Data: 2018-11-16

„Galeria Na Piętrze” zaprasza

Niepodległą jest wspaniała. Piękna nasza Polska cała”

            W środę , 7 listopada 2018r. wystawą pt. „Niepodległa jest wspaniała. Piękna nasza Polska cała” włączyliśmy się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości . Uczniowie kół plastycznych SP 1, dzieci ze świetlicy szkolnej , uczniowie z klas 1-4 pod opieką nauczycieli wykonali prace plastyczne ukazujące piękno naszej Ojczyzny. Natomiast  starsi z klas 4-8 wykonali rocznicowe plakaty .  

            Na wystawie oprócz prac uczniów można obejrzeć zdjęcia – pani Jolanty Wojtas i przeczytać życzenia dla naszej Ojczyzny, Miasta przygotowane przez panią Wiesławę Łukasiewicz i dzieci. Zostały one złożone w kapsule czasu, pod  pomnikiem autorstwa pana Roberta Tomaka, na Placu Matejki w Zielonej Górze. Jego odsłonięcie wraz z obchodami rocznicowymi miało miejsce 11 listopada 2018r. Gości na wernisażu przywitała „muzycznie” klasa 4b pod opieką pani Wiesławy Łukasiewicz,  na montaż słowno-muzyczny zaprosiła klasa 5f pod opieką pani Agaty Wołk. Prace uczniów można

oglądać do końca listopada. Komisarzami wystawy są  nauczyciele : pan Robert Tomak i pani Bożena Waszczyk.


 

 

 

Data: 2018-11-14

Data: 2018-11-14

 

Data: 2018-11-13

 

Harmonogram

 

Data: 2018-11-13

Data: 2018-11-13

Przymiarka” do czołgu Leopard, prezentacja karabinków szturmowych Beryl i Mini Beryl, a zwłaszcza strzelanie na symulatorze Śnieżnik, to główne atrakcje jakie czekały na uczniów klasy 4D i 4F ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze w Świętoszowie. Wycieczka odbyła się 9 listopada 2018 roku w ramach Dni Otwartych Koszar z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Całość rozpoczęła się apelem, gdzie uczniowie razem ze świętoszowskimi pancernikami śpiewali Hymn Państwowy, słuchali odczytywanych rozkazów i przemówienia dowódców. Po zakończonym apelu delegacja klas złożyła kwiaty pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którzy oddali swoje życie służbie Ojczyźnie. 

Uczniowie zapoznali się z historią i tradycjami jednostki, zwiedzili Ośrodek Szkolenia „LEOPARD”, gdzie mogli postawić pierwsze kroki w szkoleniu na czołgistę oraz zobaczyli Park Sprzętu Transportowego brygady, gdzie każdy mógł wsiąść do dowolnego wozu bojowego – od rozpoznawczego quada po czołg Leopard 2. 

Uczniowie mogli od żołnierzy dowiedzieć się prawie wszystkiego o sprzęcie będącym na wyposażeniu brygady. Następnym punktem zwiedzania była kompania rozpoznawcza, gdzie pokazano uczniom karabinki szturmowe Beryl i Mini Beryl, karabin wyborowy Sako oraz inny sprzęt strzelecki. 

Największą atrakcją było jednak strzelanie na symulatorze Śnieżnik. Jest to system szkolno-treningowy broni strzeleckiej gdzie żołnierze mogą szkolić się w strzelaniu z różnych typów broni strzeleckiej bez użycia nabojów. Całość przypomina bardzo realną grę komputerową i to w 3D. Prawdziwe karabiny i tylko cele pojawiają się na wielkich ekranach. Wszystko sprzężone bezprzewodowo i podłączone do centralnego komputera, który wychwyci każdą słabość strzelającego. 

Uczniowie klas mieli wielką „frajdę” zobaczenia i przetestowania nowoczesnego sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu świętoszowskiej jednostki.

  

                                                                                   Opiekunowie wycieczki

                                                                                   Anna Anders – Markowska

                                                                                  Małgorzata Mikunda – Żwir

                                                                                   Katarzyna Raczyńska

 ______________________________ 

 

 

Data: 2018-11-13

100 rocznica Odzyskania Niepodległości

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w klasach 2a i 3a odbyły się warsztaty zorganizowane przez firmę Art@Fan. Podczas zajęć dzieci malowały flagę na twarzy, ozdabiały drewnianą mapę Polski techniką decoupage, rozwiązywały quiz, nauczyły się piosenki skomponowanej specjalnie na 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę- „Kocham Cię Polsko”. To były wspaniałe lekcje na wesoło o patriotyzmie i historii naszego kraju. Dziękujemy!

uczniowie klas 2a i 3a
Małgorzata Lipińska 
Jolanta Sztejna

 

 

 ______________________________ 

 

Data: 2018-11-09

 

 ______________________________ 

 

Data: 2018-11-09

Wycieczka do Gniezna i Biskupina

W dniach 25-26 października klasa IVe wraz z wychowawczynią i opiekunami uczestniczyła
w wycieczce do Gniezna i Biskupina. Głównym celem wycieczki było poznanie miejsc
i zabytków związanych z początkami państwa polskiego oraz zdobycie wiedzy historycznej poprzez obserwacje i doświadczenia. Podczas tej wycieczki uczniowie odwiedzili katedrę
w Gnieźnie, gdzie zobaczyli słynne Drzwi Gnieźnieńskie, ukazujące życie i śmierć
św. Wojciecha Muzeum. Później zwiedzali Muzeum Początków Państwa Polskiego,
a w Biskupinie – pierwszą osadę na ziemiach polskich. Dzieci  brały udział w warsztatach lepienia naczyń z gliny. Wycieczka była okazją do poszerzania wiedzy o kraju w związku
 z 100. Rocznicą  Odzyskania Niepodległości. Poniżej fotorelacja.

Wychowawca A. Katrycz

 ______________________________ 

Data: 2018-11-09

Jak wygląda studio radiowe, czy praca w radiu jest ciekawa? O tym przekonały się dzieci z klasy 2b, które w dniu 8 listopada  gościły w siedzibie Rozgłośni Radia Zachód. Pan redaktor Zbigniew Roszczyk oprowadził uczniów po wszystkich zakamarkach radiowych. Dzieci zobaczyły, jak powstaje audycja radiowa. Następnie miały okazję wziąć udział w nagraniu. Uczniowie czytali krótkie rymowanki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które będą emitowane na antenie Radia Zachód. Na zakończenie  wszyscy otrzymali upominki.

Klasa 2b z wychowawczynią Agnieszką Ilkowską

 

 

 ______________________________ 

 

Data: 2018-11-09 

24 października klasa IVe odwiedziła  Galerię BWA w Zielonej Górze. Oprócz zajęć z wiedzy o sztuce, uczniowie- pracując w grupach- wykonali wspólną pracę plastyczną.

Wychowawca A. Katrycz

 

 ______________________________ 

Data: 2018-11-08 

 

 

 ______________________________ 

 Data: 2018-11-08 

     Kiermasz słodkości w barwach biało-czerwonych

7 listopada uczniowie klasy IIa przygotowali słodki kiermasz dla swoich kolegów  w barwach biało-czerwonych. Obok babeczek, ciast i galaretek pojawiły się smakowite pączki. Mamy spisały się na medal a uczniowie okazali się wspaniałymi sprzedawcami swoich produktów. Było smacznie!!! W ten sposób klasa IIa rozpoczęła obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Wych. Małgorzata Lipińska

 ______________________________ 

 

Data: 2018-11-07 

W przededniu Święta Zmarłych klasa 4a odwiedziła miejsca pamięci narodowej w Zielonej Górze, gdzie uczniowie zapalili znicze ku  pamięci wszystkich Polaków, którzy  dawniej, w trudnych dziejowych chwilach oddali życie za Ojczyznę. Wizyta miała za zadanie kształtować u uczniów poczucie patriotyzmu oraz świadomości faktu, że pamięć o przodkach jest ważnym elementem życia ludzkiego.

 ______________________________ 

Data: 2018-11-05 

Wycieczka do Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Zielonej Górze 

Dnia 25 października 2018 roku uczniowie Koło geograficznego „Geolog” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze wraz z opiekunem Małgorzatą Mikunda – Żwir udali się do Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Zielonej Górze. Jest to miejsce, w którym (na podstawie dokonywanych pomiarów i obserwacji) prognozuje się pogodę dla danego regionu. Przyrządy, jakie tam poznaliśmy to: termometry gruntowe, heliograf (czyli urządzenie, które służy do pomiaru czasu nasłonecznienia) deszczomierz, wiatromierz, oraz klatka meteorologiczna. Kontrola tych urządzeń jest cogodzinna (przez całą dobę). Umiejscowienie takiej stacji jest ściśle określone. Musi być daleko od miasta, ale też nie powinna znajdować się na odludziu, na środku pola, ponieważ pomiary byłyby wtedy mniej dokładne. Na przykład w mieście, gdzie wietrzność jest z reguły mniejsza, temperatura byłaby większa. Natomiast na polu wiatry tą temperaturę by obniżały.

Na koniec pracownik stacji pokazał grupie jak wyglądają takie pomiary i jak się je odczytuje. Ciekawym punktem wycieczki była możliwość obserwowania momentu przekazywania danych przez pracownika stacji do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Uczniowie dowiedzieli się również, że prognozy pogody wykorzystywane są w wielu dziedzinach, dlatego ważne jest, aby były rzetelnie opracowane.

 Młodzież była zgodna, że w tym zawodzie niezbędna jest doskonała znajomość fizyki i geografii.

 

Opiekun Koła geograficznego „Geolog”

                                                                                              Małgorzata Mikunda - Żwir

 

 ______________________________ 

Data: 2018-11-05 

Zima coraz bliżej więc czas pomyśleć o bezdomnych czworonogach …


Klasa 5D przeprowadziła zbiórkę najbardziej potrzebnych rzeczy, takich jak koce, ręczniki, suchą oraz mokrą karmę. Ilość rzeczy które udało się zgromadzić przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Niezbędna była pomoc jednego z rodziców w przetransportowaniu rzeczy do schroniska.

Radość pracowników schroniska była ogromna.

Podczas pobytu w schronisku uczniowie mieli możliwość usłyszeć  na czym polega pomoc wolontariusza i jak bardzo jest ona potrzebna.

W związku z tym w imieniu pracowników schroniska, uczniów klasy 5D oraz swoim zachęcam do odwiedzania schroniska w celu wyjścia na spacer z potrzebującym tego psiakiem.

                                                                                                                                                                            Patrycja Kośmider

 ______________________________ 

Data: 2018-11-05 

 

 ______________________________ 

Data: 2018-10-31 

Wycieczka na Pocztę 

    25 października uczniowie klasy IIa wybrali się na pocztę. Celem wycieczki było zapoznanie  z instytucją poczty i pracą listonosza. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Uczniowie oglądali pomieszczenia, w których segregowane są przesyłki, listy, paczki do poszczególnych dzielnic Zielonej Góry.

Wizyta na poczcie była również okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Wycieczka okazała się pouczająca i bardzo interesująca, a dzieci wracały do szkoły pełne miłych wrażeń.

Uczniowie klasy II a z wych. M.Lipińską

 ______________________________ 

 Data: 2018-10-30 

                      LEKCJA MUZEALNA

„Zielona Góra, jakiej nie znacie”

                 Uczniowie z klasy 1B przekonali się, że lekcja może być ciekawa nie tylko w szkole, ale także w muzeum. Podczas warsztatów w Muzeum Ziemi Lubuskiej, których tematem była Zielona Góra, uczniowie mogli porównać jak nasze miasto wyglądało dawniej, a jak wygląda dzisiaj oraz odkrycia zmian zachodzących na przestrzeni wielu lat i różnic w jego wyglądzie. Najpierw podczas prezentacji multimedialnej, a potem na makietach przedstawiających miasto z XIV i XVIII wieku oraz na najnowszym planie, z 2000r. Na makietach uczniowie wyszukiwali też różnorodnych budowli miasta, np. katedry św. Jadwigi, ratusza, swojej szkoły itp. Zobaczyli rzekę Złotą Łączę, która okalała dawniej mury miasta. Po zdobyciu tych wiadomości uczniowie udali się na warsztaty plastyczne.  Lekcja była bardzo ciekawa. Dziękujemy pracownikom muzeum.

Wychowawczyni Renata Łado

 ______________________________ 

 Data: 2018-10-29  

Dzięki uprzejmości jednego z rodziców klasa 5d miała możliwość zwiedzenia siedziby Radia Zachód.

Uczniowie mieli również możliwość pozdrowienia swoich najbliższych podczas audycji na żywo.

Poznali wspaniałych prowadzących Radia Zachód – Pana Andrzeja Nawrockiego oraz Panią Katarzynę Karczyńską.

Praca redaktora radiowego jest bardzo ciekawa, interesująca i zaskakująca w związku z tym niektórzy uczniowie z klasy 5d są zdecydowani podjąć się takiego zawodu w przyszłości
J

                                                                wychowawca: Patrycja Kośmider

 ______________________________

Data: 2018-10-29  

18 października klasa IVe w towarzystwie klasy I d uczestniczyła w wycieczce do Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie. Była to ciekawa lekcja historii. Można było zobaczyć gabloty z wyposażeniem wojskowym: bronią, mundurami, dokumentami wojskowymi.
Na zewnątrz  odbyło się zwiedzanie samolotu i czołgu oraz ognisko. Mimo chłodnej aury obie klasy bawiły się świetnie przy ognisku oraz we wspólnych zabawach integracyjnych. Wycieczka była udana, a do szkoły wróciliśmy w dobrych humorach.

Klasa IVe z wychowawcą Alicją Katrycz

Klasa I d z wychowawcą Renatą Trzaskowską

 

 ______________________________

Data: 2018-10-29  

Kolejne zwycięstwa - JULITY ŁOTYSZONEK z klasy 8d

 

 ______________________________

Data: 2018-10-25  

 ______________________________

„Przyjaciele” polsko-niemiecki obóz

Przylep / Centrum Spotkań Polsko – Niemieckich 

W dniach 22 maja - 29 maja 2018 roku odbyły się w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Przylepie polsko – niemieckie warsztaty językowe pod hasłem „Przyjaciele”. W obozie brało udział 10 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zielonej Górze oraz 10 uczniów ze szkoły partnerskiej z Cottbus. Uczniowie uczestniczyli codziennie w zajęciach jazdy konnej, zajęciach językowych oraz grach i zabawach integracyjnych. Zaplanowano również interesujące warsztaty i zajęcia edukacyjne: „W krainie piernika”, „Zajęcia edukacyjne z karmelem”, „Malowanie na szkle”, „Szyciowanki”, „Warsztaty artystyczne”, „Wesołe tworzenie” oraz „Moje DECOUPAGE”.

Było mnóstwo wrażeń, zabawy, radości i niezapomnianych chwil.

 

KOORDYNA TOR PROJEKTU:  MARTA SIERACHAN

______________________________

 Data: 2018-10-24  

KONKURSY  PRZEDMIOTOWE  2018/2019

Lp.

Nazwa konkursu

Etap szkolny

Skład komisji

1

Konkurs przedmiotowy

z historii

09.11.2018r

piątek -stołówka

godz. 8.00 -9.00

Przewodnicząca: A. Kaczmarek,
czł. K. Wojtkowiak,
R. Igielski

 

2.

Konkurs przedmiotowy

z  geografii

20. 11.2018r.

wtorek -stołówka

godz.8.00 -9.00

Przewodnicząca: M. Mikunda-Żwir, czł. B. Rzeszuto

3

Konkurs przedmiotowy

 z j. niemieckiego

21.11.2018r

środa - stołówka

godz.8.00-9.00

 

Przewodnicząca: M. Sierachan, czł. A. Więcek

4

Konkurs przedmiotowy

 z matematyki

23.11.2018r

piątek- stołówka

 godz.8.00 - 8.45

 

Przewodnicząca:  P. Kośmider ,  czł.  A. Radczyc-Grzelak,

Z. Macała, M. Asienkiewicz

 

5

Konkurs przedmiotowy

z  fizyki

26.11.2018

poniedziałek- stołówka

godz.8.00 - 9.00

Przewodnicząca: K. Raczyńska, czł. H. Szczęśniak

6

Konkurs przedmiotowy

z  chemii

27.11.2018

wtorek stołówka -

godz.8.00-9.00

Przewodnicząca: H. Szczęśniak, czł. K. Raczyńska

7

Konkurs przedmiotowy

 z j. angielskiego

28.11.2018r

Środa- stołówka

godz.8.00 - 9.00

Przewodnicząca: W.Łacna, czł I. Turczyńska, W. Kubala,

K. Wujda

8

Konkurs przedmiotowy

z biologii

29.11.2018

czwartek - stołówka

godz. 8.00 -8.45

Przewodnicząca: M. Sipowicz, czł. I. Koźlarek

9

Konkurs przedmiotowy

 z j. polskiego

30.11.2018r

piątek - stołówka

 godz. 8.00-9.00

 

Przewodnicząca: M. Żołądziejewska, czł. B.Rusińska,

 I. Wrześniewska, A Kulczyńska


 terminy konkursów 2019
Data: 2018-10-08, rozmiar: 120 K
 miejsca zawodów rejonowych oraz siedziby komisji konkursowych 2018/2019
Data: 2018-10-03, rozmiar: 427 KB
 KP regulamin fizyka SP
Data: 2018-09-28, rozmiar: 88 KB
 KP regulamin geografia SP
Data: 2018-09-28, rozmiar: 115 KB
 KP regulamin Historia SP
Data: 2018-09-28, rozmiar: 33 KB
 KP regulamin j. angielski SP
Data: 2018-09-28, rozmiar: 80 KB
 KP regulamin j. francuski SP
Data: 2018-09-28, rozmiar: 87 KB
 KP regulamin j. niemiecki SP
Data: 2018-09-28, rozmiar: 82 KB
 KP regulamin j.polski SP
Data: 2018-09-28, rozmiar: 80 KB
 KP regulamin matematyka SP
Data: 2018-09-28, rozmiar: 80 KB
  KP regulamin biologia SP
Data: 2018-09-28, rozmiar: 88 KB
  KP regulamin chemia SP
Data: 2018-09-28, rozmiar: 81 KB