_________________________________

 

Dalszy ciąg konkursu o Konstytucji 3 Maja

 

1. Ile miała liczyć żołnierzy - według uchwały Sejmu Wielkiego-   polska armia ?

2. Jakie prawa  nabywali mieszczanie po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja? 

 

_________________________________

Mateusz Górkiewicz z klasy 7e zajął  indywidualnie czwarte miejsce w szachach klasycznych do  lat 14  na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sypniewie. Gratulujemy.

_________________________________

 

Wycieczka do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

11maja uczniowie klasy 1a  udali się na wycieczkę dydaktyczną do RCKiK w Zielonej Górze. Podczas  pobytu uczniowie mogli obejrzeć najnowocześniejszą aparaturę, separatory czy wirówki do przetwarzania krwi. Poznali zasady rejestrowania dawców, odwiedzili też dział, który zajmuje się przetwarzaniem pobranej krwi, osocza i krwinek płytkowych oraz sporządzaniem odpowiednich składników krwi (produktów leczniczych) zgodnie z zapotrzebowaniem szpitali z całego województwa lubuskiego.

Następnie uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć proces pobierania krwi od honorowych dawców oraz prześledzić drogę jaką musi przebyć, aby mogła zostać wykorzystana do ratowania życia.

Bardzo dziękujemy p. Uli Barczyszyn za zorganizowanie wycieczki, a panu Krzysztofowi za przekazanie wielu cennych wiadomości.

Wych. Małgorzata Lipińska

 

_________________________________

 

W ramach obchodów Dnia Patrona naszej szkoły, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej przygotowali dla  uczniów inscenizację utworu Henryka Sienkiewicza " Bajka". Dzieciom bardzo podobała się inscenizacja i zapamiętały główne przesłanie bajki, że najważniejsza w życiu jest dobroć.

A. Świątczak, A. Ilkowska, W. Łukasiewicz, U. Barczyszyn, A. Głuszyk, J.Kiersnowska

 

_________________________________

"Ortografia rzecz niełatwa, z nią się zmaga szkolna dziatwa......".

Jak napisać wyrazy "rz czy ż", "ch czy h", "ó czy u"... . Uczniowie klasy IIId nie mają już z tym problemów, ponieważ w sposób humorystyczny, poprzez rymowanki i piosenki poznali i zapamiętali  zasady ortograficzne. A wszystko dzięki inscenizacji " Kłopoty Jerzyka". Swoją wiedzą podzieliły się również z uczniami klas I i III naszej szkoły pokazując  przedstawienie.

Klasa IIId  z wych. A, Świątczak

_________________________________

 

7 maja 2018 roku chętni uczniowie z klas czwartych wzięli udział w warsztatach tworzenia biżuterii. Zajęcia przeprowadziła przesympatyczna Pani Weronika Polak, która od pierwszej chwili zauroczyła swoją osobą dzieci. Uczniowie z zapartym tchem słuchali wskazówek i dobrych rad Pani Weroniki. Dzięki temu powstało mnóstwo fantastycznych i jedynych w swoim rodzaju egzemplarzy biżuterii. Dziewczynki tworzyły głównie dla siebie natomiast chłopcy dla swoich mam, które niebawem będą obchodziły swoje święto.

Zarówno ja jak i dzieci gorąco polecamy zajęcia prowadzone przez Panią Weronikę.
Więcej o jej działalności na stronie internetowej: http://www.zoltykot.pl/


 

_________________________________

_________________________________

 

_________________________________

_________________________________

LUBUSKI KONKURS GRAFIKI KOMPUTEROWEJ

BEZPIECZNY MOTOROWERZYSTA NIGDY NIE JEŹDZI BEZ UPRAWNIEŃ – MOJE PIERWSZE PRAWO JAZDY AM”

           27 kwietnia 2018r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zielonej Górze,  odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Tytuł Laureata konkursu otrzymało 11 uczniów województwa lubuskiego. Wszyscy wraz z przygotowującymi ich nauczycielami otrzymali pamiątkowe dyplomy, słuchawki bezprzewodowe JBL oraz kalendarze i zawieszki.

Komisja Konkursowa w składzie:

* Pani Dorota Polaczek v-ce dyrektor DH

* Pan Rafał Gajewski dyr. WORD

* Pan Marek Pasek prezes SRBDiM

przyznała tytuł laureata

DOMINICE CIEŚLIK Z KLASY 7D

_________________________________

 

KOLEJNE SUKCESY RECYTATORSKIE :)

23 kwietnia w Kostrzynie nad Odrą odbył się finał wojewódzki Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego "Pro Arte 2018" w kategorii klas 1-3. Po wysłuchaniu 45 finalistów, jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić  najlepszych recytatorów. Wśród nich znaleźli się uczniowie naszej szkoły.  Amelia Zając i Leon Siatecki otrzymali tytuł laureata konkursu, natomiast Laura Gwizdek została wyróżniona. 

25 kwietnia w Pałacu Książęcym w Żaganiu odbył się  finał wojewódzki klas 4-6. Wzięło udział blisko 50 najlepszych recytatorów w województwie lubuskim, wyłonionych podczas prezentacji powiatowych.  Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły - Wiktoria Wiater.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !

                                                                                                     Renata Trzaskowska

 

 

_________________________________

  Święto Konstytucji 3 Maja

                    Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją, uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej, dlatego w piątek, 27 kwietnia, dla uczniów klas 1 – 3 odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie uczniowie oglądali prezentację multimedialną o naszych symbolach narodowych. Podczas apelu prezentowane były również najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja. Śpiewano również piosenki „Wojenko, wojenko”, „Witaj majowa Jutrzenko” oraz „Kocham Cię Polsko”.

Taki apel to dobra okazja do ukazania naszym uczniom przywiązania do symboli narodowych, rozbudzanie uczuć patriotycznych oraz żywa lekcja historii.

 

R. Łado, M. Antkiewicz oraz uczniowie klas 3f i 3g.

_________________________________

„HAŁAS TO NASZ WRÓG – DBAJMY O CISZĘ” 

        25 kwiecień to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem i zgodnie z regulaminem konkursu ph. „Cicha klasa to My”, który trwał 4 miesiące, przyszedł czas na jego rozstrzygnięcie. Uczniowie z klas 1 – 3 wyróżniający się cichym zachowaniem podczas przerw zbierali „Cichoszki”, które gromadzili przyklejając na klasową kartę. Plakietki wręczali nauczyciele dyżurujący lub „Strażnicy ciszy”, którzy pilnowali ciszy podczas przerw oraz organizowali zabawy.

Najwięcej „Cichoszków” zebrała klasa 1c.

Gratulujemy i mamy nadzieję, że również po zakończeniu konkursu uczniowie będą pamiętać o zachowaniu ciszy podczas przerw oraz szkodliwości hałasu na nasze zdrowie.

PAMIĘTAJ!

Przerwa jest po to, abyś mógł:

  • odpocząć,
  • pospacerować,
  • porozmawiać z kolegami i koleżankami,
  • zjeść śniadanie.

Uczniowie klasy 3f - „Strażnicy ciszy”

z wychowawczynią Renata Łado.

 

_________________________________

Konkurs o Konstytucji 3 Maja. Część druga.

1.  Ile lat trwał Sejm Wielki, podczas którego trwania uchwalono Konstytucję 3 Maja?

2. Spośród poniższych nazwisk wskaż  jedno powiązane z utworzeniem konfederacji targowickiej

a) Julian Ursyn Niemcewicz

b) Tadeusz Kościuszko

c) Ksawery Branicki

d) Józef Poniatowski

 


_________________________________

 

DZIECIAKI    SADZENIAKI

            17 kwietnia klasa 5c kolejny raz wzięła udział w akcji Dzieciaki Sadzeniaki organizowanej przez Leroy Merlin. Tym razem uczyliśmy się jak sadzić  kwiaty ogrodowe. Po wspólnej pracy czekał na nas słodki poczęstunek i miła muzyczna niespodzianka. Jeden z pracowników sklepu  zagrał dla nas na skrzypcach elektrycznych. Po krótkim koncercie każdy mógł spróbować swych sił w grze na tym instrumencie. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że sadzenie kwiatów wychodzi nam dużo lepiej ! Ta wspólna  klasowa wyprawa była dla nas kolejnym miłym doświadczeniem.


Uczniowie klasy 5c

                                                                                                                           

_________________________________

 

 

 

 

 _________________________________

Lekcja w Bibliotece Pana Kleksa

         Biblioteka Pana Kleksa to oddział dla dzieci w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida. Tam wybraliśmy się 24 kwietnia na lekcję biblioteczną, podczas której przypomnieliśmy sobie po co nam książki, do czego służy książka, czy książka może bawić, jakie mamy książki, jakie zbiory i działy posiada cała biblioteka. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszył się dział Obcojęzyczny, Regionalny, a najbardziej Mediateka „Góra Mediów”, gdzie odbyliśmy spotkanie z edukacyjnym, interaktywnym robotem Photonem, który poprzez aplikację mobilną oraz powiązane z nią doświadczenia i eksperymenty próbował wprowadzić nas w świat nowych technologii.

Bardzo dziękujemy pracownikom biblioteki za wspaniałą lekcję.

Uczniowie klasy 3f z wychowawczynią Renatą Łado

 

_________________________________

 

KONKURS O KONSTYTUCJI  3 MAJA

Od dziś  co środę, przez następne 6 tygodni na stronie internetowej szkoły będzie ukazywało się  dwa pytania dotyczące wiedzy o Konstytucji 3 Maja i wydarzeniach jej towarzyszących.  Po upływie sześciu tygodni uczniowie, którzy zgromadzili największą liczbę trafnych odpowiedzi  otrzymają atrakcyjne upominki. Odpowiedzi należy wysyłać w danym tygodniu na skrzynkę o adresie igielski-roman@wp.pl. W tytule maila należy podać KONKURS O KONSTYTUCJI. Zapraszamy do zabawy. 

Pytania na dziś:

1.     Wyjaśnij, czym była Straż Praw?

2.     Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Marszałkiem Sejmu Czteroletniego był:

a)     Stanisław August Poniatowski

b)    Stanisław Staszic

c)     Stanisław Małachowski

d)    Szczęsny Potocki.

_________________________________

Jak co roku, w naszej szkole odbył się konkurs z wiedzy o Papieżu Janie Pawle II. Uczniowie bardzo chętnie angażują się i zdobywają nagrody. 
W kategorii klas 4-5, I miejsce zdobyli: Jakub Sobala z 5d i Anastazja Lubańska z 5a, 
II miejsce: Kacper Gorczyca z 5d i Kacper Chruściński z 5e,
III miejsce zdobyła Maja Gaweł z 4d. 
Wyróżniliśmy również Kacpra Grosse 5d, Wiktorię Wojcieszak 5e i Wojtka Rolę z 4e. 
W kategorii klas 6-7, I miejsce zdobył Mikołaj Lisiecki z 6b,
II miejsce: Dominika Cieślik z 7d , 
III miejsce: Natalia Bohonos z 6 c.
Wyróżnieni zostali: Igor Kukuć z 6b i Zuzię Gorczyca z 7e.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Reginie Sobków za swoją życzliwość i obecność, oraz naszym darczyńcom z Rady Rodziców, bez których nie byłoby tak ciekawych nagród.
                                            Jolanta Szumilas,
                                          Regina Śmiejczak

_________________________________

W kwietniu dbaliśmy o bezpieczeństwo w sieci- także w języku angielskim.  W konkursie językowym „Safe on the Net” wzięło udział wielu uczniów , spośród których wyłoniliśmy najciekawsze prace. Jak widać, uczniowie znają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i z chęcią dzielą się nimi z innymi kolegami oraz koleżankami w szkole.

Joanna Silska
Katarzyna Wujda

_________________________________

 

17 kwietnia klasa 4b odwiedziła Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą nr 1 w Zielonej Górze. Podczas zajęć dzieci doskonaliły prawidłowe zachowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia spotykane w domach. Dowiedziały się między innymi co robić, gdy podczas gotowania dochodzi do wybuchu pożaru lub gdy suszarka wpadnie nam do wanny pełnej wody. Piękne miejsce, ciekawe zajęcia, sytuacje realne, które mogą spotkać każdego z nas- jednym słowem – nauka przez zabawę. Dziękujemy panu Krystianowi Misiak za przeprowadzenie tego interesującego szkolenia.

                                                                           Katarzyna Wujda

 

_________________________________

 

WYCIECZKA DO PKO BP – SPOTKANIE Z ŻYRAFKĄ – LOKATKĄ

20 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy 1a odwiedzili oddział banku PKO BP, by uczestniczyć w lekcji poświęconej oszczędzaniu, albowiem edukacja finansowa jest również ważnym elementem rozwoju dzieci.

Uczniowie spotkali maskotkę – Żyrafkę, która jest przewodniczką po banku. Żyrafka - Lokatka opiekuje się SKO i kontem PKO Junior. Po spotkaniu z maskotką wszyscy aktywnie uczestniczyli  w zajęciach rozpoznawania banknotów, sprawdzali znaki zabezpieczające pieniądze, przeliczali banknoty oraz poznali specyfikę pracy bankowców w sali operacyjnej.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali odblaski, smycze i słodycze oraz książeczki pt. „Przygody Kuby Pieniążka i żyrafy Lokatki, czyli przewodnik po świecie pieniędzy”. Są to opowiadania, które wyjaśniają najmłodszym podstawowe zagadnienia związane z oszczędzaniem, historią pieniądza oraz działaniem banków.

wych. Małgorzata Lipińska

 

 

_________________________________

 

Brawo uczniowie SP-1 Zielona Góra. W grupie Juniorów do lat 14 zajęli pierwsze, drugie oraz czwarte miejsce w Mistrzostwach Województwa Lubuskiego w Szachach Klasycznych odbywajacych się w ZIelonej Górze 7-8 kwietnia . Warto dodać, że na trzeciej lokacie uklasował się Jarosław Szetela, uczeń uczęszczający do Jedynki przez sześć lat.  

Klasyfikacja do lat 14: 
1) Mateusz Górkiewicz
2) Michał Tomczyk
4) Mikołaj Lisiecki

 

Mateusz Górkiewicz zajął także drugie miejsce w kategorii Juniorów ogólnie. 


_________________________________


Wykorzystanie tablicy interaktywnej

Klasa 3c

Kolejna lekcja z wykorzystaniem tablicy interaktywnej tym razem w klasie 3c. Uczeń potrafił samodzielnie narysować figurę geometryczną w 3D i wypełnić ją kolorem.  Następnie zaprojektowaliśmy wspólnie plakat wykorzystując narzędzia TI. Było super.

 

Małgorzata Marczak, Aneta Gałęzewska-Grysak

 

 

 ________________________________________________________________________________________

Rok szkolny 2017/2018

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

1