_________________________________

Barbórka, czyli Dzień Górników

Jak twierdzi śląskie przysłowie, „Barbara święta o górnikach pamięta”. 4 grudnia obchodzimy Barbórki, czyli święto górników.  W środę 29 listopada górnik  odwiedził klasy 1a, 2a i 3g. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy. Zobaczyliśmy jak wygląda ropa naftowa i siarka. Mogliśmy obejrzeć mundur górniczy, dowiedzieliśmy się np. co oznacza kolor złoty guzików,  że czapka górnicza to czako, co oznaczają kolory pióropuszy i do czego kiedyś służyły. Praca górnika jest bardzo potrzebna wszystkim, a zarazem trudna i ciężka. Dziękujemy za wizytę!

Jolanta Sztejna
Małgorzata Lipińska
Małgorzata Antkiewicz

 

 

_________________________________

 

   „Tydzień Piernika”

                 4 grudnia byliśmy na specjalnych warsztatach zorganizowanych przez Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego. Pieczenie pierników odbywało się pod czujnym okiem wykwalifikowanych cukierników w pięcioosobowych grupkach.

Najpierw czytaliśmy przepis i sprawdzaliśmy czy są wszystkie składniki. Potem wyrabialiśmy ciasto i je wałkowaliśmy. Następnie wycinaliśmy wzory pierników. Kiedy ciastka się piekły odwiedziliśmy pracownię fryzjerską. Uczennice, które przygotowują się do zawodu fryzjera zrobiły nam piękne fryzury. Po powrocie do pracowni gastronomicznej dekorowaliśmy już upieczone pierniki. To były ciekawe lekcje, po których na pewno uda nam się przygotować przepyszne świąteczne ciasteczka.

Uczniowie klasy 3f z wychowawczynią Renatą Łado.

 

_________________________________

 

 Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.

Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi. W zaczarowany świat magii i wróżb 30 listopada przeniosły się dzieci z klasy 3 f, które same przygotowały w grupach stoiska z wróżbami i słodkościami. Na uroczystości pojawiły się Andrzejkowe Wróżki, które przy pomocy rekwizytów przepowiadały dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, gdzie udadzą się w podróż, czy też czego powinny się wystrzegać. Uczestnicy  imprezy wróżyli sobie też, przebijając szpilką papierowe serce z napisanymi imionami. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Radzie Rodziców dziękujemy za słodki poczęstunek przygotowany specjalnie na ten magiczny dzień.

 

Uczniowie kl. 3f z wychowawczynią Renatą Łado.

 

 

_________________________________

 

_________________________________

 

„W listopadową ciemną noc,
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc,
mówiły mi o Tobie”.

 Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji uczniowie klasy I b i I c wraz z rodzicami bawili się na zabawie andrzejkowej, którą zorganizowano w Snooker Club. Zabawę uświetnił zespół muzyczny BoJan. Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Gościem specjalnym była pani Basia Mieszkalska – tancerka, choreograf, instruktor tańca, uczestniczka IV edycji Mam Talent. Przygotowała ciekawy układ taneczny dla dzieci oraz drugi dla ich rodziców.

Na zabawie andrzejkowej oczywiście nie zabrakło zabaw, śmiesznych konkursów oraz  wróżb przygotowanych przez rodziców. Były one miłym przerywnikiem w szalonej zabawie i cieszyły się ogromnym powodzeniem. Oczywiście wierzymy, że wszystkie się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Jeśli ktoś nie zdążył sobie powróżyć to pamiętajmy, że następne andrzejki już za rok.

                                                                                  Wychowawczynie klas

                                                                     Agnieszka Ilkowska i Janina Kiersnowska

 

 

 

_________________________________

 

ANDRZEJKI 2017

Popularne Andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Stały się też one idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek.

W wielu klasach miała miejsce zabawa andrzejkowa – wróżby, słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów i Rodziców.

30 listopada wróżby zagościły w naszej szkole. W czasie przerw najmłodsi uczniowie szkoły mogli poznać swoją przyszłość u wróżek i czarownic, które przygotowały szereg magicznych wróżb.

Wiele śmiechu i radości dostarczyły uczniom przepowiednie…

Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość… no cóż…zawsze  może się spełnić, bo tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.

Małgorzata Lipińska, Jolanta Sztejna

Ps. Bardzo dziękujemy studentkom UZ za przygotowanie interesujących wróżb. Radzie Rodziców dziękujemy za słodki poczęstunek.

_________________________________

 

więcej...

 

Światowy dzień Pluszowego Misia

W dniu 24 listopada dzieci z naszej szkoły uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami, które były honorowymi gośćmi. Uczniowie klas I zapoznali się z historią pluszowego misia. Bardzo miłą niespodzianką były odwiedziny Misia Pandy, który przyszedł do klas 1a i 2a. Cudownie było się z nim pobawić i przytulić do takiego ogromnego brzucha. Mamy nadzieję, że za rok też nas odwiedzi. Dziękujemy!


Barbara Rzeszuto Jolanta Sztejna Małgorzata Lipińska







 

_________________________________

 

„Przygoda z lapbookami” w klasie IVb i IVd

Co to jest lapbook? Lapbook to obrazkowa mapa myśli, autorska ,,książeczka'' z atrakcyjnymi elementami, np. obrazkami, rebusami, zagadkami, rysunkami. Na szkolnym korytarzu można było zobaczyć kreatywne efekty pracy uczniów z klasy IVb i IVd. Uczniowie tych klas wykonali lapbooki tematyczne: klasa IVb związane z treścią książki „Akademia Pana Kleksa”, natomiast  klasa IVd  przygotowała lapbooki matematyczne- związane z liczbami, ułamkami, mnożeniem.

Lapbooki zostały wyeksponowane na wystawie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów innych klas, którzy chętnie je przeglądają i wyrażają chęć zrobienia takiej pracy w przyszłości.

Wychowawcy: Alicja Katrycz, Patrycja Kośmider

 

 

_________________________________

 

Klasa 4d razem z wychowawcą p. Patrycją Kośmider spędziła piątkowe popołudnie 24 listopada 2017 roku w kręgielni  „Bowling klub”. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w kręgielni (podobnie jak dla wychowawcy). Mimo to wszyscy wykazali się niesamowitymi umiejętnościami gry. Aby uzupełnić spalone kalorie zamówiono pizzę która zniknęła niemal od razu.
Wypad klasowy można uznać za udany.

_________________________________

W ramach realizacji projektu „ Rodzinne zabawy matematyczno-przyrodnicze” uczniów klas 1b i 1c odwiedzili rodzice ( p.  I. Szulc i pp. A. i A. Rynas), którzy przygotowali atrakcyjne zajęcia. Klasa 1 b wykonywała wiatraczki metodą origami, a klasa 1c poznawała bryły. Dzieci były zachwycone.

                                                                Wych. A. Ilkowska i J. Kiersnowska

 

_________________________________

 

Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe: kolejny projekt      zrealizowany

 

 

więcej...

 

 

_________________________________

 

_________________________________

 

Galeria „ Za Drzwiami” zaprasza na wystawę pt. „Zielona Góra i okolice”

  

                           17 listopada 2017r. w Galerii SP -1 „Za Drzwiami”otwarto kolejną ekspozycję prac plastycznych uczniów klas 1-7 pod tytułem „Zielona Góra i okolice”. Prace powstały pod kierunkiem nauczycieli Bożeny Waszczyk i Roberta Tomaka. Reprezentowane były też prace pokonkursowe pt. „Zielona Góra- to lubię” wykonane w świetlicy szkolnej oraz  „perełki”, czyli zabytkowe plansze planów różnych inwestycji z podzielonogórskich Cigacic -  odnalezione w archiwum  Muzeum Techniki w Berlinie.

                           Wernisażowi towarzyszyły też : wystawa fotograficzna poświęcona Zielonej Górze przygotowana przez uczniów szkolnego koła fotografów „ Fotojedynka” pod kierownictwem artystycznym Pani Jolanty Wojtas. O eksponatach muzealnych i ciekawostkach na temat Cigacic opowiedział nam  regionalista i prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Pan Mieczysław Bonisławski.

                           Bajkę o naszym mieście zaprezentowała jej autorka - uczennica SP 1 Aleksandra Anioł, w formie teatru ilustracji „Kamishibai” przygotowanego pod kierunkiem Pani Edyty Koselnik Winowicz. Zapraszamy do zwiedzania Galerii. Fotorelacja z wydarzenia poniżej.                     Informację przygotowała Bożena Waszczyk

 

 

 

_________________________________

 

Uczniowie klasy  III c i I b uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach realizacji programu „Ognik”. Zajęcia prowadzili strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze.

 Dzieci dowiedziały się jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak  dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Ponadto dzieci zobaczyły jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Nauczyły się jak skutecznie wezwać służby ratownicze czy udzielić pierwszej pomocy. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się specjalistyczny sprzęt.

Wychowawczynie klas Małgorzata Marczak i Agnieszka Ilkowska

 

_________________________________

 

XII Konkurs Informatyczny Bóbr –
rok szkolny 2017/2018

14 listopada 2017r o godz. 12.00 po raz kolejny w naszej szkole został zorganizowany konkurs Informatyczny BÓBR - „Junior” . Uczniowie zmagali się z zadaniami logiczno-matematycznymi logując się na bezpłatnej platformie edukacyjnej mcourse.pl.

Koordynator: Aneta Gałęzewska-Grysak, Andrzej Janowiak

_________________________________

 

 Wycieczka klasy 1d do marketu Leroy Merlin

Dnia 13 listopada 2017 r. uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez market Leroy Merlin. Ozdabialiśmy drewniane ramki do zdjęć, naklejając na nie koraliki, muszelki, gwiazdki, drobne kamyczki. Powstały piękne prace, które mogą być prezentem dla najbliższych. Podczas zwiedzania sklepu, poznaliśmy zasady poruszania się po markecie budowlanym. Każdy z nas przeszedł krótki kurs obsługi kasy fiskalnej. Na koniec otrzymaliśmy upominki i gry do klasy.

            Serdecznie dziękujemy Dyrekcji marketu oraz pani Agnieszce Michalewicz za zorganizowanie wycieczki i gościnne przyjęcie.

                                               Uczniowie klasy 1d i wychowawczyni Iwona Panek

_________________________________

 

Podsumowanie kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł.

W Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze odbyło  się spotkanie podsumowujące realizację kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł 2017”. W trakcie uroczystości nagrody odebrali  laureaci ogólnopolskich konkursów będących częścią kampanii. Spośród uczniów zielonogórskich  szkół, laureatami ogólnopolskich konkursów przeprowadzonych w ramach kampanii zostało trzech uczniów z naszej szkoły. Są to: Dagmara Kurzyńska i Igor Kostura z klasy III b oraz Laura Gwizdek z klasy III e . Ponadto w konkursach zielonogórskich wyróżniano Alana Klimka z klasy III e i Karolinę Perzyńską z klasy IVd .  Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Jolanta Garbowska-pedagog

_________________________________

 

"Ta co nie zginęła....".

Takie hasło przyświecało apelowi, który zorganizowany był

z okazji 11 Listopada. Uczniowie z klasy III b i III d, wraz  ze swoimi wychowawczyniami, przygotowali przepiękny montaż słowno-muzyczny połączony z uroczym polonezem w wykonaniu

uczniów III b. Dodatkową atrakcją okazał się słodki poczęstunek- rogale marcińskie, który został przygotowany przez rodziców obu klas.  Bardzo dziękujemy  rodzicom za chęci i wkład włożony w uatrakcyjnienie imprezy szkolnej.

                                        Wiesława Łukasiewicz  i Angelika Świątczak

 


_________________________________







_________________________________



 

 

 

_________________________________

 

 

 

_________________________________

 

 

_________________________________

 

_________________________________

 

8 listopada 2017 roku kla

sa 4d gościła na lekcji wychowawczej wyjątkowego gościa, którym była Pani Milena Kupczyk – entuzjastka kultury indyjskiej.
Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość skosztowania przypraw indyjskich, obejrzenia tradycyjnego stroju hinduskiego oraz zatańczyć z Panią Mileną (co wzbudziło największe zainteresowanie).


                                                                                                                wychowawca klasy: Patrycja Kośmider

_________________________________

 

Pragniemy serdecznie podziękować firmie Netto oraz Grimp za wsparcie finansowe dzięki, któremu mogliśmy zakupić stroje dla uczniów naszej szkoły do reprezentowania na zawodach sportowych. Cieszymy się, że to właśnie Wy okazaliście nam pomoc.
Wdzięczni Uczniowie oraz Nauczyciele wychowania fizycznego.

 

_________________________________

 

Bajkowe eksperymenty

W bajkach zdarzają się czarownice, wróżki, czarodzieje...  W takim czarodziejskim nastroju odbyła się w klasie 3 e bajkowa lekcja eksperymentów. Uczniowie wzięli udział w widowiskowych zajęciach, podczas których z dyni wydobywał się tajemniczy dym, a z dziwnej mikstury powstał kolorowy glut, którym można się świetnie bawić.  Wkrótce kolejne spotkanie w krainie eksperymentów, dzieci już nie mogą się doczekać.

                                                                                                               Renata Trzaskowska

 

_________________________________

 

_________________________________

Stacyjka Przylep-wystawa 

            25 października 2017r. odbył się wernisaż ph. „ Stacyjka Przylep- inspiracje”. Zaprezentowano na nim prace plastyczne uczniów naszej szkoły wykonane pod opieką nauczycieli :  Pana Roberta Tomaka , Pani Bożeny Waszczyk oraz plansze Muzeum Lokalnego Kolejki Szprotawskiej o stacyjce kolejowej w Przylepie . Prace plastyczne były inspirowane tematyką wycieczki dzieci do Przylepu pod opieką nauczycieli  : Pani Jolanty Szumilas  i Bożeny Waszczyk a także tematyką kolejową.

            Na otwarciu wystawy gościliśmy Panią Dyrektor SP- 1 Reginę Sobków i jednocześnie mieszkankę dzielnicy Zielonej Góry - Przylepu, Pana Mirosława Musioł- reprezentującego Zielonogórski Ośrodek Kultury. O stacyjce Przylep wygłosił wykład Pan Mieczysław Bonisławski- reprezentujący Polskie Towarzystwo Krajoznawcze oraz Klub Miłośników Kolei Zielonogórsko – Szprotawskiej. W tematykę wystawy wprowadzili nas uczniowie klasy 4b. Zaprezentowany  wiersz Juliana Tuwima pt. Lokomotywa, przygotowany pod kierunkiem Pani Alicji Katrycz, bardzo podobał się gościom. Wystawę wzbogaciła praca plastyczna wykonana przez uczniów  świetlicy SP- 1 pod opieką Pani Magdaleny Sychy. Wystawę można oglądać do 20 listopada 2017r. Zapraszamy.

Informację przygotowała Bożena Waszczyk

 

 

 

 ________________________________________________________________________________________

Rok szkolny 2017/2018

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

1