Data: 2018-10-18  

______________________________

Data: 2018-10-18  

15 października wybraliśmy się na jesienny spacer do Zielonogórskiej Palmiarni. Oglądaliśmy jakie zmiany zaszły po przebudowie Winnego Wzgórza. Poznaliśmy historię Domu Winiarza z 1818 roku. To właśnie tutaj możemy też znaleźć potwierdzenie tezy, że Zielona Góra kojarzona jest bezpośrednio z kulturą uprawy winorośli i produkcji wina. Palmiarnia, to jedno z najciekawszych miejsc w Zielonej Górze. Można tu miło spędzić wolny czas i odpocząć.

Uczniowie klasy 1B z wychowawczynią Renatą Łado.

 

Data: 2018-10-18                        

ŻYJMY ZDROWO!

11 października uczniowie klasy 1B z wychowawczynią Renatą Łado uczestniczyli w warsztatach „Zdrowie” organizowanych przez supermarket Media Markt. Dzieci poznawały zasady właściwego odżywiania i higieny. Z pomocą prowadzącej zajęcia, Pani Ewy Linder, przygotowały świeże soki owocowe, które potem degustowały. Podczas spotkania dowiedziały się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Zajęcia uatrakcyjniały zagadki, gry edukacyjne, zabawy ruchowe oraz quiz utrwalający zdobytą wiedzę. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy i upominki. To były wspaniałe zajęcia. Bardzo dziękujemy Pani Ewie oraz wszystkim pracownikom Media Marktu.

_________________________________

Data: 2018-10-18 

„Przyjaciele” polsko-niemiecki obóz

Przylep / Centrum Spotkań Polsko – Niemieckich

W dniach 25.09-02.10. 2018 roku odbyły się w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie polsko – niemieckie warsztaty językowe pod hasłem „Przyjaciele”. W obozie brało udział 10 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze oraz 10 uczniów ze szkoły partnerskiej z Cottbus. Uczniowie uczestniczyli codziennie w zajęciach jazdy konnej, zajęciach językowych oraz grach i zabawach integracyjnych. W trakcie obozu odbyły się również interesujące warsztaty i zajęcia edukacyjne: „W krainie piernika”, „Zajęcia edukacyjne z karmelem”, „Malowanie na szkle”, „Warsztaty świec żelowych, „Warsztaty artystyczne”, „Wesołe tworzenie” oraz „Moje DECOUPAGE”.

Było mnóstwo wrażeń, zabawy, radości i niezapomnianych chwil.

 

KOORDYNATOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

 

_________________________________

Data: 2018-10-18 

Wrzesień 2018r. 

   Z turystami -  ”Miłośnikami Kolei

Szprotawskiej” 

         Witamy w nowym roku szkolnym 2018/2019. Zapraszamy do zapisów do koła turystycznego oraz udziału  w naszych turystycznych akcjach , spotkaniach, wycieczkach.

         Już wrzesień był dla nas aktywnym miesiącem. 28.09.2018r. nasi uczniowie porządkowali Skansen kolei przy ul.1 Maja/Morwowej. Potem udali się na spacer szlakiem dawnej kolei szprotawskiej. Piękna jesienna pogoda zachęcała do spaceru, poznania historii kolei, która miała znaczący wpływ dla rozwoju naszego miasta.

         W niedzielę 30.09.2018r. grupa wolontariuszy pomagała przy organizacji Festynu kolejowego w Skansenie. Dbała o wystawę prezentującą plansze z informacjami i zdjęciami dotyczącymi powstania Muzeum, dokumentującymi historię kolei i ludzi oraz tych, którzy przyczynili się do tego , że idea Muzeum , jako miejsce spotkań aktywnych społecznie zielonogórzan się urzeczywistniła. Wręczali pamiątkowe znaczki, widokówki, bilety z okresu PRL, kasowane dawnymi sposobami. Oprowadzali po Skansenie. Relację fotograficzną z naszych działań można obejrzeć poniżej.  

         W dniach 13 października- 4 listopada 2018r. pragniemy zaprosić naszą szkolną społeczność na wernisaż i wystawę pt. „Klub Miłośników Kolei Szprotawskiej. Dumni z 10 lat aktywności miejskiej”. Wernisaż odbędzie się w Centrum Przyrodniczym, w sobotę 13 października, o godz. 12.00.  

         Zaś wystawy prezentujące 10 lat aktywności Klubu można obejrzeć w Centrum Przyrodniczym oraz w Planetarium. Odwiedzający otrzymają  bezpłatne foldery, w których udokumentowana jest i nasza szkolna aktywność: listopadowe Zloty dzieci na szlaku kolei, wystawy. Zapraszamy.  

Nauczyciele: J.Szumilas, B. Waszczyk.

Prace porządkowe w Skansenie przed Festynem - piątek 28.09.2018r

_________________________________

 

Data: 2018-10-16 

,,Dzieciaki Sadzeniaki” – warsztaty w Leroy Merlin

Dnia 2 października uczestniczyliśmy w warsztatach ,,Dzieciaki Sadzeniaki”. W markecie Leroy Merlin powitała nas Pani Agnieszka Michalewicz, mama naszej koleżanki Mai. Pani Agnieszka opowiedziała nam o swojej pracy. Oprowadziła nas po sklepie i pokazała różne działy z najróżniejszymi towarami. Następnie założyliśmy fartuszki i z zapałem przystąpiliśmy do posadzenia swojej roślinki. Dowiedzieliśmy się, czego roślina potrzebuje do życia i jak o nią dbać. Na koniec był słodki poczęstunek, konkurs z nagrodami i prezenty dla wszystkich uczestników. Takie zajęcia bardzo nam się podobają. Serdecznie dziękujemy organizatorom.

Uczniowie klasy 2d i wychowawczyni Iwona Panek  

_________________________________

 

Data: 2018-10-11 

5 października 2018 roku uczniowie klas 2b i 2c wybrali się do Skansenu w  Ochli. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z cyklu „ Ginące zawody”. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć wyposażenie chat, kuźnię oraz szkołę z dawnych lat. Samodzielnie zrobili też smaczne masło i spróbowali maślanki. Na zakończenie wszyscy posilili się kiełbaskami prosto z ogniska.

 

_________________________________

Data: 2018-10-09 

Pasowanie na Ucznia

9 października 2018 zgodnie z tradycją naszej szkoły odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia. Przebiegała ona   w podniosłej atmosferze. Na korytarzu szkolnym zebrali się odświętnie ubrani uczniowie wraz z rodzicami, dyrekcją i wychowawczyniami. Podczas wystąpienia przygotowanego przez klasę 3a pod kierunkiem pani Jolanty Sztejny uczniowie klas pierwszych zostali wprowadzeni w świat literek i cyferek. Następnie złożyli ślubowanie, że zawsze będą godnie reprezentować szkołę, zachowywać się kulturalnie i z szacunkiem traktować kolegów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, sumiennie wykonywać obowiązki ucznia. Na koniec pan dyrektor dokonał pasowania dzieci ogromnym ołówkiem. Witamy Was w gronie uczniów Szkoły Podstawowej nr 1!

Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!
Jolanta Sztejna
Iwona Panek

_________________________________

 

Data: 2018-10-08 

           2 października 2018 roku klasa 5d wspólnie z wychowawcą miała możliwość wzięcia udziału w spacerze po Zielonej Górze w towarzystwie  Pana Mateusza Greczyło, przewodnika PTTK.
          Pan Mateusz w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiadał o historii Zielonej Góry oraz znanych ludziach urodzonych i mieszkających w Zielonej Górze.
          Mieliśmy również możliwość zwiedzenia pracowni Pana Artura Wochniaka, twórcę między innymi pomnika św. Urbana stojącego przy filharmonii zielonogórskiej.
          Swoją wiedzą na temat Zielonej Góry, uczniowie klasy 5d już wkrótce podzielą się z uczniami naszej szkoły. Zostanie bowiem zorganizowana wystawa poświęcona tematyce Winnego Grodu.

wychowawca klasy: Patrycja Kośmider

_________________________________

Data: 2018-10-08 

W dniu 3 października 2018 roku klasa 4D wraz z wychowawcą Panią Małgorzatą Mikunda - Żwir wybrała się do Małego Inżyniera na lekcje dotyczące Eksperymentów.

Dzieci miały okazję poznać właściwości suchego lodu, który jest dwutlenkiem węgla w stanie stałym (jego temperatura to – 78,5 stopnia Celsjusza), a pole jego zastosowań jest bardzo szerokie.

W tym dniu specjaliści, z Małego Inżyniera opowiedzieli nam o suchym lodzie. Po części wstępnej nastąpiła zasadnicza część doświadczeń. Aby przebiegła ona w bezpieczny sposób przeprowadzono z uczniami pogadankę na ten temat.

Obserwowaliśmy bardzo ciekawe doświadczenia np.:

- włożono parę kostek do pustej rękawiczki, którą zawiązano i zadano nam pytanie „Co się stanie”. – udzieliliśmy kilku odpowiedzi i mieliśmy możliwość zobaczenia czy rękawiczka się powiększy, tak jak byśmy nadmuchiwali balon.

- uczestniczyliśmy też w zrobieniu „wulkanu bańkowego” – do wysokiego naczynia została wlana woda, płyn do baniek, wsypany suchy lód . Na efekt nie trzeba było długo czekać – piana i dym pojawiły się w pojemniku jak prawdziwym wulkanie.

Jeszcze przeprowadziliśmy wiele innych doświadczeń, dzięki którym poznaliśmy właściwości i zastosowanie suchego lodu .

Na koniec naszego spotkania z grupą instruktorów mieliśmy okazję zanurkować w dymie , który rozchodził się po całej sali.

           

Uśmiechu i zabawy było co niemiara. 

                                                                                     Wychowawca klasy 4D

                                                                                  Małgorzata Mikunda - Żwir

_________________________________

 

Data: 2018-10-08 

Dnia 28 września 2018 r. pracownicy Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych, w ramach działań edukacyjnych, przeprowadzili na terenie Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze zajęcia z uczniami Koła geograficznego „Geolog” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze.

Celem lekcji zatytułowanej "Zasoby informacyjne statystyki publicznej" było przedstawienie zagadnień związanych z pracą w resorcie statystyki publicznej,
w tym z prowadzeniem badań statystycznych oraz udostępnianiem i wykorzystaniem wyników badań. Uczniowie rozwiązywali również zadania, podczas których niezbędna była praca z rocznikami statystycznymi.

W drugiej części zajęć, mających formę warsztatów, młodzież zapoznała się z zawartością i funkcjonalnościami Banku Danych Lokalnych i systemu STRATEG.

            Na zakończenie zajęć otrzymaliśmy upomineki w postaci Roczników Statystycznych do dalszej prac na lekcjach geografii. 

                                                                       Opiekun Koła geograficznego „Geolog”

                                                                                  Małgorzata Mikunda - Żwir

_________________________________

 

Data: 2018-10-05 

                                     MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI

 

W tym tygodniu od godzin porannych, aż do popołudniowych słychać było w szkolnej świetlicy muzykę. A to wszystko za sprawą tego, iż 1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Dzieci uczestniczyły w zajęciach rozwijających słuch muzyczny i poczucie rytmu. Śpiewały piosenki, tworzyły akompaniament muzyczny wykorzystując instrumenty muzyczne. Niektórzy nawet próbowali grać utwory  "Wlazł kotek na płotek"  lub  "Panie Janie" na bum bum rurkach.  Poznawały utwory najsłynniejszych kompozytorów. Zaprezentowana muzyka stała się inspiracją do przepięknych prac plastycznych, które można obejrzeć w świetlicowym kąciku talentów.

                                                                 koordynatorzy   Angelika Świątczak

                                                                                           Małgorzata Antkiewicz

                                                                                            Wiesława Łukasiewicz

 

_________________________________

 

Data: 2018-10-04 

Wycieczka do Warszawy

20 września uczniowie klasy IVe wyruszyli autokarem do Warszawy, aby wzbogacić swoją wiedzę na temat zabytków i kultury polskiej. Uczniowie odwiedzili najbardziej znane miejsca stolicy: Plac marsz. Józefa Piłsudskiego z Grobem Nieznanego  Żołnierza, Syrenkę Warszawską, Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Narodowy. Bardzo atrakcyjnym punktem wycieczki był spacer po Łazienkach Królewskich, zwiedzanie Starego Miasta oraz wyprawa do Centrum Nauki Kopernik, w którym uczniowie mogli przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. To były trzy dni niesamowitych wrażeń, ponieważ dopisała nie tylko pogoda, ale również humory uczestników.

  Wychowawczyni klasy IVe

Alicja Katrycz

_________________________________

 

Data: 2018-10-03 

Udział klas czwartych w akcji – SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018/2019

 

_________________________________

 

Data: 2018-10-02

Julita Łotyszonek klasa 8d


GRATULUJEMY

_________________________________

Data: 2018-10-02

ŚWIETLICOWY ”DZIEŃ JABŁKA”  pod hasłem:

„JEDNO JABŁKO DZIENNIE TRZYMA LEKARZA Z DALA ODE MNIE !!!”

Jabłko, najpopularniejszy owoc, bogaty w witaminy i wartości odżywcze. Ma swoje święto obchodzone na całym Świecie. 28 września 2018r. w świetlicy SP 1 „Fajlandii” miało miejsce wydarzenie- „Święto Jabłka”. Celem akcji było zachęcenie dzieci do spożywania tych owoców, ich przetworów, wyrabianie nawyków zdrowego odżywiania. W ciągu tygodnia odbywały się zajęcia, pogadanki, zabawy tematyczne, których głównym bohaterem było jabłko. Była też jabłkowa wyklejanka, wydzieranka, kolorowanka, z których to prac wykonano świetlicową jabłoń i inne dekoracje. Dzieci rozpoznawały jabłkowe pyszności, uczyły się i śpiewały piosenki, brały udział w quizach. Na zakończenie częstowały jabłkami  z ekologicznego sadu. Do akcji - wszystkich uczących w świetlicy nauczycieli - zaprosiły panie: Małgorzata Antkiewicz i Angelika Świątczak.

_________________________________

 

Data: 2018-10-01

Dzień kropki

15 września klasa 2b i 2c obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Było to święto dziecięcej kreatywności, zabawy, rozwijania talentów. Motywem przewodnim tego dnia była oczywiście kropka. Wszystkich zaciekawił film o Vashti . Dzięki małej kropce dziewczynka uwierzyła w siebie i odkryła wspaniały świat kolorów. Historia ta zapoczątkowała w klasach dyskusję na temat ukrytych zdolności, które drzemią w każdym i czekają na odkrycie.  Uczniowie  z klasy 2b wykonywali drzewo talentów , a z klasy 2c kropkowane prace. Potem dzieci grały w dobble. Oczywiście z  kolorowymi kropkami. Na zakończenie dnia odbyła się sesja fotograficzna.

wych. A. Ilkowska i wych. J. Kiersnowska

 

_________________________________

Data: 2018-10-01

_________________________________

 

Data: 2018-09-28

        Już w czwartek dziewczynki z klasy 1B złożyły życzenia swoim kolegom z okazji Dnia Chłopaka. Wręczyły upominki oraz przygotowały słodki poczęstunek. Były pyszne ciasteczka, babeczki i galaretki. Taki dzień to okazja do miłej rozmowy i wspomnień przy wspólnym stole. Do życzeń przyłączyli się też rodzice, którzy przygotowali upominki i słodkości. Dziękujemy.

Uczniowie klasy 1B z wychowawczynią Renatą Łado.

 

_________________________________

Data: 2018-09-28

Uczniowie klasy2b wybrali się do Biblioteki  Piotrusia Pana, która mieści się  przy ulicy Ptasiej.  Celem wizyty było poznanie zasad wypożyczania książek, rozmieszczenia księgozbioru oraz nowości  książkowych. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci z z regulaminem wypożyczalni i czytelni. Potem uczniowie rozwiązywali bajkowe zagadki. Na zakończenie otrzymali zakładki. Mam nadzieję, że ta wizyta poszerzy grono tutejszych czytelników.

Wychowawczyni Agnieszka Ilkowska

_________________________________

Data: 2018-09-27

„Zielona Góra jakiej nie znacie”- 20.09.2018

We wrześniu i październiku w ramach Winobrania lekcje muzealne są poświęcone tematyce związanej z naszym miastem. Na jednej z takich lekcji była klasa 3a. Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie mogli porównać jak Zielona Góra wyglądała dawniej, a jak wygląda dzisiaj. Niektóre budowle wzbudzały zachwyt i jednoczesne zdziwienie wśród dzieci. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, podczas których tworzyły małe dzieła sztuki- m. in. Zieloną Górę na dawnych rycinach, ratusz, kiście winogron. To był ciekawie spędzony czas.

uczniowie klasy 3a

z wychowawczynią Jolantą Sztejna

_________________________________

Klasa 4f 14 września została zaproszona przez Akademię TurboKIDS na lekcję pokazową z robotyki i programowania. W krótkim czasie zbudowaliśmy super wyścigówki. Dowiedzieliśmy się, co to jest prędkość oraz jak ustawić koła zębate, aby wyścigówka szybciej jeździła. Zabawa była świetna, za co bardzo dziękujemy!

Klasa 4f z wychowawcą Anna Anders-Markowska_________________________________

                     Zaproszenie

 

            Serdecznie zapraszamy na Festyn do  Skansenu kolei powiatowych przy Parku Kolei Szprotawskiej ( ul. 1 Maja/Morwowa )   w najbliższą niedzielę 30 września 2018r.  Szczegółowy program wydarzenia prezentujemy  w ulotce poniżej.

            Powstające w naszym mieście Muzeum jest wynikiem  aktywności także i naszej szkolnej społeczności : nauczycieli, uczniów , rodziców, pracowników szkoły. Ostatnio wzbogaciło się             o kolejne eksponaty. Opowiedzą o nich pasjonaci kolejnictwa, oprowadzą  chętnych po terenie Parku, przybliżą zagadnienia związane z historią kolei szprotawskiej, jaką ważną rolę odegrała w rozwoju miasta. Na zwiedzających organizatorzy oczekują już od godziny 10.00.  Zapraszamy  całymi rodzinami.

Organizatorzy z SP 1 nauczyciele:,  Jolanta Szumilas, Bożena Waszczyk


 

 

 

 

 

 

_________________________________

 

Międzyszkolny konkurs plastyczny pt. „ Ekologiczne autobusy” 

            W nowym roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas 1-8 zostali zaproszeni  do udziału w międzyszkolnym konkursie plastycznym na plakat , którego organizatorem był zielonogórski MZK. Tematem prac były : „Ekologiczne autobusy”, które od niedawna  pojawiły się na ulicach naszego miasta. Pomysłowość autorów była zaskakująca. Prace konkursowe można obejrzeć poniżej.

_________________________________

 

Uwaga!

Informujemy, iż w tym roku szkolnym nastąpiły zmiany w regulaminie stołówki szkolnej, m.in.

 w punkcie V w sprawie uzyskania zwrotu  za niewykorzystane

 i zgłoszone w wyznaczonym czasie odpisy. 

Zwrot dziennej opłaty za niewykorzystane posiłki dokonywany jest przy wpłacie gotówkowej w sekretariacie szkoły lub w formie przelewu elektronicznego na wniosek zainteresowanego (druk na stronie internetowej szkoły)  i złożeniu wniosku w sekretariacie szkoły.

Zwrot możliwy jest tylko w trzech kolejnych miesiącach rozliczeniowych (po tym okresie zwrot za odpisy nie będzie uwzględniany).

_________________________________

REGULAMIN STOŁÓWKI

Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zielonej Górze

 

_________________________________

_________________________________

 

 

_________________________________

Rok szkolny 2018/2019

1 2 3 4 5

 ________________________________________________________________________________________

Rok szkolny 2017/2018

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10