W dniu 25 października 2017 roku odbyło się spotkanie uczniów klas V i VI uczęszczających na zajęcia etyki z osobami działającymi w Polskim Związku Niewidomych w Zielonej Górze. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z problemami osób niepełnosprawnych. Pani Elwira, osoba niewidoma od urodzenia, opowiadała uczniom, w jaki sposób w obecnych czasach funkcjonują osoby niedowidzące, niewidome. Uświadamiała zebranym, jakie problemy życia codziennego spotyka na ulicy, jak sobie z nimi radzi. Zaprezentowała wiele ciekawych i nieznanych wcześniej dzieciom rekwizytów służących osobom niewidomym a także wytłumaczyła, jak one działają, np. książki dla osób niewidomych, alfabet Braill’a, tabliczka i dłutko służące do pisania, czytnik pojemności wody w naczyniu, zegarek i  termometr dostosowany do użytku dla osób niewidomych oraz wiele innych interesujących przedmiotów. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały zaproszonym gościom pytania na nurtujące ich sprawy. Uczniowie sami mogli się przekonać chodząc po sali z zawiązanymi oczami i trzymając laskę osoby niewidomej, jak trudno jest poruszać się w ten sposób. To wydarzenie uzmysłowiło im również, jak ważna jest codzienna pomoc, dostrzeganie takich ludzi oraz ich problemów.

Agnieszka Ilkowska

 

 

_________________________________

 

Dnia 19.10 uczniowie klasy 1b wysłuchali uważnie wybranych fragmentów z książki napisanej przez Mirę Jaworczakową pt.,, Jacek, Wacek i Pankracek’’. Lekturę czytała mama Kazia –pani Ania Frołowicz. Zachęcała uczniów do systematycznej nauki czytania. Z wielką przyjemnością przyjęto panią Anię do Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter.  

                 Może kogoś z Was zainteresuje ta książka!

Klasa 1b z wychowawczynią Agnieszką Ilkowską

 

 

_________________________________

 

 

Za nami piękne teatralne chwile...

24 października zespół teatralny TU I TAM, w całości stworzony z uczniów klasy 3e, zaprosił dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 8 i wszystkie klasy młodsze z naszej szkoły do Teatru Lubuskiego. Dzieci miały okazję obejrzeć nagrodzone  na różnych przeglądach teatralnych  dwa spektakle - "Robale" i "Pajęczyna" w reżyserii Renaty Trzaskowskiej. Na chwilę zagościliśmy w świecie Robali i Pająków. Było mnóstwo emocji, humoru i satysfakcji                 z cudownej reakcji publiczności. Takie chwile warto wspólnie przeżywać... Czekamy na następne przedstawienia teatru TU I TAM.

_________________________________

 

_________________________________

                                              Jesień, jesieniucha.....

  Czy jest coś piękniejszego od zmieniających się kolorów liści na drzewach na jesień?

Na to pytanie odpowiedzi szukali  uczniowie klasy III b i III d, którzy wybrali się do Ogrodu Botanicznego by podziwiać piękną, złotą jesień oraz zmiany zachodzące w przyrodzie.

Swoje obserwacje i spostrzeżenia zarejestrowali na wykonanych przez siebie pracach plastycznych, które wykonane były w plenerze. Dodatkową atrakcją zajęć było uratowanie wystraszonej wiewiórki z zagrody pawi, która nie mogła znaleźć wyjścia z klatki.

Zachęcamy inne klasy do lekcji na świeżym powietrzu.

                                                                      uczniowie klasy III d i III b z wychowawcami

                                                                      Angeliką Świątczak i Wiesławą Łukasiewicz

 

_________________________________

 

 

Wiemy, że warzywa i owoce to cenne źródło witamin. Okazuję się również, że można wykorzystać je do świetnej zabawy, co udowodnili uczniowie klas I-III, wykonując z nich różne, ciekawe stworki. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się konkurs ,,Zrób coś ciekawego z owocu pysznego i warzywa surowego”. Warzywa i owoce zostały przemienione w różne zwierzęta, lalki, misie i inne postacie. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i fantazją. Jury zdecydowało, że na szczególne wyróżnienie zasługują prace następujących uczniów: Lila Sowa kl. 1a, Laura Borowska kl. 1b, Oliwia Mielnicka kl. 1c, Amelia Makowska kl. 1d, Amelia Kuś kl. 1d, Ksawery Maciejewski kl. 2a, Dominik Kot kl. 3a, Ajo Akinyemi klasa 3a, Julia Mikołajewska kl. 3c, Igor Konopacki kl. 3c.

Wszystkim dzieciom gratulujemy, a osoby wyróżnione zapraszamy po odbiór nagród do sali nr 6.

Organizatorzy: Małgorzata Marczak i Iwona Panek

 

 

 

_________________________________

 

 

_________________________________

 

Bezpiecznie z Ognikiem

            Uczniowie klasy 1c, 2a i 3g  gościli w  placówce Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze przy ul. Kożuchowskiej 4, gdzie uczestniczyli w zajęciach w nowo otwartej „Edukacyjnej sali bezpieczeństwa przeciwpożarowego „OGNIK”. W przygotowanych pomieszczeniach szkoleniowych, w tzw. „Bezpiecznym domu” i „Bezpiecznym lesie” strażacy poprowadzili zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu bezpieczeństwa z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, interaktywnej wizualizacji i symulacji zagrożeń.  Uczniowie mogli się dowiedzieć o zagrożeniach czyhających z pozoru bezpiecznym domowym zaciszu oraz w lesie. W przygotowanych pomieszczeniach odwzorowano rzeczywiste wnętrze mieszkania oraz urządzono salkę edukacyjną lasu, w którym dzieci zostały  zapoznane z zagrożeniami pożarowymi w miejscu zamieszkania oraz na terenach leśnych. Po zakończeniu ścieżki edukacyjnej klasy zdobyły „Certyfikat bezpieczeństwa” i złożyły uroczystą przysięgę. Programem profilaktycznym „Ognik” objęci są uczniowie klas 1-3.      

Janina Kiersnowska Jolanta Sztejna Małgorzata Antkiewicz

  

  

 

_________________________________

 Pasowanie na ucznia klasy I

    Dnia 11 października 2017 odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych w poczet naszej szkoły. Uroczystość przygotowana przez klasę IIId, przebiegała w formie szkolnego Teleekspresu. Na imprezie  nie zabrakło Magika, który wraz ze swoimi pomocnikami zamienił  byłych przedszkolaków w uczniów.  Gościnnie wystąpił również zespół taneczny z klasy IIIb, który zaprezentował barwny, pełen ekspresji taniec z plecakami. Na zakończenie Pan Dyrektor pasował czarodziejskim ołówkiem każde dziecko, by stało się pełnowartościowym przedstawicielem naszej szkoły.

           Serdecznie witamy w gronie uczniowskim!

 organizatorzyAngelika Świątczak   Sylwia Grabowicz  Wiesława Łukasiewicz

_________________________________

SP 1 ma swój ex libris

_________________________________

 

 Z okazji Święta Naszych Nauczycieli odbył się konkurs dla klas 1 – 3

 „ Portret wybranego nauczyciela” lub życzenia dla nauczycieli. Wpłynęło wiele pięknych i ciekawych prac. Oto wyniki konkursu:

Kategoria „Życzenia”: 1 miejsce Hanna Przybylska, kl. 3f, 2 miejsce Patrycja Siwa, kl. 1a,

3 miejsce Wiktor Rynas, kl. 1c

Kategoria „ Portret wybranego nauczyciela”: 1 miejsce Wiktor Rynas, kl. 1c, 2 miejsce Zosia Konieczna, kl. 1a,  3 miejsce Klara Budych 3f

Zapraszamy na wystawę prac – w holu na parterze.

Koordynator konkursów: Renata Łado.

 

_________________________________

Warsztaty graficzne w Muzeum Ilustracji Książkowej w WiMBP w Zielonej Górze, które odbyły się w ramach projektu „MŁODZI ZIELONOGÓRZANIE Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT”, z dotacji z Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych – Budżetu Inicjatyw Obywatelskich.

12 października 2017 r. klasa 4b wraz wychowawcą Alicją Katrycz i nauczycielem bibliotekarzem Justyną Zakrzewską-Woźniak udali się do Muzeum Ilustracji Książkowej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Młodzież została oprowadzona po muzeum przez Alicję Lipińską-starszego kustosza WiMBP. Następnie odbyły się warsztaty graficzne z Marią Radziszewską-starszym kustoszem, kierownikiem Działu Zbiorów Specjalnych. Klasa 4b obejrzała również wystawę pokonkursową „Pieniądze”–finisaż wystawy XIX otwartego międzynarodowego konkursu na rysunek satyryczny. Młodzież odwiedziła również Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. M Grzegorzewskiej w Zielonej Górze i obejrzała tam wystawę poświęconą życiu i twórczości Josepha Conrada, na wystawie zaprezentowano najwybitniejsze powieści i opowiadania z dorobku pisarza.

 

_________________________________

 

_________________________________

 

 

"Robale" ponownie  na scenie Zielonogórskiego Ośrodka Kultury

11 października, podczas gali wręczenia nagród  w akcji "Super Mama", na scenie Zielonogórskiego Ośrodka Kultury po raz kolejny zaprezentował się zespół teatralny  TU I TAM. Mali aktorzy z naszej szkoły spotkali się z bardzo miłym przyjęciem publiczności i niewątpliwie stali się ozdobą całej uroczystości.

Instruktor teatru Tu i Tam - Renata Trzaskowska

więcej...

 

_________________________________

 

 

           Warsztaty krawieckie

         Szycie to nie taka prosta sprawa – właśnie o tym przekonali się uczniowie z klasy 3 f podczas zorganizowanych w klasie warsztatów krawieckich.

        W przeddzień szycia wybraliśmy się do pracowni krawieckiej „Poducha”, do której zaprosiła nas Pani Karina. Pokazała nam wszelkie akcesoria i urządzenia związane z szyciem oraz opowiadała o  zawodzie krawcowej, bo właśnie taki zawód Pani Karina wykonuje. Poznaliśmy różne materiały, dotykaliśmy i badaliśmy ich strukturę.

         Następnego dnia pod okiem Pani Kariny i już w klasie szyliśmy Pacynki. Przyszywaliśmy guziki i to były oczy oraz wycinaliśmy z materiału inne elementy (uszy, noski, buzie, kieszonki, spodenki itp.) i doszywaliśmy do pacynki. Potem Pani Karina całość obszyła na maszynie. Najtrudniejsze okazało się nawlekanie igły i wiązanie pętelka na nitce.

         W trzecim dniu w bibliotece szkolnej przygotowaliśmy w grupach przedstawienia. Ciekawie było wcielić się w rolę aktora. Niektóre zaprezentowaliśmy naszym pierwszakom.

To były bardzo ciekawe lekcje.

Uczniowie klasy 3f z wychowawczynią Renatą Łado

_________________________________

 

Światowy Dzień Uśmiechu

W piątek, 06.10.2017 r., obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu. Uczniowie klas 1a, 2a i 3g we współpracy z Małym Samorządem przygotowali cytaty z uśmiechem w roli głównej oraz radosne buźki, które towarzyszyły  wszystkim tego dnia. Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999 roku, obchodzi się je w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku.

„Czasami jeden uśmiech może sprawić, że dzień staje się lepszy”

 Jolanta Sztejna
Małgorzata Antkiewicz
Małgorzata Lipińska

 

_________________________________

 

W pierwszy piątek października, tj. 06.10.2017r. klasa 4D obchodziła Światowy Dzień Uśmiechu. W związku z tym tego dnia uczniowie postanowili założyć koszulki w kolorze żółtym lub zielonym, a dla pozostałych uczniów szkoły przygotowali quiz ze znajomości faktów dotyczących SP1.
Dla uczestników, którzy poprawnie odpowiadali na pytania czekała słodka niespodzianka.

Patrycja Kośmider
                                                                                                                 

 

_________________________________

 

Dziewczyny o swoich chłopakach pamiętały
i niespodzianki im przygotowały
 

Z okazji Dnia Chłopca uczennice klas 1a, 2a i 3g zorganizowały chłopcom niespodzianki. W każdej z klas ten dzień wyglądał wyjątkowo. Wszyscy bawili się znakomicie, a chłopcy byli zachwyceni.

1a- Słodkie misie i balony oraz kolorowe dyplomy

2a- Masterchef niech się schowa

3g-  Jak zjeść pączka i się nie oblizać

Małgorzata Lipińska

Jolanta Sztejna

Małgorzata Antkiewicz

 

 

_________________________________

Wycieczka do Janowca - 3 października 2017

To była nagła potrzeba – apetyt na kromkę świeżutkiego chleba!

Na wycieczkę do Janowca 3b z 3d pojechały, marzenie szybko zrealizowały.

Podróż była krótka, pogoda udana, wszyscy uśmiechnięci od samego rana!

Ciocia Jola z Beatą serdecznie witały, do Karczmy Taberskiej szczerze zapraszały.

Najpierw z ciekawością opowieści słuchaliśmy, kolorowe slajdy wspólnie oglądaliśmy.

Potem jedna grupa bochenki wyrabiała, druga zaś deseczki pięknie ozdabiała.

Poznaliśmy drogę ,,Od ziarenka do chleba”, będziemy też pamiętać, że chleb szanować trzeba!

Były śpiewy, tańce i inne uciechy - trampolina, huśtawki, żarty, chichy i śmiechy . . .

Tuliliśmy się do magicznej brzozy, karmiliśmy konie, głaskaliśmy kozy.

Jedliśmy naleśniki z dobrymi konfiturami i pyszną ,czerwoną zupę z pomidorami.

Ciocia Beata w kręgu nas usadzała i ciekawą legendę nam opowiadała.

Robiliśmy zdjęcia w Kolesinie swoimi komórkami, bawiliśmy się beztrosko z 3 super psami!

Kiedy wróciliśmy, chleb był upieczony, wszędzie pięknie pachniało...

Aż żal było wracać już w rodzinne strony!

Tak  żeśmy się z wrażenia w karczmie zakręcili, że godzinę później do domu wrócili!

Wycieczka była wspaniała!

Pojawiły się głosy, jak już pewnie wiecie, że to była najlepsza wycieczka na świecie! ! !

                                                     Wiesława Łukasiewicz z 3b, Angelika z Świątczak 3d

 

 

_________________________________


 

 

 

 ________________________________________________________________________________________

 

Rok szkolny 2017/2018

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

1