodnie z zasadami łowieckimi) w określonym czasie.

 

 

 

_________________________________

 

               26 stycznia 2018r obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH. Z tego tytułu przygotowaliśmy wspólnie z klasami 7-mi i wychowawcami wystawę, która miała na celu uwrażliwienie ludzi na  potrzebę ochrony swojej prywatności i danych osobowych.

Koordynator: Aneta Gałęzewska-Grysak

 

_________________________________

FALUBAZOWE KLASY –

SPOTKAJ SIĘ Z CAŁĄ DRUŻYNA FALUBAZU

W styczniu klasy 1a, 2a i 3c skorzystały z zaproszenia Klubu Żużlowego i aktywnie uczestniczyły w wielkiej grze Memory. Gra ta polega na odkrywaniu wielkich planszy tak, aby dobrać je w pary. Na specjalnie stworzonych planszach znaleźć można nie tylko podobizny zawodników, ale również niełatwe pytania oraz zadania na temat sportu żużlowego oraz Falubazu. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami.

10 klas, które zdobędą największą ilość punktów podczas spotkania, wezmą udział w wielkim finale, który odbędzie się podczas akcji promującej sezon 2018 – 60 godzin w Falubazem. Zwycięska klasa otrzyma specjalne zaproszenie na mecz inaugurujący sezon 2018 wraz z rodzicami. Mocno trzymamy kciuki za nasze klasy!!!

Po krótkiej zabawie wszyscy uczniowie zwiedzili stadion, park maszyn, trybuny. Zobaczyliśmy również z bliska miejsce pracy głównego sędziego podczas zawodów. Wycieczka była dla uczniów ciekawą przygodą i zaproszeniem do udziału w kibicowaniu swojej drużynie „FALUBAZ”.

Uczniowie klas z wych. M. Lipińska, J. Sztejna, M. Marczak

 

_________________________________

 

LEKCJA Z ORTOPEDĄ”

23 stycznia miało miejsce spotkanie klasy 5a z dr Lesławem Mądrym – ordynatorem Klinicznego Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Lekcja miała nietypowy, ale bardzo ciekawy charakter.

Zajęcia odbyły się w ramach omawiania układu kostnego człowieka.
Nasz gość opowiadał całą godzinę o tym jak zbudowane są kości, jak leczy się złamania, oraz co zrobić aby kość się zrosła. Pan doktor odpowiedział także na wiele nurtujących naszych uczniów pytań.

Bardzo serdecznie dziękujemy za poświęcony czas oraz ciekawą lekcję.

Opiekun: Dominika Kosidło  

_________________________________

 

Piotr Szymkowiak SP1, klasa 4a

Piłkarz, grający na każdej pozycji, od bramkarza, obrońcy do napastnika. Wszechstronny.

Grał w klubach: APF, UKP Falubaz Zielona Góra , obecnie w Akademii Macieja Murawskiego
(Falubaz )Zielona Góra. Rocznik 2008

_________________________________

 

" Śmieci nie giną w piecu.............!

Z dumą ogłaszamy, że w gronie laureatów miejskiego konkursu plastycznego

 „ Śmieci nie giną w piecu, one wracają do nas przez komin….! ” znalazły się uczennice naszej szkoły  Zuzanna Czuj  z klasy  II a
oraz  Amelia Ryczko z klasy III d..
Organizatorem konkursu był Departament Rozwoju Miasta, Biuro Ochrony Środowiska UM Zielona Góra.

Serdecznie gratulujemy  oraz zachęcamy innych uczniów do brania udziału w konkursach.

opiekunowie Magdalena Sycha i Angelika Świątczak

 

 

_________________________________

„Hałas to nasz wróg – dbajmy o ciszę”

 

 

 

       Od poniedziałku uczniowie z klas 1 – 3 biorą udział w projekcie „Hałas to nasz wróg – dbajmy o ciszę”. We wtorek, środę i czwartek zapraszani byli na pierwszą część projektu  gdzie przez prezentację multimedialną, filmiki oraz występ uczniów z klasy 3f zapoznali się z negatywnym wpływem hałasu na zdrowie, poziomem hałasu w naszym otoczeniu a w szczególności na przerwie szkolnej. Poznali też jak działa narząd słuchu. Wszyscy uczniowie przystąpili do konkursu „Cicha klasa – to My”, który jest drugą częścią projektu. Zostali zapoznani z regulaminem oraz znakami, które pojawiły się w szkole. Będą zbierać „cichoszki” oraz punkty. W trakcie trwania konkursu nagradzani będą uczniowie, którzy nie biegają i zachowują się cicho podczas przerw, a w DNIU WALKI Z HAŁASEM – 25 kwietnia, w trzeciej części projektu, nagrody otrzyma cała klasa oraz uczniowie z poszczególnych klas wyróżniający się cichym zachowaniem.

Ciszy będą pilnować „STRAŻNICY CISZY” – uczniowie klasy 3f z wychowawczynią Renatą Łado.

Zapraszamy do oglądnięcia relacji TVP 3 - Strażnicy ciszy dbają o poziom decybeli w szkole

 

_________________________________

 

„NOC BIOLOGÓW”

     12 stycznia 2017r uczestnicy koła przyrodniczego i biologicznego  naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej imprezie  „NOCY BIOLOGÓW”, która odbywała się na Uniwersytecie Zielonogórskiem.
       Uczniowie nauczyli się jak rozpoznawać gatunki pospolicie występujących drzew
i krzewów iglastych, poznali różnorodność form liści oraz sposób opisywania ich budowy. Prowadzili  obserwacje mikroskopowe, obserwowali zmodyfikowane liście (spichrzowe, ciernie, liście pułapkowe itp.),
przeprowadzili izolację chlorofilu  oraz wykonali doświadczenie, które pokazało zjawisko jego fluorescencji. 
         Udział w takich warsztatach oraz zajęciach laboratoryjnych jest doskonałym sposobem zgłębienia tajników biologii.

                                                           Opiekunki kół:  Małgorzata Sipowicz i  Dominika Kosidło

więcej...

 

_________________________________

 

 

3 stycznia 2018 roku klasa 4D wzięła udział w bardzo ciekawych zajęciach prowadzonych przez
ogn. Macieja Solarka w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Zielonej Górze.
Pan Maciej przybliżył uczniom jak należy zachowywać się w sytuacjach zagrożenia, które mogą pojawić się w domu, szkole itp. Dowiedzieliśmy się miedzy innymi  jak postępujemy gdy w łazience ulatnia się czad, co należy zrobić gdy jesteśmy świadkiem porażenia kogoś prądem, jak się zachować gdy w kuchni zapali się nam olej …
Zajęcia były tak ciekawe i interesujące, że uczniowie nie chcieli wracać do szkoły.

wychowawca: Patrycja Kośmider
                                                           

 

 

_________________________________

 

 

 

_________________________________

        Rozruszaj swój umysł!       

                                   Uczniowie koła matematycznego przygotowali świąteczne zadania matematyczne dla swoich kolegów i koleżanek z klas 1 – 3.

Nagrodzone rozwiązania zadań:

Wiktor Rynas klasa 1 c

Natalia Cichoń klasa 2 a

Alan Klimek klasa 3 e

Hanna Przybylska klasa 3 f

 Gratulujemy! Uczniowie oraz opiekun koła matematycznego Renata Łado.

 

_________________________________

Warsztaty bożonarodzeniowe, wigilia.

      Okres przedświąteczny sprzyja rozwijaniu kreatywności. W tym celu dnia 22 grudnia uczniowie klasy 3 f  w klimatycznych wnętrzach muzealnych zagród w Muzeum Etnograficznym w Ochli poczuli się jak w dawnej wsi, kiedy to ludzie spotykali się w domach i wspólnie pracowali, śpiewali, rozmawiali, bawili się. Uczestnicy warsztatów samodzielnie przygotowali świąteczne dekoracje – stroiki bożonarodzeniowe. Po wykonaniu dekoracji, dzieci przystąpiły do przygotowania wigilii. Dzieliły się opłatkiem oraz degustowały słodkości świąteczne przy pięknie udekorowanym stole własnoręcznie wykonanymi stroikami. Miło było wspólnie świętować, a stroiki przyozdobią również stoły w domach dzieci. 

 Uczniowie klasy 3 f z wychowawczynią Renatą Łado.

 

_________________________________

 

19 października klasa IVb  brała udział w wycieczce na Uniwersytet Zielonogórski. Zajęcia przygotowały dla nas panie z Instytutu Filologii Polskiej, a naszym przewodnikiem była pani Barbara Klimek- doktorantka literaturoznawstwa, która opowiedziała nam o historii uczelni i oprowadziła po budynku. Najpierw był wykład w dużej auli, w której uczniowie mieli do rozwiązania rebus. Na zwycięzcę czekała nagroda. Kolejnym etapem wycieczki były zajęcia w bibliotece, tam uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi bibliotekarze, ponieważ mieli okazję naklejać sygnatury nowo zakupionych książek. Zobaczyli też najstarszą książkę w zbiorach biblioteki, która pochodzi z 1507roku. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tak atrakcyjnych zajęć, wzbudzających  u uczniów wiele emocji i zainteresowania.

 Wychowawczyni Alicja Katrycz

 

_________________________________

 

 

_________________________________

Przed  Świętami Bożego Narodzenia uczennice z klasy 4d pod opieką p.Paulina Olichwer odwiedziły dzieci z klas młodszych uczęszczających do świetlicy szkolnej. Przeczytały im głośno bajkę „Wigilijna podróż” o przygodach Świętego Mikołaja oraz zaśpiewały razem z nimi świąteczne kolędy. Na zakończenie wszyscy życzyli sobie „Wesołych Świąt”!

 

 

_________________________________

 

"Za kilka dni, gdy spadnie śnieg, zabłyśnie pierwsza gwiazdka....." 

Te słowa  piosenki towarzyszyły na ustach uczniów klasy IIId podczas wspólnych warsztatów świątecznych z rodzicami. Zadaniem  obecnych było wykonanie przepięknej bombki z papieru. Warsztaty poprowadziła dla nas p.Elwira Szetela, mama absolwentów naszej szkoły, natomiast o nasze brzuszki jak zawsze zatroszczyła się p.Agnieszka Ryczko piekąc dla nas przepyszne babeczki, które  od trzech lat są dla wszystkich hitem!

Bombki powstały wspaniałe. Jako pierwsi swoje prace skończyli Olivier z tatą

 i Kacper z wujkiem. Wszystkim dziękuję za liczne przybycie i poświęcony czas.

Angelika Świątczak


_________________________________

 

Warsztaty w Castoramie

 

 Uczniowie z klasy III d uczestniczyli w warsztatach majsterkowania. Pod czujnym okiem opiekuna zbijali z desek skrzynkę na narzędzia. Oczywiście nie obeszło się bez drobnej kontuzji, ale plaster wystarczył. Mali majsterkowicze  z ogromną radością i zaangażowaniem ustawiali deski i wbijali gwoździe . Idealny prezent dla taty na święta. 

                                                                                       Angelika Świątczak


 

_________________________________

Warsztaty fotograficzne

15 grudnia w klasie 2a mama Zosi wraz z panią Anią, które wspólnie prowadzą firmę  Art&fFan przeprowadziły w klasie profesjonalną, świąteczną sesję zdjęciową. Dzieci  mogły poczuć prawdziwą świąteczną atmosferę przebierając się z Świętego Mikołaja, elfa, renifera, aniołka i inne postacie doskonale kojarzące się wszystkim ze świętami. Na profesjonalnej ściance zamieniliśmy się w modeli. Atmosferę wzbogacała świąteczna muzyka. Było cudownie. Takie zdjęcie to wspaniały prezent pod choinkę. Dziękujemy!

Jolanta Sztejna  i klasa 2a

 

 ________________________________________________________________________________________

Rok szkolny 2017/2018

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

1